Škrábance z podlahy zmizí jako mávnutím ruky: Jak na to s běžnými domácími pomocníky
Asi se netřeba přít o to, že škrábance na podlaze mohou působit dosti nevzhledně. Na druhou stranu se jich můžete poměrně efektivně zbavit. Nebudete navíc potřebovat nic víc než to, co už teď zřejmě máte doma.
Ať se budete o domácnost starat sebelíp, pokud budou podlahy hyzdit nevzhledné škrábance, vždy budou odvádět pozornost od celkového vzhledu jednotlivých místností. Důvodů, proč se na podlaze mohou objevit rýhy, existuje hned několik a na jejich prevenci se zaměříme v závěru našeho článku. Nejprve se podíváme na situace, kdy už jsou škrábance přítomny. Jsou-li totiž pouze povrchové, jejich odstranění nemusí být nikterak složité.
Povrchové škrábance nemusí být problém
Povrchové škrábance pouze pronikly ochranným nátěrem nebo povrchovou úpravou, takže nejsou přítomny hluboko v podlaze. V takovém případě máte několik možností, jak efektivně zasáhnout. Využít je možné speciální čističe na podlahy, ale třeba také vosky na dřevo. Pokud však tyto prostředky doma nemáte, nic se neděje. Vyzkoušet můžete i vybavení, které je běžnou součástí mnoha domácností a nemusí být přitom o nic méně účinné.
Upozorňujeme: před samotným použitím těchto prostředků byste se měli důkladně zbavit nečistot. Stačí využít mop, případně vysavač na mokré vysávání.
Vlašské ořechy či kokosový olej
Na poškrábané dřevěné podlahy je možné použít vlašské ořechy. Myslíte, že je to nesmysl? Není, ořechem stačí potřít postižené místo, přičemž přítomný olej dokáže vyplnit dřevo. Po škrábanci tak nemusí zůstat ani památky. Stejně je možné využít i kokosový olej. Stačí nanést malé množství této (nejen) kuchyňské ingredience na škrábanec a následně jej rozetřít jemným hadříkem.

Roztok jablečného octa a olivového oleje
Snažíte-li se stravovat zdravě, možná v kuchyni máte jablečný ocet a olivový olej. Tyto dvě ingredience přitom stačí smíchat a vzniklý roztok nanést na škrábance. Následně byste jej měli nechat několik minut působit a pak jemně setřít. Pokud se vám nepodaří škrábance odstranit úplně, můžete ještě použít vosk pro opravy a poškození drobných vad dřeva, který si lze jednoduše pořídit.
Tenisové míčky
Možná vás překvapí, že někdy jsou pro odstranění povrchových škrábanců a šmouh na podlaze doporučovány i staré známé tenisáky. Stačí jimi jemně přejíždět po postižených místech. Použít je možné i starší tenisové míčky, měly by na nich ovšem stále být alespoň nějaké chlupy. Jak navíc ještě uvidíte dále, právě tenisáky se mohou stát i efektivní prevencí proti vzniku škrábanců na podlaze.

Zaměřte se na preventivní opatření
Ačkoli výše zmíněné postupy mohou fungovat, ideální je, pokud se škrábancům na podlaze úplně vyhnete. V domácnostech s malými dětmi či čtyřnohými mazlíčky to asi nepůjde. I tak lze nicméně učinit několik kroků, aby postižených míst nebylo více, než je „nezbytně nutné“. Na co se zaměřit?
- Vhodné je po podlaze netahat nábytek. To platí především pro těžší skříně.
- Opatrní byste měli být i při sezení na židli. Pohybování jejími nohami společně s vaší hmotností nemusí zůstat bez následků.
- Pokud dělá na podlaze neplechu kočka, pořiďte jí škrabadlo.
- Psům je zase vhodné pravidelně stříhat drápky.
- V místech, kde je „provoz“ domácnosti nejfrekventovanější, umístěte koberce či běhouny. Tím můžete interiéru dodat i na estetičnosti.
- Použít můžete i ochranné podložky pod nábytek, což platí především pro stoly a židle.
- Na nohy stolů a židlí můžete jako podložku použít i rozpůlené tenisáky. Nebude to sice vypadat dvakrát nejlépe, ale ani škrábance na podlaze nepůsobí právě nejvzhledněji.
- Měli byste rovněž pravidelně uklízet. Větší nečistoty totiž mohou být jedním ze spoluviníků nepěkných škrábanců na podlaze.
Tip na závěr: chcete-li doma chránit podlahy skutečně efektivně, lze si pořídit speciální oleje či laky, které mohou případná rizika výrazně eliminovat. K dispozici navíc máte i tyče pro nanášení podlahových disperzí, jež vám mohou velmi usnadnit práci.
Zdroje: Better Homes & Gardens, Direct Wood Flooring, iReceptář