Cestou jsem se stavila ve starožitnictví a najednou jsem držela v ruce 40 tisíc za lampu z půdy
Dříve než se zbavíte doma věcí, které považujete za nepotřebné a možná i bezcenné, zastavte se s nimi u starožitníků nebo je zkuste nabídnout zapáleným sběratelům. Může se totiž ukázat, že si místo staré veteše hýčkáte v domácnosti naprosto jedinečný kousek, ať už jde o nábytek, nebo třeba jen starožitnou porcelánovou cukřenku. Pokud budete svůj poklad chtít zpeněžit, poraďte se s odborníky. Můžete si pak přijít na pěkné peníze. A to i v případě, že na půdě objevíte třeba starou lampu.
Možná se teď také chystáte do sběrného dvora vyvézt nějaký ten nepotřebný „odpad“ z půdy, nashromážděný při jarním úklidu. Dříve než to opravdu uděláte, přesvědčte se, že věci, které chcete vyhodit, jsou opravdu bezcenné. Cestou na dvůr se zastavte třeba ve sběratelském antiku. Může se stát, že z nabídky, kterou vám tam učiní, padnete do kolen. Představte si třeba, že budete mít na vozíku naloženou zaprášenou velkou podlahovou stojací lampu, kterou považujete za pouhý starý odpad. Takovou, co měl doma každý, tedy s velkým stínidlem a třásněmi, což už dávno není in.

Secesní lampa za desetitisíce
Jaké může být vaše překvapení, až se o chvíli později dozvíte, že má hodnotu třeba i několika desítek tisíc korun, obzvláště pokud jste doma na půdě našli páreček, u kterého se cena může vyšplhat klidně i na 40 tisíc korun. Tím „starým odpadem“ totiž může být třeba i vzácná lampa z období vídeňské secese. Jde o období mezi lety 1890 a 1918, což je rok nejen rok ukončení 1. světové války, ale také mnohasetleté Habsburské monarchie. Vídeňská moderna, jak se těmto letům také říká, je zlatým věkem secese a představuje zajímavé období rakouských dějin. V umění, architektuře, literatuře i hudbě se secese projevila jako naprosto fascinující umělecký styl. Charakterizuje jej harmonie, krása a dokonalost. Vždyť kdo by neznal třeba portréty svůdných dam v mořské pěně nebo v záplavě pestrobarevných květin.
Nechybí třásně ani velká stínidla
Secesní lampu skutečně můžete mít doma i vy, není to totiž nic tak neobvyklého. Jak ji poznáte? Právě tyto lampy vysoké jako dospělý člověk mají většinou velká stínidla, často o průměru 70 centimetrů. Nechybí u nich jako poznávací znak ani obligátní třásně, které dnes většina lidí neznalých tohoto uměleckého směru považuje spíše za nevkusné. Mohou být dekorované dřevem, jako je dub, eben, případně je na nich jemná patina. Pokud bude navíc lampa funkční, utrhnou vám za ni starožitníci nejspíš ruce.

Dozdobené jemnými dívčími akty
Na Sbazaru najdete aktuálně v nabídce starožitné párové křišťálové lampy vyrobené v letech 1890 až 1900, tedy právě v období secese, nebo starožitnou velkou podlahovou lampu s cylindrovým stínidlem za 22 tisíc. A to už se vyplatí, nechat si podobnou věc, která se doma jen tak „válí“ v koutě, prověřit odborníkem. Dobře se platí nejen za podlahové lampy, ale i za ty závěsné a stolní. Stačí jen najít na první pohled obyčejnou petrolejku, jejíž stínidlo vyrobila některá z renomovaných porcelánek své doby, je zdobená působivou secesní květinovou výzdobou nebo vyrobená z masivní mosazi a dozdobená dívčím aktem.
Jak poznat kvalitu?
Co je starožitné, to se prodává vesměs dobře, a lampy z období secese tuto podmínku splňují. Je jim totiž více než 100 let, což je jedna z definic starožitnosti. V té další se mluví o tom, že takový předmět musí mít vysokou historickou, uměleckou i užitkovou hodnotu a být i plně funkční. Abyste jakoukoli starožitnost dobře prodali, musí být ideálně nepoškozená a bez viditelných vad. V případě historické lampy se tedy předpokládá, že bude svítit.
Zdroje: www.sbazar.cz, lucickymlyn.cz, www.zuty.cz, www.timetravel-vienna.at