Tato česká jeskyně ukrývá podzemní jezero, které nemá v Evropě obdoby. Už jste ji navštívili?
Jeskyně, skalní průrvy a další přírodní úkryty již odedávna přitahují pozornost dobrodruhů. Na všech těchto úkazech je něco magického a neuchopitelného. Při jejich návštěvě se často cítíte, jako byste se vrátili v čase a mohli na vlastní oči spatřit místa, která byla stvořena před mnoha tisíci let, které obývali pravěcí lidé a dávno vyhynulá zvířata.
Jeskyní a krasová turistika je velmi oblíbenou kratochvílí mnoha Čechů, a není divu. Česká republika je jako stvořená pro objevování nových míst, kde se tak trochu zastavil čas. Mnohá z nich mají zajímavou historii a jejich návštěva stojí rozhodně za to.
Jeskyně Výpustek – návštěva podzemí, na niž nezapomenete
Kdo by neznal Moravský kras, jednu z nejunikátnějších přírodních lokalit na našem území. Jde o největší krasovou oblast v České republice. Do Moravského krasu každoročně zavítají zástupy návštěvníků, kteří zde podniknou cestu do dávné minulosti a mohou tak obdivovat úkazy, které nedokáže vytvořit nikdo jiný než všemocná příroda.
Turisticky velmi vyhledávanou oblastí je rozhodně jeskyně Výpustek. Jeskynní systém bohatý na množství křivolakých chodeb a rozlehlých dómů je starý přibližně 40 tisíc let. Je to místo s bohatou a pradávnou historií. Podle badatelských a archeologických průzkumů místo objevili již pravěcí lidé, kteří zde žili před přibližně 12 tisíci lety. Novější historické záznamy ukazují, že se naši předkové pouštěli do průzkumné činnosti už od 17. století.

Největší historické milníky dostihly jeskyni Výpustek v minulém století. V první třetině 20. století se tu velmi neodborně těžila hlína a nekvalifikovaní dělníci svojí činností jeskynní prostory značně poničili. O další zásahy se v období druhé světové války postarali nacisté, kteří zde zbudovali utajovanou podzemní továrnu. 60. léta se nesla v duchu výstavby protiatomového krytu s velitelským stanovištěm československé armády.
Dnes je naštěstí utajování konec a jeskyni Výpustek si mohou vychutnat návštěvníci, které zajímají unikátní jeskynní systémy. V současnosti je pro turisty připraven nejeden zajímavý poznávací okruh. Tím nejatraktivnějším je určitě trasa vedoucí od krytu k přírodní stěně. Podzemní dobrodruzi zde musí být vybaveni baterkami a ochrannými helmami. Odměnou je jim výhled do chodby s tzv. makaróny, které představují tenoučké krápníkové tyčky. V prostornějších částech jeskyně jsou instalovány naučné prvky, které přibližují život a historii zdejší jeskyně.
Všechna tajemství Výpustek ještě nevydal
Jeskyně Výpustek je již několik desetiletí opředena záhadným tajemstvím. Na jejím dně by se dle historických pramenů mělo nacházet obrovské podzemní jezero dlouhé až 128 metrů. Tato velikost by ho řadila na první příčku v oblasti střední Evropy. Otazníky kolem jezera vysvětluje Petr Zajíček, badatel krasových oblastí, který říká: „Celou podzemní oblast zkoumal Josef Urbánek, a to už ve 20. a 30. letech minulého století. Zanechal po sobě mapu, která ukazuje nález největšího středoevropského jezera krasového původu.“ Bohužel pro badatele a výzkumníky byly přístupové cesty k možnému jezeru za druhé světové války zavaleny. Od té doby se jezero stalo tajemstvím, které se snaží odhalit už několikátá generace badatelů, kterým tajemství jezera nedá spát. Pokud by se to některému z nich podařilo, učinil by objev, který by otřásl celou speleologickou společností. A nejen jí.

Moravský kras nabízí spoustu atraktivních lokalit. Pro běžné návštěvníky jsou kromě jeskyně Výpustek otevřené i další jeskynní systémy. Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně a Sloupsko-šošůvské jeskyně: V každé z nich jsou k vidění unikátní přírodní sedimenty vápencového původu.