Tajemství úspěšných důchodců: Proč někteří berou 42 000 a jiní 11 000 Kč? Nejde o věk ani roky, ale o tohle
Dva lidé. Stejný věk, stejné zdraví, podobný život. Jeden si v klidu dopřeje wellness víkend a bio zeleninu z farmy. Druhý počítá drobné u pokladny a zvažuje, jestli si může dovolit jogurt navíc. Přesně tak vypadají rozdíly mezi českými seniory. A přitom to s odpracovanými roky nemá vůbec nic společného.
Každý má jinou představu o tom, co znamená „důstojné stáří“. Někdo sní o chalupě, zahrádce a klidu, jiný si chce užít aktivní důchod, cestování nebo vnoučata. Jenže mezi snem a realitou bývá propast – a ta má často podobu mizerně vypadající výše důchodu. A přestože by se dalo čekat, že ten, kdo celý život poctivě pracoval, bude mít penzi vyšší než někdo, kdo střídal brigády a pobýval na úřadu práce, skutečnost je daleko složitější.
Tyhle částky vás položí
Rozdíly v důchodech jsou v Česku obrovské. Zatímco minimální starobní důchod v roce 2025 činí 5 430 Kč, průměrná penze se dostala na něco málo přes 21 tisíc korun. A i když ze všech stran slyšíme, že senioři mají důchody malé a nevyžijí z nich, statistiky až tak děsivě nevypadají.
Důchod okolo uvedené minimální výše má v Česku přibližně 11 400 lidí – a to z celkových 2,36 milionu starobních důchodců. Vychází to na pouhé 0,48 % všech seniorů. A pokud vás zajímá, kolik seniorů naopak dosahuje částek nad průměrný důchod, tak těch je více než polovina – konkrétně 1,24 milionu lidí.

A rekordmani? Podle veřejně dostupných dat si někteří senioři přijdou i na naprosto neuvěřitelné částky. Podle posledních dat je nejvyšší vyplacený důchod v Česku ve výši 249 674 Kč. Přijde vám to snad jako z vesmíru? Věřte, že na takovou výši důchodu si skutečně někdo za života tvrdě vydělal. A není sám, kdo pobírá atraktivní částky. Důchody přes 60 tisíc korun u nás dostávají stovky Čechů.
Jak to senioři dělají?
Největší roli u výpočtu důchodů hraje výše výdělků během aktivního života. Čím vyšší plat, tím vyšší odvody na důchodové pojištění – a tím pádem i vyšší důchod. Významnou roli ale hrají také tzv. vyloučené doby, tedy období, kdy člověk sice nepracoval (např. péče o dítě, nemoc), ale započítávají se do důchodu.
A pak je tu další klíčový faktor, který nízký důchod dokáže vyvážit: vedlejší příjmy. Senioři u nás často nespoléhají jen na to, co jim každý měsíc stát pošle na účet. Řada z nich si totiž ke státní penzi přivydělává – legálně a často velmi úspěšně. A ne jen přivýdělky na smlouvu, ale třeba i podnikáním.
„Dělal jsem celý život technika na dráze. Důchod mám 17 800 korun. Doma se nudím, tak jsem si našel přivýdělek a dělám teď školníka tady v Plzni. Dávají mi 14 tisíc čistého, to se dá. S takovými penězi vycházím v pohodě a ještě i sem tam nějakou korunu ušetřím,“ říká osmašedesátiletý Josef.

Z nouze ke slušnému živobytí
Ne každý senior má ale štěstí na vysoký důchod a příjemný přivýdělek. Jsou tu lidé, kteří i přes dlouhé roky práce vycházejí s obtížemi. Problém je, že často ani nevědí, na co všechno mají nárok nebo jak si přivydělat, aby si aspoň trochu přilepšili.
„Dělala jsem celý život v prádelně. Ruce zničené, záda v háji. Můj důchod je 11 tisíc a pár stovek. Po zaplacení nájmu mi zbývá asi 4 500 korun. Z toho musím nakoupit a zaplatit léky. Kolikrát jsem ráda, když vůbec vyjdu,“ říká dvaasedmdesátiletá Vlasta z Chomutova.
A takových jako paní Vlasta je víc. Mnohým přitom uniká, že existuje řada způsobů, jak si přivydělat i v důchodu. Tady je přehled těch seniory nejoblíbenějších:
- brigády ve školách – školníci, kuchařky, výpomoc v družině
- hlídání dětí nebo doučování – ideální pro seniory s pedagogickou minulostí
- recepce, vrátnice, ostraha – oblíbená pozice zejména mezi muži
- sousedská výpomoc nebo domácí práce – žehlení, vaření, nákupy, úklid
- podnikání z domova – pečení, šití, opravy
Spokojené stáří
Finanční jistota je ale jen jeden z faktorů spokojeného stáří. Psychologové upozorňují, že pracující senioři často žijí déle, jsou zdravější a mají lepší náladu než ti, kteří jen sedí doma. Důvod je jasný – mají smysluplnou náplň dne, kontakt s lidmi a pocit, že ještě někam patří.
Protože ne každý senior má sílu nebo možnosti přivydělávat si, existuje i řada státních podpor, na které ale mnozí zapomínají. Například příspěvek na bydlení, příspěvek na péči nebo sleva na dani, pokud i v důchodu pracují. Stačí se zajímat o všechny možnosti, které se nabízí, a rázem dokáže i senior s důchodem 11 tisíc navýšit svůj měsíční příjem o několik tisíc. A to je přesně ten rozdíl mezi životem v nouzi a důstojným stářím.