10 tisíc kroků? Omyl, je to zbytečně moc. Experti odhalili číslo, které doopravdy funguje
Říká se, že deset tisíc kroku denně stačí k tomu, aby se člověk udržoval fit a ve fyzické pohodě. Procházka ale udělá dobře každému, a to bez ohledu na to, jak daleko a kam přesně jde. Důležité je hlavně začít. Pozvolna, pomalu a vlastním tempem. Jaký je tedy přesný počet kroků, které by měl aktivní člověk za jeden den nachodit? Musí to být opravdu deset tisíc? Experti mají jasno.
Jedno je jisté. Pravidelný pohyb a rychlejší chůze prospívá lidskému zdraví, a to nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Možná každý den sledujete své chytré hodinky a trápíte se nad tím, že ani dnes nestihnete splnit nastavenou normu – ujít do večera deset tisíc kroků. Nemusíte se trápit. Toto číslo je totiž mýtus. Experti se shodují, že bohatě stačí půl hodina denně svižnější chůze. Mnohem důležitější je stanovit si reálný cíl – např. „dnes nachodím dva tisíce kroků, zítra tři tisíce a přes víkend sedm tisíc“. Postupem času se pro vás počítání kroků stane rutinou. Snažte se hlavně nepolevit a vykročit ven v jakémkoliv počasí.
Deset tisíc kroků jako zažitý mýtus. Je to zbytečně moc
Vědci v několika studiích zkoumali, jak velký počet kroků dokáže zlepšit činnost srdce a také vyčistit cévy od cholesterolu. Nakonec se shodli na tom, že předčasnému úmrtí lze předejít už jedenácti minutami svižné chůze denně. Čím víc kroků za den uděláte, tím pro vás a vaše zdraví samozřejmě lépe. Ovšem podle expertů postačí nachodit cca 8 200 kroků za jeden den. „Čím více kroků uděláme, tím více se snižuje nejen riziko výskytu kardiovaskulárních nemocí, ale také řady druhů rakoviny,“ doplnil jeden z odborníků II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Mnoho lidí si stále klade za cíl, ujít za den deset tisíc kroků. Ve skutečnosti stačí méně. Studie přitom sledovala 6042 lidí v průměrném věku 41 až 67 let po dobu čtyř let. Nosili speciální zařízení na deset hodin denně. Výsledky pak ukázaly, že konkrétně 8200 kroků denně vedlo k nižší pravděpodobností obezity a delšímu životu.
Chůze je ideální sportovní aktivitou téměř pro každého. Při dodržení základních pravidel, jako je správný výběr obuvi, správná technika a dostatečná frekvence tréninkových jednotek během týdne, je právě chůze naprosto bezpečným prostředkem k získání kondice i shození nadbytečných kil.

Proč se věnovat chůzi každý den? Podporuje spalování
Už jen lehce svižná chůze dokáže s naším tělem zázraky. Má příznivé účinky na klidový srdeční tep, na krevní tlak i na kapacitu plic. Pravidelnou chůzí lze zlepšit spánek, náladu a dokonce si touto aktivitou můžete i zmírnit stresové napětí. Důvodů, proč se chůzi věnovat každý den, je hned několik: je jednoduchá a fyzicky nenáročná. Je také bezpečná a regulovatelná (chodíme tak, jak nám to vyhovuje, ve vlastním tempu). Pravidelná chůze může opravdu zlepšit i celkové zdraví bez ohledu na genetické dispozice.
Pomoci ke zlepšení fyzické kondice může i obyčejný krokoměr. Ten v dnešní době najdete v každém lepším telefonu, v hodinkách i v mobilních aplikacích. Důležitá je především technika chůze, pravidelnost a trpělivost. Při chůzi je dobré udržovat přirozený vzpřímený postoj a dávat si pozor na prohnutí beder. Paže by měly být volně podél těla a pohyb chodidla začíná pevným položením paty na zem.

Chůzí ke zdraví
Při sedavém zaměstnání je potřeba hýbat se ještě daleko větší. Navíc pokud je vaše práce časově náročná a navíc ještě do zaměstnání zdlouhavě dojíždíte, může se zdát, že nachodit alespoň 8 tisíc kroků denně je nemožné. Existuje však hned několik možností, jak si tento denní „krokový limit“ navýšit. Místo výtahu používejte schody. Během jakékoliv pauzy v práci se projděte alespoň po chodbě firmy. Domluvte se s kamarádem, kolegou, a stanovte si mezi sebou krokovou výzvu. I tyto malé triky dokáží to, že se vaše kroková frekvence za den navýší. Pokud vás vyloženě nebaví chodit, můžete vyzkoušet další jednoduchý tip: do uší si nasaďte sluchátka a poslouchejte svůj oblíbený podcast, nejlépe na pokračování. Slibte si, že s každým dalším dílem vyjdete ven na pěší procházku.
Zdroje: prozeny.cz, denik.cz, fortune.com