Oznámení: Domovy pro seniory na jaře podraží. Jak to ufinancujeme, ptají se rodiny. Částka nemile překvapí
Pobyt v domově pro seniory představuje pro mnoho starých lidí i jejich rodiny nejjednodušší řešení, jak prožít stáří důstojně a s dostatečnou péčí. Tato zařízení poskytnou seniorům nejen ubytování a stravu, ale také sociální a zdravotní služby, které už mohou být pro samostatně žijící starší osoby velmi špatně dostupné. Nyní se však chystá další změna v domovech pro seniory, která vás připraví o pořádný balík.
Provoz těchto zařízení je finančně náročný a platby za pobyt a stravu se tak každoročně zvyšují. Do ceny se promítají například platy personálu, energie, ceny potravin, provozní výdaje a mnoho dalších faktorů. Neustálé zvyšování úhrad ale děsí především příbuzné seniorů, kteří musejí často rozdíl mezi možnou srážkou z důchodu a platbou za domov doplácet.
Život v domově pro seniory
Mnoho lidí má z pobytu v domově pro seniory strach. Možná je částečně oprávněný, protože některá z těchto zařízení v minulosti neměla dobrou pověst. Dnes je ale situace trochu jiná a pokud si senior či jeho rodina vybere oblíbené zařízení s dobrými referencemi, přináší pobyt především pozitiva.
Tím nejdůležitějším je samozřejmě tolik potřebná péče. „Na stará kolena” se o sebe plnohodnotně postará málokdo, především v době nemoci. Celodenní péče v domovech pro seniory zahrnuje nejen zdravotní a ošetřovatelské služby, ale i pomoc s každodenní rutinou. Samozřejmostí je pravidelná a teplá strava, lidé tak nemusejí chodit na nákup nebo vařit.
Kromě těchto základních lidských potřeb ale domovy přinášejí do života seniorů mnohem více. Neméně důležitý je například kontakt s vrstevníky. Rodiny seniorů mají pracovní nebo školní povinnosti a se svými rodinnými příslušníky v penzi nemohou trávit tolik času, kolik by potřebovali. Ti se pak cítí osaměle a mnoho starších lidí často nepromluví s jiným člověkem i několik dnů.
Řada domovů se tak snaží podpořit nové sociální vazby mezi jejich klienty a pořádají různé kulturní akce, společenské programy, besedy, koncerty, rukodělné dílny nebo aktivity na zahradě. Mentální aktivita a duševní zdraví je totiž pro člověka stejně důležité jako pravidelný přísun potřebných léků. Při výběru domova je tak dobré zjistit, zda podobné akce pořádá pravidelně. I to totiž o zařízení, jeho kvalitě a zaměstnancích mnoho vypoví.

Důchody jsou nízké a provozní náklady stále rostou
Ve finále je však bohužel rozhodujícím faktorem spíše stránka finanční. Průměrný důchod je v České republice momentálně 21 080 korun. Pravdou je, že na něj dosáhnou spíše „noví a mladší” důchodci, přičemž nejstarší ročníky seniorů v domovech mají měsíční důchod podstatně nižší a odhaduje se, že k průměrné výši důchodu se v domovech přiblíží asi jedna pětina všech seniorů.
Podle zákona však musí seniorům zůstat po zaplacení všech nákladů na pobyt v domově 15 procent z jejich důchodu. To ve zkratce znamená, že pokud člověk pobírá měsíčně například 10 tisíc korun, za pobyt může zaplatit maximálně 8 500 korun. Zbylých 1 500 korun pak musí důchodci zůstat. Maximální úhrada za měsíční pobyt v domově pro seniory pro rok 2025 však činí 17 250 korun.
Toto je poměrně velký problém hned ze dvou důvodů. Tím prvním je právě fakt, že většina seniorů nemá ani tak vysoký důchod, aby pokryl veškeré výdaje za pobyt. Rozdíl (a často nemalý) tak v mnohých případech doplácí rodina. Druhým problémem je pak extrémně nízká částka, která člověku po stržení zákonné úhrady zůstane. Ta často nestačí na platby za léky, oděvy a věci denní potřeby a senioři tak trpí velkým nedostatkem.
V zásadě tedy platí, že čím nižší důchod člověk má, tím větší rozdíl doplácí rodina. Jako příklad si můžeme uvést již výše zmíněné částky, kdy tedy senior dosáhne na důchod 10 tisíc měsíčně. Ze zákona mu z této částky musí zbýt 15 %, proto si ponechá 1 500 korun. Zařízení si z jeho důchodu strhává 8 500 korun za stravu a pobyt. Rodina však musí doplatit rozdíl mezi stanovenou úhradou 17 250 korun a 8 500 korunami, které již senior zaplatil ze svého. Jedná se tedy o 8 750 korun, což už značně pocítí každý rodinný rozpočet.

Kolik stojí pobyt v domově pro seniory
V roce 2025 se opět zvedá strop pro maximální denní úhradu. Za stravu nyní senioři zaplatí 260 korun denně a 315 korun je nutné uhradit za ubytování. Celodenní pobyt tedy vyjde na 575 korun a za měsíc senioři uhradí zařízení 17 250 korun.
Jak již bylo řečeno, průměrný důchod v letošním roce činí 21 080 korun. Na první pohled jde sice o poměrně vysokou částku, nicméně ti nejstarší senioři, kteří jsou právě klienty domovů, na ni v převážné případě ani zdaleka nedosáhnou. Většinou mají senioři důchod kolem 12 až 15 tisíc, což nestačí ani na úhradu za pobyt.
Z důchodu navíc člověku musí zůstat ještě 15 procent na další potřeby a veškeré zbývající náklady tak často přesahují i několik tisíc korun. Tyto doplatky způsobují finanční zátěž rodinným příslušníkům seniorů a nabízí se tak otázka, zda bude možné dlouhodobě financovat takto vysoké náklady.
Zdroje: iRozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, Novinky.cz, pardubice.rozhlas.cz