Spící vulkán v Evropě se probudil. Experti varují: Výbuch sopky by měl ničivé následky
Sopka představuje místo, kde vulkanické plyny a láva stoupají na zemský povrch, přičemž k tomuto jevu může docházet jak na zemi, tak i pod vodou. Odborníci pak rozlišují sopky na aktivní, spící a vyhaslé. Jedna ze spících evropských sopek se před pár lety probudila a je hrozbou pro miliony lidí.
V Evropě je v současnosti pouze několik aktivních sopek. Ty nejznámější se nacházejí v Itálii. Jedná se o Etnu, Vesuv, Stromboli a podmořskou Marsili. Kromě nich se další vyskytují třeba také na Islandu. Momentálně je však centrem zájmu odborníků i široké veřejnosti především vulkán nacházející se na Kanárském souostroví, a to konkrétně na Tenerife.
Tenerife je ostrov, kam každoročně zavítají miliony turistů. Jedná se přitom o vůbec nejnavštěvovanější destinaci na Kanárech a oním probuzeným vulkánem není nic menšího než nejvyšší vrchol Španělska – Pico del Teide. Potenciální erupce této sopky je strašákem nejen pro místní obyvatele, ale také pro velké množství turistů. Nicméně odborníci tvrdí, že k erupci v blízké době nedojde a příslušné orgány tak budou mít dostatek času připravit krizový plán.
Vulkán vykazuje poslední 3 roky vyšší aktivitu
Pico del Teide se tyčí 3718 metrů nad mořem. Pokud by se však její rozměr počítal od mořského dna, jednalo by se o třetí nejvyšší sopku na světě. Od roku 2022 přitom vědci zaznamenávají výrazný nárůst aktivity tohoto vulkánu. Pravděpodobnost, že k výbuchu sopky dojde v letošním roce, jsou ale jen 2 %, nicméně za 5 let už to dle odborníků bude 40 %.

Bezprostřední nebezpeční erupce by signalizovalo zemětřesení o síle čtyř stupňů Richterovy škály. Doposud však v dané lokalitě byly zaznamenány otřesy pouze mezi jedním a dvěma stupni. Podle expertů by tak v krátkodobém horizontu k výbuchu vulkánu dojít ještě nemělo.
Situací se nicméně zabývají Vulkanologický institut Kanárských ostrovů (Involcan), Španělská národní rada pro výzkum (CSIC) a Generální ředitelství pro mimořádné situace. Tyto instituce neustále analyzují vývoj sopečné činnosti a vytvářejí a zdokonalují bezpečnostní opatření pro případ, že by došlo na nejhorší scénář.
Co by výbuch sopky způsobil?
Erupce vulkánu by měla katastrofální následky, protože se na ostrově nachází velké množství lidí. Když v roce 2021 došlo k erupci sopky Cumbre Vieja na španělském ostrově La Palma, bylo zničeno téměř 3000 budov a poškodily se desítky silnic. Událost se však naštěstí obešla bez lidských obětí.

Výbuch sopky je tedy destruktivní jev, který dokáže zlikvidovat rozsáhlé oblasti úrodné půdy, lidská obydlí a infrastrukturu. S erupcí však souvisí také změny v krajině. V místech, kterými protéká láva, je zničena vegetace a také dochází ke změnám na povrchu země. Oblasti, v nichž došlo k sopečnému výbuchu, se dnes díky svému vzhledu nazývají měsíční krajiny, jelikož jsou spálené lávou a pokryté sopečným popelem.
Poslední erupce na ostrově proběhla v roce 1909
Největší známá erupce Pico del Teide se uskutečnila v roce 1706, kdy žhavá láva zalila a zničila polovinu přístavu Garachico, který se nachází na severním pobřeží ostrova. Místní obyvatelé na témže místě později postavili město nové, jehož historické centrum dnes láká turisty z celého světa.
K poslednímu výbuchu sopky na ostrově Tenerife pak došlo 18. listopadu 1909. Šlo o vulkán s názvem Chinyero nacházející se na západním pobřeží. Krajinu kolem této sopky tak tvoří zkamenělá láva a borové hájky, které z tmavých lávových ploch vyrůstají. Oblast je protkaná turistickými trasami a nabízí pozoruhodnou podívanou.
Zdroje: express.co.uk, watchers.news, volcanoteide.com, webtenerife.co.uk, nps.gov