Tisíce Čechů se chytily: Jedna chyba při nákupu a jste bez peněz. Nový trik podvodníků zasahuje Česko
Říká se, že podvodníci jsou vždy o krok napřed. Mnohdy jim však „práci“ usnadňujeme vlastní nepozorností. V poslední době přitom raketově přibývá podvodů, které se týkají e-shopů.
Češi zpočátku přistupovali k internetovým obchodům s jistou nedůvěrou. Nakonec se však naučili nakupovat online ve velkém. Takový nákup je komfortnější a většinou taky levnější. Na druhou stranu je svět tzv. e-commerce spojen se specifickými podvody. Nezdá se přitom, že by jich postupem času ubývalo. V roce 2025 se koneckonců roztrhl pytel s falešnými e-shopy.

Internet jako ráj pro podvodníky
Mezi lety 2015 a 2023 podíl Čechů nakupujících pravidelně na internetu výrazně vzrostl, a to 2,5×. Tento růst ale dál pokračuje, za což mohou i rostoucí ceny. Stále více lidí tak chce při online nákupu především ušetřit. Vloni nakoupilo na internetu alespoň jednou 86 % Čechů. To je dokonce víc než v rámci celé Evropské unie, kde šlo o 77 % osob. Online nákupy zkrátka a dobře „frčí“. Jenže právě proto se stávají živnou půdou pro podvodníky.
Kdo chce víc, nemá nic
Proč ušetřit málo, když je možné utratit ještě míň? Zdánlivě logické uvažování, které však může vést k tomu, že vám na místo výhodného nákupu zbudou oči pro pláč. Podvodníci jsou totiž na přílišné „šetřílky“ připraveni. Na webech, sociálních sítích či skrze e-mail proto lákají na neodolatelné slevy. Nakupující, kteří jim skočí na vějičku, přijdou na e-shop, zboží objednají a zaplatí. Objednaný balíček však nikdy nedorazí a peníze jsou rovněž v pánu.
Existují i falešné e-shopy na druhou. Někteří nepoctivci jdou totiž tak daleko, že vytvářejí webové stránky napodobující legitimní známé prodejce. Pokud je nakupující nepozorný a konkrétní e-shop si řádně neprolustruje, opět za své těžce vydělané peníze nedostane nic. Podvodník naopak vydělá snadno a rychle. „Fejkové“ internetové obchody přitom v posledních měsících v ČR rostou jako houby po dešti. Navíc neustále končí, vznikají nové a mění domény. Proto je složité je identifikovat.
„Podvody s falešnými e-shopy v Česku během 1. čtvrtletí 2025 narostly o jen stěží představitelných 1190 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Globálně pak meziroční nárůst činí 790 %,“ uvedl Jakub Vávra, bezpečnostní expert.

Jak poznat podezřelý e-shop?
Rizika spojená s online nákupy je možné výrazně eliminovat. Stačí jistá opatrnost a zdravá nedůvěra. Před nákupem si tedy zodpovězte několik podstatných otázek.
- Nakupuji v prověřeném e-shopu?
- Tenhle obchod neznám, neměl bych si o něm na internetu zjistit nějaké informace?
- Není divné, že obchod schytává mnoho negativních recenzí?
- Pokud o něm moc informací nenajdu, neznamená to, že funguje jen chvíli, což může být podezřelé?
- Má e-shop na webu kontaktní údaje, obchodní podmínky a reklamační řád?
- Nejsou pořizovací ceny skutečně až podezřelé nízké?
- Neprodělá obchodník, prodává-li značkové zboží s 90% slevou?
- Proč obchod nabízí pouze platbu kartou, a to předem?
Mohlo by vás zajímat: Vždy si určitě prohlédněte URL adresu, na které se nacházíte. Společnost Alza kupříkladu už předloni varovala před falešnými e-shopy na adresách alza.cz.com a alza-as.cz.
Co dělat, když jste naletěli?
Pokud jste se už nechali nachytat, máte několik možností. Předně je vhodné kontaktovat samotného prodejce. Nedorazilo-li zboží v termínu, může jít jen o zpoždění dodávky, za které někdy nese vinu i dopravce. Pokud prodávající už nějaký ten den nereaguje, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci (ČOI), na jejímž webu najdete i seznam rizikových e-shopů. Někdy je nutné kontaktovat orgány činné v trestním řízení. Vyzkoušet lze také chargeback, což je služba, s jejíž pomocí lze u banky žádat vrácení peněz na kartu, pokud vám obchodník objednané zboží nedodal.