Šediny na scéně: Co dělat, když se objeví a jak se vyhnout největším chybám
Někomu se to stane dříve, někomu později, ale nakonec se to stane úplně každému, přijde první šedivý vlas. Postupem času jich je více a více. Nakonec je vaše hlava šedivá téměř celá a nám nezbývá, než tuto skutečnost přijmout, nebo se s ní snažit nějak bojovat. Způsobů jak bojovat s šedinami však existuje celá řada – a se všemi se pojí i řada mýtů.
Pokud se s procesem šedivění rozhodnete bojovat, rozhodně je lepší přistoupit k prevenci, než potlačování následků. K potlačování šedivých vlasů se totiž pojí celá řada mýtů. Pokud jim člověk podlehne, může si způsobit celou řadu problémů. Ta může sahat od těch mírnějších, jako je špatně nabarvená hlava, až k těm zásadnějším, jako je řídnutí vlasů.
Co je to šedivý vlas?
Co je to šedivý vlas? Ačkoliv to někoho možná překvapí, šedivé vlasy ve skutečnosti vůbec šedivé nejsou. Jedná se pouze o optický efekt, který se objevuje následkem úbytku pigmentu – melaninu. Pigment se ve vlasu nenachází žádný a vlas se pak vůči svému okolí zdá být šedivý. Teprve až člověk přijde s věkem o veškerý melanin ve vlasech, ty se pak na pohled zdají bílé.
Příčiny šedivění
Jak vlastně k šedivění vlasů vůbec dochází? Na prvním místě jsou s nejvyšší pravděpodobností geny, které určují věk příchodu a intenzitu šedivění vlasů. Existují však i faktory, které člověk dokáže během svého života vědomě ovládat a proces šedivění tak může alespoň trochu zpomalit.
Příchod šedin totiž může uspíšit například nadměrná konzumace alkoholu, ale i kouření. Zároveň však může přicházet s dlouhodobým nedostatkem důležitých látek v těle – vitaminy B, vitamin D3, vápník, železo, či kyselina listová. Pokud budete udržovat zdravý životní styl, šediny se mohou dostavit později.

A co žloutnoucí šediny?
Někteří z nás ke svému zděšení postupem času zjišťují, že jejich šedivé vlasy dokonce žloutnou. To může být zapříčiněno celou řadou faktorů.
Jedním z nich je sbírání pigmentů z okolního prostředí – tím je myšlen prach a znečištění, ale i barviva v šamponech a kondicionérech. Přílišně chlorovaná voda může taktéž přispět ke žloutnutí vašich šedin. Tomuto procesu může přispívat i přílišné vystavování vlasů slunci, ale i oleje, tvořící se na pokožce vaší hlavy.
Žloutnutí svých vlasů pak můžete zabránit minimalizací těchto vlivů – v případě vysokého obsahu chloru ve vaší vodě nainstalujte vodní filtr. Na slunci noste čepici a věnujte se pravidelnému mytí svých vlasů.
Trhání – ano nebo ne?
Šedivý vlas se objevil a chceme se ho zbavit. Nabízí se vytrhnutí – říká se však, že když člověk vytrhne jeden šedivý vlas, objeví se na jeho místě tři další. Toto je naštěstí holý nesmysl – z vlasového folikulu totiž vyrůstá vždy jeden vlas. Folikul pak nemůže mít vliv na folikuly v okolí a nedokáže nijak násobit množství šedých vlasů sám o sobě.
Je však spousta důvodů, proč šedivé vlasy netrhat. Pravidelným trháním sice vlas bude odstraněn, může ale dojít k poškození vlasového folikulu. Vlas tak z něj může růst kratší, až nakonec může přestat růst úplně.
Dalším důvodem, proč vlasy netrhat, je i možné podráždění okolní pokožky. To může vést k zarůstání vlasů v okolí, ale i k dermatologickým potížím s pokožkou. Osamoceně tedy trhat můžete, dlouhodobě ale ne – pokud nechcete přijít o vlasy.

Raději je barvěte
Krátkodobým řešením odstranění šedivých vlasů je jejich barvení. To však může být složitější, než se na první pohled může zdát. Šedivý vlas se totiž nabarví trochu jinak, než vlasy v jeho okolí, které stále mají svojí původní barvu. Domácí barvení tedy raději zavrhněte a navštivte kadeřníka, který si se vším poradí.
Někteří lidé se také bojí, že barvení vlasů jejich šedivění zhoršuje a urychluje. Toto je však naštěstí také pouze mýtus. Přílišným barvením si můžete způsobit problémy – vlasy mohou být slabší, náchylnější k lámání a celkově unavené. Stárnutí vlasů však barvením urychlit nelze.
Jak na šediny dlouhodobě?
Pokud za vás v tomto ohledu rozhodují geny, bohužel toho moc nezmůžete. Zároveň však existuje celá řada drobností, které vám mohou pomoci ovlivnit to málo, co můžete.
Zdravý životní styl by v tomto měl být samozřejmostí – kouření a přílišná konzumace alkoholu či drog může celkové stárnutí organismu – a tedy i vlasů – urychlovat. Zahrnutí většího množství ovoce a zeleniny do své diety vám v tomto může být skutečným přínosem, stejně tak jako další potraviny, bohaté na bílkoviny a vitaminy.
Dalšími metodami je například dopřávání si pravidelné masáže hlavy. To pomáhá vlasové folikuly řádně prokrvovat, což má za následek růst zdravějších vlasů. Samozřejmě můžete také navštívit svého lékaře a podstoupit vyšetření. Šedivění vlasů totiž může být projevem celé řady problémů, o kterých nemusíte vůbec vědět.
zdroje: styl.instory.cz dama.cz prosvet.cz zdravie.sk oprah.com