Tato česká hora má magický výhled a jedinečnou historii
Česká pohoří nedosahují ohromujících nadmořských výšek, historicky však hrála velmi významnou roli. Plnila roli přirozeného obranného valu, kvůli kterému se sem nepřátelé vydávali s velkým respektem. Dnes už na ně mnoho lidí tímto způsobem nenahlíží, stala se však turistickým rájem. Skrývají se v nich architektonické perly i obdivuhodné přírodní úkazy.
Platí to i o Moravskoslezských Beskydech, které se rozpínají v nejvýchodnější části České republiky. Jejich nejvyšší hora patří k místům s nejkrásnějším výhledem na naši malebnou krajinu. Víte, která to je?
Krása královny všech slezských hor vám sebere dech
Lysá hora se nachází nedaleko Frýdku-Místku v Moravskoslezském kraji. Přezdívá se ji královna všech slezských hor nebo Gigula. Podle nejnovějších měření se vypíná do výšky 1324 metrů nad mořem, i když dříve bylo uváděno číslo 1323. Jedná se o nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. Její krása bere turistům dech již po staletí – a to doslova. Výstup na ni je totiž poměrně náročný.
Za druhé světové války se jednalo o nejvyšší bod celého protektorátu Čechy a Morava. Není proto divu, že se stala opěrným bodem pro několik organizací partyzánů.
Na vrcholu se dnes nachází telekomunikační vysílač, horské chaty a meteorologická stanice. Jedna z horských chat je pojmenována po legendárním běžci Emilu Zátopkovi.

Výhled z vrchu Lysé hory si nesmí nechat ujít žádný Čech
Jakmile se vám podaří vyšlapat až nahoru, budete náležitě odměněni. Lysá hora nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů v naší půvabné zemi. Je to mimo jiné zapříčiněno faktem, že jde o třetí nejprominentnější horu v České republice. Nejvyšší okolní vrcholy jsou o 100 až 200 metrů nižší, díky čemuž si budete připadat skutečně jako na nebeském vrcholu. Za dobrého počasí se před vámi rozprostřou kouzelné výhledy na celé Beskydy i Malou Fatru. Pokud budete mít obzvláště štěstí, možná dohlédnete až na Západní Tatry. Několik dní v roce je pak možné zahlédnout i nejvyšší horu Česka – Sněžku, která je vzdálená neuvěřitelných 200 kilometrů.
Jak se dostat až na vrchol
Lysá hora se může pochlubit poměrně dobrým přístupem. Dostanete se na ni ze všech světových směrů, přičemž většina tras je pěkně značená. Nejčastějšími výchozími body turistů jsou nicméně Visalaje, Ostravice, Malenovice nebo Krásná. Nejnáročnější sportovce pak nadchne spíše stezka přes obec Pražmo, která vás provede přes vrcholy Kyčerka – Kykulka – Malchor až na Lysou horu.
Pro příznivce cyklistiky je vhodnou startovací pozicí Papežov, odkud vede až na vrchol Lysé hory asfaltová silnice. Délka trasy činí přibližně 9,5 kilometrů. Po celé délce budete bojovat s celkovým převýšením 720 metrů. Ačkoliv se tedy jedná o krátkou trasu, je vhodná pouze pro trénované jedince. Podobně dlouhá cesta, která je vhodná i pro cyklisty, vede na Lysou horu z osady Zlatník.

Dnes turistický ráj, dříve domov hrdinů a partyzánů
Jak bylo již zmíněno, na Lysé hoře a v jejím bezprostředním okolí zakotvili ve druhé světové válce partyzáni. Nejvýznamnější byly tři odbojové skupiny: Wolfram, ARAP a 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky.
Wolfram byl šestičlenný výsadek z Anglie, jehož velitelem se stal kapitán Josef Otisk. Ten disponoval opravdu mnoha důvody, proč bojovat, neboť měl celkem 13 sourozenců. Skupina se však ihned zpočátku musela potýkat s výrazným problémem. Její člen Karel Svoboda se po seskoku ztratil, načež byl po pěti dnech bloudění zatčen a předán gestapu.
ARAP byl zpravodajský oddíl pod velením kapitána Niščimenka. Sídlil na Javořině, odkud měl náramný výhled na Lysou horu. Zpočátku se této odbojové skupině dařilo mnohem lépe než Wolframu.
Nejpočetnější skupinou partyzánů byla brigáda Jana Žižky. Jejím velitelem byl Ján Ušiak a měla téměř 150 členů. Do okolí Lysé hory se prostřílela skrze německou pohraniční stráž. S vysokým počtem členů každopádně roste pravděpodobnost, že některý z nich bude zrádce. Přesně to byl bohužel případ Stanislava Kotačky, který zastřelil svého „přítele“ Bierského. Oloupil jej a utekl, načež ho zajalo gestapo. Německé tajné policii následně Kotačka ochotně vyzradil důležité informace o partyzánských skupinách.
Partyzánské skupiny v Beskydech představovaly pro nacisty tak významný problém, že proti nim byla zahájena největší protipartyzánská operace na celém území protektorátu. Skončila nicméně fiaskem, neboť hrdinní místní obyvatelé partyzány varovali.
Zdroj: lideazeme.cz kudyzndudy.cz wikipedia.org