Tajemný organismus o váze 6 000 tun: Objevte jeho neuvěřitelný příběh
Díky vědcům a výzkumným týmům dostáváme pravidelně k dispozici mnoho nových informací. Některé z nich očima jen rychle přejdeme, jiné jsou naprosto převratné. To se týká například objevu šestého oceánu, který je schován pod zemským povrchem. Nyní vyplynula na povrch další velmi zajímavá zpráva, která se týká největšího a nejtěžšího organismu na naší planetě.
Největší organismus na planetě zcela přirozeně přitahuje pozornost. Týká se to nejen zvědavců z řad laické veřejnosti, ale taktéž vědců a renomovaných odborníků. Právě jednomu z výzkumných týmů se nedávno podařilo učinit přelomový objev, který se tohoto organismu na planetě týká. Tým kolem Rozenn Pineauové, která je hlavní autorkou studie, totiž zjistil jeho přibližné stáří. To se může pohybovat v řádu desetitisíců let.
Gigantický organismus, který se stal symbolem státu Utah
Největší a nejtěžší organismus na planetě Zemi najdete ve Spojených státech amerických, konkrétně v Utahu. Pro tento americký stát je dokonce natolik významný, že se stal jedním z národních symbolů. Je taktéž součástí horské oblasti na území přírodní rezervace Fishlake National Forest. Řeč je o organismu zvaném Pando, který se může pyšnit v říši statistik nejedním triumfem. Jedná se o rozsáhlou kolonii topolu osikovitého. Všechny stromy tam mají společný kořenový systém a navíc jsou geneticky totožné. Přibližná hmotnost této rostliny činí 6000 tun, což z ní dělá nejtěžší žijící organismus na světě. Celkově zabírá plochu 43 hektarů a výmladky čítají neuvěřitelných 40 000 kmenů. Poblíž se nachází jezero Fish Lake, které je největším sladkovodním jezerem v Utahu. Nachází se v nadmořské výšce 2700 metrů. Nejvyšším bodem v Česku je pro srovnání Sněžka s 1603 metry nad mořem.
Pando byl dříve označován i jako nejrozsáhlejší organismus na světě, to však dnes již neplatí. Na druhou pozici jej totiž odsunul souvislý porost houby jménem václavka smrková. Ten shodou okolností najdeme taktéž ve Spojených státech amerických. Zavítat bychom však tentokrát museli konkrétně do rezervace Malheur National Forest, která se rozprostírá ve státě Oregon. Souvislý porost václavky smrkové tam celkově zabírá plochu rozsáhlejší než 900 hektarů.

Pando může být jedním z nejstarších organismů na světě
Nový výzkum došel k zjištění, že stáří organismu Pando může být 16 000 až 80 000 let. Tento odhad byl učiněn na základě rychlosti mutací v genomu osiky (genom je veškerá genetická informace o organismu uložená v DNA). Široké rozpětí odhadu je zapříčiněné tím, že jsou mutace v osikách vzácné. Proto není doposud zcela jasné, jak rychle se hromadí v nových výhoncích a stoncích. Odběr vzorků ze dna blízkého jezera nicméně odhalil nepřetržitou přítomnost pylu osiky po dobu přibližně 60 000 let. To by v překladu mohlo znamenat, že Pando existoval již v době, kdy první lidé začali migrovat z Afriky.

Zlato, které se na podzim vznáší na vlnách vzdušných poryvů
Jak bylo již zmíněno, Pando najdete v přírodní rezervaci Fishlake National Forest. Proto se na něj můžete zblízka podívat i vy. Největší zájem turistů přitahuje na podzim. V toto roční období se totiž lístky topolů přeměňují ve zlato, které se vznáší na vlnách vzdušných poryvů. Jde vskutku o poetický pohled, který by mohl být inspirací pro nejednoho básníka.
Zajímavostí je, že Pando má svou vlastní poštovní schránku, která je plně funkční.
Sympatickému organismu bohužel hrozí velké nebezpečí
Na počátku 21. století se zjistilo, že je Pando v ohrožení. Začíná totiž postupně ztrácet schopnost se obnovovat, takže počet jeho výmladků neustále ubývá. Za jeho úpadkem stojí z nemalé části lidská civilizace, avšak není sama. Problematická je totiž mimo jiné i zdejší jelení populace, jejíž přítomnost topolům neprospívá. Jeleni totiž pojídají nové výhonky. Z podobného důvodu škodí organismu i dobytek, který se zde pase.
Zdroje: livescience.com epochalnisvet.cz novinky.cz wikipedia.org