Kdysi královna parapetů, dnes se jí ve světě vysmívají a mají ji za staromódní kýč. Češi ji přesto milují
Móda se mění nejen v oblékání, ale také v bytovém designu. Neoddělitelnou součástí estetiky našich domovů jsou rozhodně pokojové rostliny. Také ty podléhají trendům. Například jednu krásně kvetoucí rostlinu kdysi miloval celý svět, dávno ale vyšla z módy. Pokud tedy nežijete v Česku. Zde je stále oblíbená, a to z několika důvodů.
Velmi pravděpodobně tuto nenáročnou květinu pěstovala na parapetu vaše babička a říkala jí paulínka. Ve skutečnosti se ale jmenuje africká fialka. Její název ale není zcela přesný, jak si za chvíli povíme. Vyskytuje se totiž ve více variantách, než pouze fialové.
Drobná květina se k nám dostala z východní části afrického kontinentu. Poprvé ji sem dopravil německý diplomat baron von Saint Paul. Je to právě jeho jméno, díky kterému získala rostlinka svou přezdívku.
V minulosti jsme mohli narazit na modře, růžově a bíle kvetoucí paulínky, nicméně pěstitelé se opravdu činili, protože postupem času vzniklo přes 12 tisíc různých kultivarů v nejrůznějších odstínech. Některé z nich mají vlnité listy, jiné jsou převislé. Nabídka je skutečně velice pestrá.

Fialka je nenáročná
Jedná se o pokojovku, která se hodí i pro začátečníky a naprosté zahradnické antitalenty, kterým uschne i umělá květina v koupelně. Umístit ji v bytě můžete prakticky kamkoliv, pokud bude mít dostatek světla. Nevadí jí pobyt na parapetu a bez potíží přežije i v panelákovém bytě, jehož neduhem je suchý vzduch.
Aby se jí dařilo, bohatě postačí dvě věci. Nepřetápějte svůj domov na více než 25 stupňů celsia. V takovém případě by paulínka přestala růst. Je také důležité ji zalévat pokaždé pouze do misky pod květináčem, nikoliv přímo na listy. Na vlhkost jsou totiž citlivé a mohly by se vám odvděčit hnilobou.
Většinou máme v podvědomí uloženou informaci, že květiny potřebují dostatek prostoru. V případě afrických fialek to ale úplně neplatí. Květináč by neměl být více než o třetinu větší, než je velikost celé rostliny. V opačném případě mají kořeny větší tendenci hnít. Pokud ji proto zapomenete přesadit, nic se jí nestane.
Minimalistická rostlinka s krásným květem
Hnojivo není nezbytnou podmínkou zdařilého pěstování. Pokud o něj ale přesto stojíte, na trhu je speciální produkt určený přímo pro africké fialky. Mnoho pěstitelů se ale shoduje, že dobré výsledky má také hnojivo na kaktusy a sukulenty.
Za vaši poměrně minimalistickou péči se vám paulínky skvěle odvděčí. Kvetou totiž po většinu roku, a tak budou pro vaše domovy krásnou ozdobou. Pokud budou mít v zimě dostatek světla, to znamená, že se bude svítit tak, aby pod jeho vlivem byly alespoň čtrnáct hodin denně, překvapí vás květy i v chladných měsících.

Dnes frčí spíše jiné pokojovky
V současnosti jsou ale populárnější spíše jiné druhy pokojových rostlin. Velké oblibě se těší například fíkus. Jeho výhodou je také značná nenáročnost, snese vyšší teploty, na rozdíl od afrických fialek mu ale svědčí spíše vlhké prostředí. Jinak ale nevyžaduje zvláštní péči a dovede narůst do úctyhodných rozměrů.
Další rostlinou, která je zkrátka trendy, je monstera. Její členité listy jsou také oblíbeným motivem například jako potisk látek. Hodí se prakticky kamkoliv a dovede prostor skutečně oživit.
Zapomenout nesmíme ale ani na orchideje. Je trochu záhadou, proč jsou právě tyto květiny tak populární, péče o ně je totiž poměrně náročná, pokud chceme, aby prospívaly a kvetly. Je třeba je neustále rosit, sprchovat a pečlivě odhadnout množství zálivky. Navzdory tomu ale mají nejen v českých domácnostech své místo.
Zdroje: Denik.cz, iReceptar.cz