Odborníci varují: Tato klimatizace může způsobit vážné zdravotní potíže. Má ji každá druhá domácnost
V létě je to spása, bez které si spousta lidí nedokáže představit svůj den. Klimatizace ochladí přehřátý byt, uleví unavené hlavě i zpocené kůži v příjemně vychlazené kanceláři. Jenže právě ve chvíli, kdy si užíváme osvěžení, může nenápadně vznikat problém.
Moderní klimatizace toho umí hodně: ochlazují, odvlhčují prostor a často i čistí vzduch. Ale pokud s nimi neumíme zacházet, mohou místo úlevy přinést zdravotní potíže.
Když je rozdíl až příliš velký
Jedna z nejčastějších chyb při manipulaci s tímto přístrojem je nastavení teploty. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 6 °C. Tělo totiž jinak nestíhá reagovat na změny teplot, a přechody z vedra do zimy a zpět mohou způsobit teplotní šok. Místo úlevy pak přichází bolesti hlavy, ztuhlý krk, zahlenění nebo dokonce angína.
Nejrizikovější je foukání studeného vzduchu přímo na tělo. V kancelářích nebo v autě je to přitom běžný jev. Proud často míří rovnou na tvář, krční páteř nebo i na záda. A právě tam pak nejčastěji nastupují svalové blokády nebo akutní záněty. Důležité je tedy umístit přístroj tak, aby mířil do prostoru, ideálně až ke stropu místnosti.

Skrytý problém klimatizace
To, že z přístroje fouká studený vzduch, který může ohrožovat zdraví, každý tak nějak tuší. Klimatizace, která může ale způsobit ještě vážnější problémy, je ta zanedbaná. Na pravidelnou údržbu se často zapomíná, přitom se uvnitř snadno usadí prach, plísně, bakterie i zbytky alergenů. A jakmile zařízení spustíme, všechny tyhle mikroorganismy se okamžitě rozvíří do vzduchu kolem nás.
To bývá spouštěčem pro kašel, rýmu, podráždění očí nebo celkovou únavu. U alergiků a dětí pak přicházejí i vážnější komplikace, jako je dušnost nebo záněty horních cest dýchacích. Tyto varovné příznaky upozorňují na to, že by si váš ochlazovací pomocník zasloužil pozornost.
Ve výjimečných případech se může v nečištěné klimatizaci usadit i bakterie legionella. Ta způsobuje vážný zápal plic známý jako legionářská nemoc. Svůj název si vysloužila poté, co v roce 1976 během srazu amerických legionářů propukla nákaza z hotelové klimatizace. Postihla tehdy 221 lidí a 34 z nich dokonce zemřelo. Příčina byla odhalena až o půl roku později.
Správně funguje jen čistá
Čištění klimatizace by mělo probíhat podle návodu přiloženého ke konkrétnímu produktu, kde bývá i uvedena doporučená frekvence. Indikátorem ale může být také stupeň zanesení prachového filtru, který ukazuje na prašnost v daném prostoru.
Všechny součásti bývají dobře dostupné, takže není potřeba volat hned profesionála. Generální údržba od profíků by ale měla v domácnosti proběhnout alespoň jednou ročně, ideální je nechat vše zkontrolovat před startem sezóny.

Správné čištění předchází kromě šíření nemocí i výskytu nepříjemných pachů, které vznikají díky usazeným nečistotám či plísním. V neposlední řadě – pouze čistá klimatizace funguje, jak má, a nesnižuje se její chladicí výkon ani se nadměrně nezatěžuje kompresor. Její pravidelná údržba je tedy i způsobem, jak předejít poruchám.
Komplikacím se vyhnete snadno
Málokdo si uvědomuje také to, že pokud tráví delší čas v klimatizovaném prostoru, měl by vypít dostatek tekutin. Na rozdíl od horka, kdy saháme po sklenici automaticky, ve vychlazeném prostoru nás pocit žízně často mine.
Působením proudění studeného vzduchu se ale sliznice rychleji vysušují. Prvními příznaky jsou škrábání v krku, bolest při polykání nebo chrapot. Dostatečná hydratace těla je pak přesně tím, co vás ochrání od podráždění i zmíněných zdravotních komplikací.
Pokud vejdete do klimatizované místnosti z venku zpocení, zkuste se v nejlepším případě převléct, nebo v chladu nezůstávat moc dlouho. Mokré oblečení nebo kůže jsou totiž dokonalým předpokladem pro nemoc.
Klimatizace je skvělý pomocník, ale stejně jako jakýkoliv jiný přístroj vyžaduje pravidelnou údržbu a správné používání. Čistý vzduch a správná teplota pak dělají z domova i kanceláře místo bez rizik, kde se dá opravdu dobře dýchat.