Tato mince vám dokáže změnit život. Můžete ji mít v peněžence
Určité mince nemají jen takovou hodnotu, jakou ukazuje číslice, která je na nich vyražena. Aniž to možná tušíte, můžete mít v peněžence či v šuplíku minci, jíž je možné prodat za násobně vyšší částku.
Mince patří mezi běžná platidla po celém světě. Ty nejstarší byly pravděpodobně raženy už ve druhé polovině 7. století př. n. l. v Lýdii, což byla svého času slavná říše v Malé Asii. Zde se přitom brzy inspirovaly i řecké městské státy. Od té doby se staly mince nedílnou součástí evropského obchodu. Tato platidla ovšem nemají hodnotu pouze jako oběživo, tedy hotové peníze, ale také jako sběratelský artikl. Některé z nich přitom mohou být poměrně vzácné, a tím pádem i dosti drahé.
Mince se mohou prodat i za miliony
Mince mohou mít sběratelskou hodnotu z různých důvodů. Jejich cena závisí na stáří, vzácnosti, zachovalosti nebo spojitosti s důležitou dějinnou událostí. Jen těžko asi najdete v peněžence staré denáry, groše, tolary, krejcary nebo zlatky. Kdybyste na ně však přeci jen někde narazili, může vám to změnit život. Z novějších mincí mohou mít cenu opět ty vzácnější, přičemž za vysokou částku lze prodat např. mince obchodní, jež se od těch běžných liší tím, že nemají hodnotu v oficiální měně.
Takové mince se mohou skutečně prodat z astronomické částky. Pokud byste v pozůstalosti po někom blízkém objevili např. svatováclavské dukáty, jež se razí od roku 1923, mohou se z vás stát milionáři. V předešlých letech se některé z nich vydražily na aukcích za statisíce eur, jejich cena v korunách se tedy v některých případech vyšplhala až na téměř 15 milionů! Na druhou stranu na takovou vzácnost asi skutečně jen tak nenarazíte. Raději se tedy zaměřme na obyčejnější peníze.
Nejvzácnější „obyčejná“ česká, resp. československá mince letos slaví kulatých sto let. Jedná se o pětihaléř s letopočtem 1924, u něhož panuje domněnka, že existuje nanejvýš v několika desítkách kusů. Ačkoli má tedy nominální hodnotu pouhopouhých pět haléřů, v roce 2023 se vydražil za 1 milion korun a 500 tisíc navrch. Inu, to je pořádný skok v ceně. Ani tento pětníček však nebudete mít s největší pravděpodobností doma a už vůbec ne v peněžence. To ostatně kupříkladu platí i pro vzácnou variantu 50haléře z roku 1969, na níž chybí jinak běžné tečky. Za ten lze aktuálně utržit i pětimístnou částku.
Mince, které lze mít stále v peněžence
Asi nejslavnější stále aktuální mincí je vzácná desetikoruna z roku 1993, jejíž hodnota postupem času stoupá. Aktuálně ji lze prodat za tisíce i desetitisíce korun, někdy ovšem za cenu ještě výrazně vyšší. „Před 15 lety se v oběhovém stavu prodávala za cenu kolem 10 tisíc, ve špičkovém stavu její cena byla okolo 40 až 50 tisíc. Dnes jsme u špičkového stavu zhruba na desetinásobku,“ řekl pro web Penize.cz expert na numismatiku Jan Jelínek. Ačkoli je šance na její nalezení spíše mizivá, upřesněme, že ji poznáte podle toho, že nápis Kč je menší než na běžné desetikoruně.

Vydáme-li se ještě blíže do současnosti, v roce 2000 byly raženy dva vzory mincí o nominální hodnotě 10 Kč. Ačkoli platidlo se vzorem milénium nesoucí Orloj je poměrně běžné (náklad byl ostatně 10 milionů kusů), druhá varianta je zajímavější. Desetikoruna se vzorem Petrov (Katedrála svatých Petra a Pavla) totiž byla vyrobena pouze ve 30 tisících kusech. V současné době tak má hodnotu 8 i více tisíc korun, přičemž experti věří v další růst její numismatické hodnoty. Doplňme, že v tomto provedení existují i dvacky, tentokrát však v obou případech s vysokým nákladem. Zase tak vzácné tedy nejsou.
Tip na závěr: v peněžence je možné nalézt i další cenné mince v nominální hodnotě 1 až 50 Kč, které jsou stále v oběhu. Cena určitých z nich může být několik set korun, ale někdy se vyšplhá i na několik tisícovek. K dispozici každopádně máte různé knižní katalogy mincí a medailí, v nichž se můžete dozvědět konkrétní informace a budete se mnohem lépe orientovat.