Stály pár korun a byly všude. Dnes jejich hodnota šplhá do nebes. Nemáte jednu z těchto hraček?
Mnoho prarodičů má ve zvyku schraňovat doma všelijakou veteš. Než se na ně budete zlobit, podívejte se, zda se mezi nepotřebnými krámy neukrývají skutečné poklady. Můžete je najít i na místech, kde byste je nečekali, například mezi hračkami.
Dnešní děti už většinou hračky, se kterými si jako malí hráli jejich rodiče nebo dokonce prarodiče, příliš neoslní. O to větší radost z nich většinou mají sběratelé, kteří jsou za ně ochotní utratit mnohdy i obrovské sumy.
Velké oblibě se mezi nadšenci těší především autíčka, takzvané angličáky. Před rokem 1989 se v Československu prodávaly většinou pouze v Tuzexu, případně se jednalo o dárky, které se vozily ze zahraničí.

Retro autíčka se draží za statisíce
Ceněná jsou ale také jiná retro autíčka, která se vyráběla u nás. Na internetové aukci Aukro.cz se tak například před časem prodalo autíčko vyrobené firmou Dubena, konkrétně šlo o model Tatra 813. Její nový majitel za něj zaplatil neuvěřitelných 235 tisíc korun.
Představa, že se někdo rozhodl za obyčejně vypadající hračku zaplatit tolik peněz, zní šíleně. Víte ale, co vlastně výslednou cenu určuje? V první řadě je to stáří a stav takového sběratelského předmětu. Pokud má například prodejce k dispozici původní obal, cena se tím zvyšuje. Roli hraje také zájem sběratelů a v neposlední řadě jde též o dostupnost. Čím méně kusů se dodnes dochovalo, tím cena pochopitelně narůstá.
Nejen o autíčka, ale také další socialistické hračky je obrovský zájem. Někteří sběratelé zkrátka vytušili potenciál, který tyto hodnotné předměty mají, jiní se do sbírání vrhli také z důvodu nostalgie. Hračky jim připomínají jejich vlastní dětství a pro mnohé nadšence tak jde jistě také o únik z každodenní reality.
Sběratelé na retro hračky nedají dopustit
„Dnes se vyrábí obrovské množství hraček a děti jich mají mnohem více než kdysi. Kvůli tomu si k nim nedokážou vytvořit bližší vztah. Navíc jsou v porovnání se staršími hračkami mnohem méně kvalitní. Ty z dob ČSSR byly bytelnější, měly duši a vydržely mnohem déle. Dokonce se předávaly z generace na generaci. Ty dnešní mají v porovnání s nimi velmi krátkou životnost,“ uvedl například sběratel Tomáš D.
Půdy a sklepy našich domovů často ukrývají také další skvosty. Patří mezi ně například model autíčka Tatra T111 nebo sety „Československé automobily“ od společnosti Směr. Populární jsou také plechová natahovací zvířátka, stavebnice Merkur, plyšoví Mončičáci nebo třeba některé panenky, kupříkladu ty vyrobené firmou Gumotex.
V současnosti na Aukru probíhá hned několik dražeb, kde se ceny autíček již vyšplhaly na poměrně zajímavé částky, a dá se očekávat, že ještě dojde k jejich navýšení.

Své retro autíčko si stále můžete koupit i vy
Jde například o tmavě modrou Škodu 440 Spartak od výrobce Ites. Přestože bylo původně na setrvačník, tento mechanismus již dnes chybí. Sběratelům to ale očividně nevadí, protože již nyní se cena vyšplhala na 19 tisíc korun.
Další zajímavou nabídkou je také plechový model autíčka Tatra Mrazírny, která na rozdíl od předchozí zmiňované hračky má dokonce stále funkční setrvačník. Nyní je cena na 12,5 tisících korunách. Aukce ale končí až za několik dní, a tak může přijít někdo, kdo si bude autíčka cenit ještě více.
Kromě Aukra je ale možné podobné předměty kupovat například v tematicky zaměřených skupinách na sociálních sítích, kde se fanoušci konkrétních hraček sdružují.
Zdroje: Aktualne.cz, Udalosti247.cz, Aukro.cz, iDnes.cz, PoznatSvet.cz