Tato česká přehrada vás ohromí svou mohutností i krásou
Díky překrásným přírodním scenériím, plážím, možnosti koupání v zátokách, plachtění i pohodové atmosféře bývá tato přehrada nazývána Moravský Jadran. Okolí je nabité přírodními i technickými památkami, stejně jako hrady a zámky.
Hledáte skvělé místo pro prázdninovou pohodu s romantikou, božským klidem s prutem v ruce nebo naopak aktivní odpočinek? Pak se určitě vypravte do tohoto nádherného koutu naší země na jihomoravském Znojemsku. Najdete tady totiž vše, po čem srdce prázdninového dovolenkáře touží. Odpočinek u vody, projížďky na loďce či šlapadle, provozování vodních sportů, plavby výletní lodí, koupání v zátokách s romantickými výhledy, fascinující přírodní scenérie, nesčetně překrásných vyhlídek. Ale také desítky kilometrů turisticky značených tras, cyklostezek, historických míst, památkových objektů, útulných vesniček, polí s božími mukami a kapličkami, stejně jako technické památky včetně unikátního vojenského opevnění z 30. let. To vše nabízí jedna z největších tuzemských přehrad, kterou velikostí vodní plochy trumfne už jen Lipno, Orlík a Slapy. Má totiž rovných 762 hektarů a je v ní 132 milionů m³ vody.

Romantické zátoky s výhledy na zříceninu Cornštejn
Najdete ji jen kousek od hranic s Rakouskem, poblíž malebného příhraničního městečka Hardegg se stejnojmenným hradem, a obklopuje ji Národní park Podyjí, nejmenší ze všech čtyř národních parků v České republice. Tato přehrada byla vybudována ve 30. letech minulého století na řece Dyji, a pro její fascinující okolí a klid ji milují generace milovníků chataření a kempování, stejně jako rybářů a turistů. I když byla primárně postavena prvorepublikovými inženýry k regulaci průtoku vody na řece Dyji a k výrobě elektrické energie, patří k nejnavštěvovanějším rekreačním oblastem v České republice. A není se čemu divit. Zatímco rozlehlá vodní plocha s celou řadou romantických zátok a možností plavby na parníku láká k relaxaci a lenošení na dece, okolí přehrady je bohaté na stezky. Tím skvostem je oblíbená Vranovská přehrada.
Z jedné strany Bítov, z druhé Vranov nad Dyjí
Po přehradě jezdí vyhlídkové lodě, které umožňují vidět krásy oblasti z vodní hladiny. Například k hradu Bítov na jedné straně přehrady, zřícenině Cornštejn naproti kempu Horka či k přehradě poblíž zámku Vranov nad Dyjí, který vodní plochu symbolicky uzavírá z její druhé strany. Plavební sezóna začíná v květnu a končí v září či říjnu. Hlavní výchozí bod bývá u oblíbené Vranovské pláže, trasy pak spojují oblíbené turistické cíle, jako třeba hrad Bítov a rekreační oblast Chmelnici. Na některých trasách je možné kombinovat plavbu s pěší turistikou či cykloturistikou. Vždyť v okolí přehrady je 75 kilometrů značených turistických tras. V letní sezóně pořádají provozovatelé lodní přepravy i večerní plavby, někdy bývají doplněné ještě i o živou hudbu. Lístky si můžete koupit přímo na lodi, nebo si je rezervovat předem. Obzvlášť o prázdninách, kdy Vranov bývá plný turistů. Oblast je totiž plná kempů a chatových osad vhodných pro rodinné výlety i dovolené.

Obklopeni malebnou přírodou, lesy i skalnatými útesy
Součástí přehrady je také Národní park Podyjí, který chrání unikátní ekosystém kolem Dyje a společně s rakouským National Park Thayatal je zcela unikátním územím. Jádro tvoří bohatě zalesněná krajina v údolí řeky Dyje, jejíž kaňon mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem s hluboce zaříznutými meandry, skalními stěnami a kamennými moři, je jedním z posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi. Tvoří je pestrá mozaika skalních amfiteátrů a srázných stěn, meandry, suťová pole a těžko prostupné strže, ale i nivní louky podél Dyje. Ekosystém doplňují prosluněné lesostepi a překrásné koberce teplomilných rostlin.
Přes Čížov až na středověkou vinici Šobes
Ty tam jsou doby, kdy se před sto lety okolím Vranova toulali snad jen členové Klubu českých turistů. Jen za posledních deset let se návštěvnost téměř zdvojnásobila, takže národní park navštíví každým rokem více než půl miliónu turistů. K nejfrekventovanějším místům patří trasa mezi obcí Čížov a hraničním přechodem Har¬degg a východní okraj národního parku, včetně středověké vinice Šobes. Pokud se na Znojemsko vypravíte, nevynechejte kromě Podyjí ani další, méně navštěvovaná, přesto však zajímavá chráněná území, např. Přírodní park Rokytná a Jevišovka.
Kraj plný romantických vyhlídek
Mimořádný pohled do údolí Dyje a na město Hardegg nabízí Hardeggská vyhlídka s altánkem, původně Luitgardina. Pod vyhlídkou jsou výrazné skalní amfiteátry s chráněnými druhy rostlin a živočichů. Přírodní památka a evropsky významná lokalita Fladnitzké vřesoviště je ukázkou suchých trávníků s chráněnými druhy suchomilných rostlin a živočichů. Zajímavý pohled na široké přehradní jezero a klenutý zavěšený most nad Švýcarskou zátokou nabízí hráz Vranovské přehrady. Dřevěná Hallamasskova vyhlídka na skalní terase vysoko nad hladinou Dyje nese jméno po lesníkovi vranovského panství. Z vyhlídky můžete obdivovat historické jádro Vranova nad Dyjí.
Zdroje: www.vranovskaprehrada.cz, www.nppodyji.cz, www.navstivtevranovsko.cz/cs