Tato hřebenovka je mnohem krásnější než Sněžka. Nejhezčí výhledy i trasy v Česku a téměř nikdo o ní neví
Na pomezí Moravy a Slezska se tyčí pohoří, které je po Krkonoších druhým nejvyšším v Česku. Pokud ho budete chtít přejít s batohem na zádech po hřebeni, namažte si pořádně kolena. Zdejší hřebenovka měří 43 kilometrů a potrápí vás převýšením 1600 metrů. Na trase vás ale čeká tolik krásných míst a výhledů, že tu námahu těmto horám odpustíte.
Jestli také milujete pohorky a batoh na zádech a už vás nebaví tlačit se s dalšími stovkami turistů při pravidelném výstupu na Sněžku, vydejte se do hor o zhruba dvě stě kilometrů dál směrem na východ. Na nejvyšším moravském pohoří na vás čeká mohutný zalesněný a lučnatý horský val, nad nímž ční známá moravská dominanta s vysílačem.
Na hřebenovku si vyčleňte dva dny
Nejvyšší hora tohoto pohoří je sice o dobrých 110 metrů nižší než jmenovaná královna Krkonoš, pohled z ní si ale nezadá s tím do známých krkonošských údolí. A pokud nebudete chtít cestou běžet, vyblokujete si na tuto středně náročnou hřebenovku raději dva dny. Sice hlavní hřeben stihnete prolítnout za den, ale neužijete si tyto krásné hory. Kdo má rád cyklistiku a adrenalin, ten v tomto koutu severní Moravy musí vyzkoušet kromě horské turistiky i jedinečné bikerské Rychlebské a Lipovské stezky.

Kraj ručního papíru i čarodějnických procesů
Toto pohoří je jako celek Chráněnou krajinnou oblastí. Kromě horské přírody si ve zdejším kraji můžete užít návštěvu přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, která je nejvýše posazenou v Česku, či lázně s termálním aquaparkem a nejčistějším vzduchem ve střední Evropě v Karlově Studánce. Stejně jako třeba ruční papírnu ve Velkých Losinách, která je v provozu už 400 let. Kraj neblaze proslulý čarodějnickými procesy v 17. století nabízí také možnost vyšlápnout si na Petrovy kameny, kde se měly podle inkvizitorů údajně slétat čarodějnice. Už víte, na které hřebenovce si dáte pěkně do těla? Vyzkoušejte přechod přes Hrubý Jeseník, kde vám námahu bohatě vyváží nesčetné množství výhledů do krajiny a zajímavých zážitků.
Přibalte do batohu větrovku navíc
Malebné pohoří patří do oblasti bývalých Sudet, tedy příhraničí, kde žilo do 2. světové války velké množství německy mluvícího obyvatelstva. Klimaticky jde o poměrně chladnou oblast, a tak nezapomeňte na vrstvení oblečení a raději si přibalte i nějakou tu větrovku do batohu navíc. Sněhová vánice vás tady může sfouknout i začátkem října. Svým charakterem připomíná jesenická hřebenovka tu v Lúčanské Malé Fatře, v nejvyšších partiích pak dokonce hřebenovku Velké Fatry. Hrubým Jeseníkem se projdete bez davů, postačí vám navíc běžná výbava pro trekování v české přírodě.
Vzhůru na Keprník
Odstartovat svou 43kilometrovou horskou pouť můžete třeba na vlakové zastávce v Ramzové či v chatě Ramzovské sedlo, která se nachází se výšce 762 metrů. Kolem lyžařské sjezdovky pak pokračujte vzhůru přes Koňskou vyhlídku na rozcestí na Šeráku o pár stovek metrů výš. Během cesty se otevírají krásné výhledy na Keprník, kde se objevují kamenité pláně a kosodřevinové porosty. Na vrchol Keprníku to jde po kamenité cestě svižně. Obzoru tady dominuje Kralický Sněžník, pod kterým pramení řeka Morava. Na západě se pak vyloupne panorama Orlických hor. Až dorazíte ke Vřesové studánce, budete mít v nohách už 12 kilometrů.

Cíl vás čeká na Skřítku
Červená hřebenovka vede přes rozsáhlá rašeliniště, pošlapete také pralesem, který je nejstarším chráněným územím na Moravě. Přes Červenohorské sedlo, kde si můžete dát dobrou bramboračku, Kamzík a Švýcárnu se dostanete až na 1491 metrů vysoký Praděd. Tam můžete přespat. Dalším bodem hřebenovky je Ovčárna, kde nejspíš narazíte na spoustu lidí. Dá se tam totiž dojet autobusem. Následuje Vysoká hole, Jelení studánka a Pecný. V cíli budete po 43 kilometrech na Skřítku, kudy prochází silnice ze Šumperka do Rýmařova a Bruntálu. Na cestě po hřebeni vás mohou překvapit časté mlhy. Cesta má ale husté tyčové značení, takže se nemusíte bát, že zabloudíte.
Běžkaři, troufnete si na nejdrsnější hřebenovku?
Pokud se sem ale vydáte v zimě na běžkách, připravte se na to, že hřebenovka v Hrubém Jeseníku je podle běžkařů nejdrsnější v Česku. Panují tady sice dobré sněhové podmínky, zároveň s nimi ale i častá nepřízeň počasí. Na běžkách to vezměte spíše z Červenohorského sedla k starobylé turistické chatě Švýcárna a dále k Pradědu. Nejdrsnější úsek na vás bude čekat mezi Ovčárnou a Skřítkem, kde je 8 kilometrů holých, větrem bičovaných plání. Po cestě ale narazíte na vyhřáté horské chaty, kde se můžete zahřát svařákem a pochutnat si na dozlatova prosmaženém bramboráku.
Zdroje: www.svetoutdooru.cz, www.idnes.cz, www.treking.cz, www.kudyznudy.cz