Češi utrácejí za jednu věc více než ostatní Evropané. Týká se to i vás?
Bydlení. To je oblast, která stále častěji přidělává vrásky všem, kteří chtějí pohodlně a dostupně bydlet. Každý nemá to štěstí, že vlastní dům se zahradou – a s neustále se zvyšujícími cenami za energie, stavební materiály nebo potraviny se mnoho Čechů snu o vlastním domečku vzdalo. Stále ale existuje možnost, jak si užít příjemné bydlení s kouskem přírody na dosah.
Češi jsou vyhlášeným národem chalupářů a chatařů. Únik ze všední reality nevyhledávají lidé jen dnes, naopak, tato tradice má u nás velmi silné kořeny a její příběh se začal psát už před mnoha desítkami let. Největší rozkvět zažilo české chalupaření hned dvakrát. Po druhé světové válce, a za socialismu, konkrétně v 60. a 70. letech, kdy lidé jezdili na chaty proto, aby měli alespoň jednou za čas soukromí, opustili hojně využívané paneláky a mohli si užít zasloužený odpočinek.
Chalupaření si svoje kouzlo drží dodnes
Ačkoliv je tu s námi fenomén útěku do přírody a stavění dočasných příbytků již zhruba 100 let a jeho počátek můžeme spatřovat především ve skautských aktivitách, které vedly k výstavbě zájmových osad a míst setkávání milovníků přírody, celá historie českého chalupaření je mnohem bohatší. Za dob socialismu se stalo dokonce životním stylem a nutností.
Vzhledem k politickému uspořádání lidé neměli možnost cestovat jako dnes, byli proto rádi za chalupu, na kterou se mohli uchýlit o víkendech a dovolených. Posezení s přáteli a sousedy, pěstování na vlastní zahrádce, zvelebování dle svého gusta, to obyvatele Československa povznášelo a pomáhalo jim překonávat šedou a nesvobodnou realitu všedního dne.
Po revoluci, otevření hranic a zvýšení kupní síly obyvatel ustoupilo chalupaření tak trochu do pozadí. Lidé více cestovali a užívali si do té doby upíraných aktivit. Ovšem velký boom a obroda chalupaření nastala v období koronavirové pandemie, kdy se lidé odtržení od každodenních aktivit začali na své chalupy a chaty opět vracet a trávit zde čas. V té době vzrostly ceny rekreačních nemovitostí do astronomických výšek, protože poptávka značně převyšovala nabídku.

Situace na realitním trhu s chalupami se postupně uklidnila, ale i dnes jsou víkendové objekty vyhledávanou lokalitou k rekreaci a dovoleným. Nahrává tomu i cena ostatních nemovitostí určených k bydlení, které jsou pro většinu obyvatel stále nedostupnější metou. Mnoho Čechů proto investuje do finančně levnějších nemovitostí určených k občasnému bydlení.
Kdo si vlastní chatu nemůže dovolit, může využít možnosti víkendových pronájmů, na něž se zaměřuje spousta soukromých vlastníků. Bez zbytečných starostí a nákladů spojených s vlastnictvím nemovitosti si můžete užít klid, pohodlí a přírodu téměř v každém koutě naší země. Stačí jen projet ubytovací portály a můžete vyrazit za dobrodružstvím.
Glamping – módní výstřelek, nebo budoucnost?
Návrat k přírodě se v posledních letech projevuje především módním glampingem, který představuje oblíbenou kratochvíli především mladých lidí. Spojuje v sobě výhody pobytu v přírodě, ale za naprosto pohodlných podmínek v podobě komfortního ubytování. Glamping může mít mnoho podob, od stanu, přes apartmán až po netradiční rekreační objekt. Mnoho provozovatelů glampingového ubytování těží z krás okolní přírody a netradičních lokalit. Chcete-li si užít volno jinak než obvykle, v soukromí a náruči přírody, aniž byste se museli vzdávat pohodlí, glamping je přesně pro vás.

Oblíbené glampingové místo v Čechách nabízí ZOO Dvůr Králové nad Labem, kde mají pro návštěvníky přichystané luxusní stanové apartmány, a to v samotném srdci safari parku. Cítit se tu budete jako v Africe, usínat a vstávat za doprovodu zvuků zvířat a s bonusem naprostého ubytovacího komfortu.
I přes obrovských rozmach digitálních technologií a moderního způsobu života se lidé stále rádi vracejí do přírody, aby zde načerpali síly do dalších hektických dnů. Chalupaření má v Česku obrovskou tradici a nezdá se, že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit.