Riziko číhá u těchto bankomatů: Díky jednoduchému triku podvodníci získají údaje z vaší karty během vteřiny
Peněženku bychom jen tak někde bez dozoru určitě ležet nenechali. Když ale přijde na platby kartou, jsme obyčejně mnohem méně ostražití. Bohužel ale existují způsoby, pomocí kterých nám dokážou podvodníci během pár chvil vyluxovat účet. Riziko hrozí dokonce i u na první pohled bezpečného bankomatu.
Stalo se vám někdy, že obsluha v restauraci zasunula vaši kartu do terminálu a mezitím s ním poodešla k vedlejšímu stolu? Nejspíš za tím byla jen časová zaneprázdněnost, může to ale také znamenat nebezpečí.
Pokud by se jednalo o podvodné jednání, může jít o situaci, kdy je na terminál nainstalováno speciální skenovací zařízení. To dovede zkopírovat nezbytné údaje vaší karty tak, aby s ní poté zloděj mohl provádět další operace, aniž by ji měl fyzicky v ruce.
Podobná zařízení navíc mohou být nepozorovaně nainstalována například na bankomatu nebo samoobslužném terminálu na čerpací stanici, který umožňuje platit, aniž byste museli vejít dovnitř do prodejny.

Skimming hrozí nejen u bankomatu
Tomuto typu podvodu se říká „skimming“. O co přesně se jedná, vysvětluje na svém webu například Policie České republiky.
„Takto je označováno podvodné jednání, při kterém pachatelé zkopírují údaje z magnetického proužku platební karty bez vědomí jejího oprávněného držitele. Takto získané údaje pachatelé zneužijí tím, že je následně nahrají na předem připravený nosič dat – padělek platební karty, kterým nejčastěji bývá bílý plast. Ten je opatřen pouze magnetickým proužkem,“ uvádí muži zákona.
Jak přesně toto zařízení vypadá a jak funguje? Skládá se většinou ze dvou částí. Ta první kopíruje data z magnetického proužku a obyčejně bývá nainstalována přímo na štěrbině, kam se karta vkládá, případně na místě, kam je možné přiložit kartu bezkontaktní.
Druhá část slouží k získání bezpečnostního kódu karty. Může to být třeba kamera, která bývá umístěna v horní části bankomatu. Existují ale také další možnosti, z nichž některé jsou obzvlášť důmyslné. Jako například falešná klávesnice, která zakrývá originální tlačítka, aniž byste to postřehli.
Obezřetnost je zásada číslo jedna
Pokud si všimnete, že se na bankomatu či terminálu něco podezřelého vyskytuje, rozhodně ho nepoužívejte. Pokud už jste to udělali, nepropadejte ale panice a místo toho jednejte. Kontaktujte policii a případně také bankovní společnost, která daný automat provozuje. Nikdy se zařízením nemanipulujte ani se ho nesnažte odstranit. Mohli byste tak poškodit cenné důkazy. Následně vyčkejte na instrukce povolané osoby.
Banky a další instituce sice často instalují antiskimmovací zařízení a podnikají další opatření, bohužel ale k těmto podvodům i tak dochází. Proto uděláte dobře, pokud budete dodržovat co nejvíce bezpečnostních zásad, které vaši kartu ochrání.

U podezřelého bankomatu nikdy neplaťte
V první řadě ji ukládejte na bezpečném místě. PIN nikomu neříkejte a pokud možno si ho ani nikam nepište. Když už to uděláte, v žádném případě nenoste lísteček například v peněžence. Bankomat si raději vyberte na osvětleném a frekventovaném místě a pokud se vám na něm něco nezdá, raději ho nepoužívejte.
Ujistěte se také, že vás při výběru nikdo nesleduje a klávesnici s tlačítky si při zadávání PINu raději zakryjte druhou rukou.
Při platbě například v restauraci vždy trvejte na tom, aby obsluha s terminálem v ruce neodcházela mimo váš dohled. V případě platby na internetu si nejprve prověřte, že jde skutečně o důvěryhodný obchod. I přesto se ale může stát, že neoprávněná transakce proběhne. Nebojte se v takovou chvíli kontaktovat svou banku. Ta má možnost platbu zpětně stornovat.
Zdroje: Czechtechnology.cz, Radiozurnal.rozhlas.cz, Polivie.gov.cz, Koruma.cz