Možná jste milionářem a ani o tom nevíte. Nemáte náhodou doma tuhle věc po babičce?
Možná máte také to štěstí, že jste zdědili starožitnou skříň po babičce a v ní plno užitkového i okrasného skla, o jehož hodnotě nemáte vůbec žádnou představu. Pokud navíc jeho estetickou či historickou hodnotu nedokážete vůbec docenit a připadá vám, že tyhle věci jsou akorát tak na prach, zkuste je prodat starožitníkům či sběratelům umění. Možná vám vydělají na novou kuchyň. Nebo dokonce na nové auto či byt.
Aukční síně v Česku mají za sebou rekordní roky. Milovníci umění prodávají i nakupují ve velkém. Jestli byste rádi rozšířili jejich řady a zkusili své štěstí, pak se zaměřte na umění, které neztrácí časem na hodnotě, ale naopak získává. A jestliže nemáte na zdi pověšený drahý obraz, který vaše prababička dostala na odchodnou jako poděkování od zámeckých pánů, u kterých kdysi sloužila, ani tak nemusíte přijít zkrátka.
Žebříček největších cenových trháků
Sběratelé vám utrhnou ruce i za šperky, mince, nábytek, militaria, knihy, porcelánové sety z Číny, hudební nástroje, stříbrné příbory, pohlednice, hodiny nebo třeba historické hračky. V kurzu jsou i nejrůznější kuriozity, které se na trhu objevují spíše zřídka. Vysoko v popředí zájmu starožitníků se drží ještě i hrací skříňky, lustry a svítidla, umělecká keramika a překvapivě i lahvičky starých parfémů, vinylové desky či staré psací stroje a fotoaparáty.

Rekordmanem aukcí je starožitné sklo
Prohlédněte staré sekretáře a vitríny po babičce, mezi nejúspěšnější starožitnosti českých aukcí patří totiž užitkové okrasné sklo. To z období baroka, biedermeieru či secese zaznamenává navíc v posledních letech výrazné cenové nárůsty a ceny se často pohybují nad 100 tisíci korunami. Ale pozor, toto pravidlo platí především tehdy, pokud prodáváte špičkové kusy a bez poškození. Jakmile se objeví sebemenší prasklina, škrábanec či dokonce část předmětu chybí, cena letí rapidně dolů, často až na minimum, na které možná nebudete kvůli citové hodnotě ochotni vůbec jít. Stejné je to s běžnějšími kousky, které stagnují. A připravte se i na to, že váš předmět může dokonce zůstat bez odezvy, a že o něj v případě prodeje či aukce nebude zájem.
Nechte si umění odhadnout online
Jestli jste podobnou věc doma po babičce našli a zvažujete právě prodej předmětu v dražbě, určitě bude dobré získat nejdříve lepší představu o jeho hodnotě, abyste neprodělali či ještě hůře nenaletěli. Například aukční síň Dorotheum v Praze a s pobočkami v Rakousku nabízí službu, kdy stačí poslat fotografii předmětu a odborníci na danou oblast se s prodávajícím co nejdříve spojí. Nabízí konzultaci až ve 40 uměleckých oborech, které poskytne zhruba stovka expertů propojená s mezinárodní sběratelskou a starožitnickou scénou i muzei.

Secese i za dvojnásobek vyvolávací ceny
A jaké sumy můžete konkrétně získat? Možná se vám z některých zatají dech. V Dorotheu totiž vystoupala secesní dóza z necelých 100 na 384 tisíc, u Zezuly pak dvoustěnná číše z 90 na 200 tisíc a lithyalinový pohárek z 35 na téměř 160 tisíc korun. Jediný šálek s podšálkem s malbou podle obrazu Angeliky Kauffmannové vystoupal na více než 170 tisíc korun. Za dvojnásobek vyvolávací ceny, za 180 tisíc korun, se u společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodala secesní váza od firmy Stellmacher. A dekorativní mísa od Josepha-Théodora Decka vylétla z 18 na 130 tisíc korun.
Zdroje: www.ecwid.com, artplus.cz, www.antik-bazar.cz, www.dorotheum.com