Za totáče v každém okně, dnes neprávem opomíjená chudinka. Přitom kvete krásněji než orchidej
Napadlo vás někdy, že se módní trendy vztahují i na pokojové rostliny? Zatímco dnes zdobí parapet orchideje, za socialismu to byly rostliny, které dnes lidé vyhazují jako plevel.
Možná si je pamatujete z kuchyně své babičky. Jedna rostlina se šplhala po dřevěné mřížce nad kredencí a druhá předváděla barevné květy na parapetu. Dnes se o těchto pokojových rostlinách často mluví s despektem a lidé je označují za „retro“. Je to ale škoda. Jsou totiž velmi nenáročné a kvetou ještě krásněji než orchideje.
Když pokojovky nebyly jen módní výstřelek
V dobách, kdy každou kuchyň zdobila rohová lavice a plastový ubrus, vládly oknům jiné hvězdy než dnes. Voskovky, africké fialky, tchynin jazyk nebo zelenec patřily mezi stálice českých domácností, které přežily každou výměnu záclon i topnou sezónu.
V osmdesátých letech byla voskovka doslova ikonou. Většinou byla vedená po nataženém provázku nad kuchyňským stolem. Její tuhé, lesklé listy a nádherně voňavé květy připomínající umělou hmotu nebo vosk byly důkazem toho, že i obyčejný panelákový byt může působit tak trochu exotickým dojmem. Podobně oblíbená byla i africká fialka. Nízká křehká květina, s drobnými sametovými květy v různých odstínech fialové, růžové nebo bílé. Fialka bývala symbolem domova, na okně stála každé české babičce i mamince. Dnes ji vystřídaly mnohem více „trendy“ druhy, které volí jejich majitelé často na základě oblíbených instagramových videí. A právě tady se ztrácí ono kouzlo, které dnes nabídnou asi už jen africké fialky a voskovky.
Nostalgická kráska s květy jako z porcelánu

Voskovka masitá (Hoya carnosa) patří do čeledi toješťovitých a pochází z jihovýchodní Asie. Dlouhé výhonky se sukulentními listy mohou dorůst i několika metrů. Největší chloubou jsou ale její květy. Ty bývají růžové, lesklé a rostou v hroznech jako deštníčky. Mají sladkou, těžkou vůni a vydrží kvést i několik týdnů.
Péče o voskovky je velmi snadná. Stačí jim dostatek světla bez přímého slunce, střídmá zálivka a opora. Voskovky se rády pnou, například po mřížce, ale pokud chcete kuchyni dodat onu „socialistickou“ atmosféru, nabídněte jim tenký vlasec. Rostlina při dobré péči vydatně kvete, často i opakovaně na jednom a tom samém místě. Proto jí nesvědčí stříhání odkvetlých květních stvolů.
Sametová královna okenních parapetů

Saintpaulia, známá jako africká fialka, pochází z Tanzanie a Keni. České babičky ji ale vždy milovaly jako by byla přímo z jejich zahrádky. Možná proto, že vzhledem tak trochu připomíná české fialky či macešky. Africká fialka má okrasné, jemně ochlupené listy, z jejichž růžice vyrůstají květy. Těch bývá často hned několik najednou a objevují se prakticky po celý rok.
Fialka potřebuje dostatek rozptýleného světla. Nejlépe bude prospívat na severním či východním okně. Rostlina se zalévá vždy do misky, nikdy ne na listy. Voda by se držela v růžici a listy by mohly začít zahnívat. Zálivku aplikujeme až tehdy, kdy je substrát úplně suchý. Africké fialky milují stálou pokojovou teplotu a naopak nesnáší průvan. Základem péče je i pravidelné vyštipování starých listů a odkvetlých květů.
Dnes jsou v kurzu pokojovky velkých rozměrů
Současný trend přeje velkým listům, exotickému vzhledu a designovým květináčům. Monstera deliciosa, strelicie s listy jako z pralesa nebo obří gumovníky vytvářejí urban jungle efekt, který milují interiéroví designéři i influenceři. Péče o takové rostliny ale často není tak jednoduchá, jak se zdá. Potřebují dost světla, dost místa a někdy i zvlhčovač vzduchu.
Tyto rostliny vás také málokdy potěší tak voňavými květy, jako například voskovka. Moderní, prostorné a otevřené interiéry však většinou vizuálně doplní lépe tyto velké a dominantní kousky. Pokud vám ale chybí něco, co by vám doma vždy připomnělo dětství nebo prázdniny u babičky, dejte šanci alespoň jednomu květináči s některou z „retro“ květin.