Středověká perla Karlovarského kraje: Co skrývají mohutné hradby?
České hrady, hradní zříceniny a zámky patří k těm nejopěvovanějším na světě. Není se čemu divit, neboť jich v naší malebné krajině naleznete opravdu nespočet. Některé z nich se dokonce mohou pyšnit různými unikátnostmi nebo rekordy. Jiné se tímto způsobem chlubit nemohou, ale přesto jim jejich kouzelnou atmosféru nikdo nesebere.
Jeden z nejhezčích hradů v České republice najdete v Karlovarském kraji. Tam již po staletí bedlivě dohlíží na řeku Ohři, která ho objímá ze tří světových stran.
Hrad svým návštěvníkům nabízí celou řadu perel
Dominantou hradu je románská věž, která má čtvercový půdorys. Vypíná se do výšky 26 metrů. Všechny, kdo se odhodlají vystoupat až na její vrchol, odmění dechberoucím výhledem na široké okolí. V jejích útrobách naleznete pozůstatky obytné místnosti s krbem a středověkým záchodem. Střeží ji loketský drak.
Nejen věřící ocení přítomnost hradní rotundy, která je zasvěcená svaté Anežce. Stavba se může pyšnit poněkud bizarním rekordem. Jedná se o nejmenší rotundu na světě. Její vnitřní průměr činí pouze 3,6 metru. Založena byla ve 12. století.
Ve východním křídle je vystavěn slavnostní sál, který se dnes využívá k pořádání různých kulturních akcí. Kousek od sálu se rozprostírá obřadní síň, do níž je zasazena freska ze 17. století.
Ve spodních patrech je přítomná unikátní historická sbírka porcelánu. Mezi její nejvýznamnější exponáty patří lázeňské pohárky z přelomu 18. a 19. století a ručně malované porcelánové hlavičky dýmek.

Představte si, jak se žilo středověkým vězňům
Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí hradu je sklepení. V něm můžete na vlastní oči spatřit, jak v historii vypadaly vězeňské kobky. Díky tomu si můžete alespoň částečně představit, jak se tehdejším vězňům žilo. Ve sklepení je celoročně přítomná expozice, na kterou dohlíží loketské strašidlo Strakakal. Ten má podobu jakéhosi střapatého mužíčka. Součástí expozice je například křeslo pro čarodějnice nebo maska pro klevetnice. Jejím účelem mělo být ve středověku zesměšňování žen, které po okolí rozšiřovaly žvásty a pomluvy. Z figurín pak objevíte nebožáka v kládě, železnou pannu nebo lotra natahovaného na skřipec.

Ponořte se do středověku
Goticko-románský hrad Loket se nachází ve stejnojmenném městě, které leží v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Byl vybudován na začátku 13. století na kolosálních skalnatých útesech. Na jeho místě se před tím nacházelo slovanské hradiště zvané starý Loket.
Nejdříve měl sloužit králi Václavovi jako opora proti jeho synovi Přemyslu Otakarovi II. S ním měl dalekosáhlé rozepře, jejichž kořeny měly základ v otázce dělení moci. Václav se totiž zdráhal přenechat Přemyslu Otakarovi II. větší vliv, což se nezměnilo až do jeho smrti. Jakmile Přemysl Otakar II. usedl na trůn, byly zahájeny velké přestavby. Dotkly se například původního ohrazení. To bylo zcela vyměněno za nové hradební zdi, které dosahovaly úctyhodné šířky dvou metrů. Hradba se zčásti dochovala až do dnešních dnů.
Hrad nadále rozšiřoval Jan Lucemburský, který jej v určitou dobu svého života dokonce využíval jako sídlo. V historii nepokojů se v něm ukrývala i královna Eliška Přemyslovna se svým synem Václavem, který později přijal jméno Karel na počest svého strýce. Právě Karel IV. je označován za jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků v historii. Vždyť se nakonec stal i císařem samotné Svaté říše římské.
V roce 1473 vypukl požár domu, který se nacházel v bezprostředním okolí. Oheň se přenesl až na hrad, který téměř kompletně zničil. Z budov přežil jen Markrabský dům, který byl izolovaný. Tři generace českého šlechtického rodu Šliků potom zasvětily svůj život obnově hradu. Díky nim se stal pohledným reprezentačním sídlem a správním střediskem celého kraje. Po třicetileté válce se hrad nakonec přestavěl na městskou věznici.
Zdroje: wikipedia.org mistopisy.cz regiontourist.cz kudyznudy.cz hradloket.cz