Sahara v Česku? Ano, existuje. Když sem vkročíte, nebudete věřit vlastním očím. Kde ji najdete?
Jižní Čechy nabízejí turistům i přírodovědcům cenné lokality, kde je k vidění opravdu mnoho. Kromě toho, že je tato oblast naší země známá především rybníkářstvím, nacházejí se zde i místa, která byste tu snad ani nečekali. Jedním takovým překvapením je i lokalita, která se označuje jako česká poušť.
Na tomto místě najdete zajímavé zástupce hmyzí populace i mnoho specifických druhů rostlin, které jsou přizpůsobeny životu v písečných oblastech. Poušť je lákává ale také pro výletníky, a to zejména pro rodinky s dětmi, jelikož se v jejím blízkém okolí nacházejí přírodní koupaliště, která poskytují příjemné osvěžení nejen v letních dnech.
Evropsky významná lokalita
Už vás nebudeme déle napínat. Zmíněnou malou českou poušť představuje písečný přesyp u Vlkova. Vlkov je obec nacházející se přibližně 5 kilometrů od města Veselí nad Lužnicí. Jedná se o místo, které je ze všech stran obklopené písníky a rybníky. A právě centrem zdejších pískových jezer je tato malá česká Sahara.
Přesyp má rozlohu 0,84 hektarů a okolní krajinu převyšuje zhruba o 5 metrů. Ačkoliv se nejedná o největší písečnou plochu v kraji, je určitě ze všech místních pouští nejznámější. Kdy přesně vznikla se sice neví, nicméně odborníci se domnívají, že to bylo buď v období staršího holocénu, nebo během pozdní doby ledové.
Tato písečná duna tedy nevznikla uměle, jak by se možná někdo mohl domnívat, ale stojí za tím navátí písku z Lužnice. Vyskytují se zde přitom vzácné druhy živočichů a rostlin, a protože se jedná o evropsky významnou lokalitu a přírodní rezervaci, je sem vstup veřejnosti zakázán. Nicméně zároveň je tato oblast také jedním z cílů naučné stezky Veselské pískovny. Takže přece jen do ní nahlédnout alespoň z okraje můžete.

V pískových jezerech si můžete zaplavat
Byť na písečnou dunu bez povolení vkročit nemůžete, lze se alespoň v parném létě vykoupat v okolních pískových jezerech. Ta nabízejí nejen příjemné osvěžení, ale také relaxaci na čistých písečných plážích s postupným vstupem do vody. Místo je tak vhodné ke koupání i pro rodiny s malými dětmi.
Písáků se tu nachází opravdu hodně, takže se nemusíte vůbec bát, že byste neobjevili volné místečko na pláži, kam si natáhnout deku. Výhodou této oblasti je navíc i ničím nerušený klid. Nenajdete zde stánky s občerstvením ani sportovní hřiště. Kromě koupajících se lidí, kteří jsou díky množství pláží rozprostřeni po celém okolí, vám bude dělat společnost pouze místní příroda.

Na přesypu žije specifická fauna i flora
Jedním z důvodů, proč je na dunu zakázaný vstup, je skutečnost, že se zde nachází stanoviště některých vzácných a ohrožených druhů rostlin. V místních kyselých doubravách rostou například populace pískomilného paličkovce šedavého, který se dle Červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky řadí mezi vzácnější druhy české květeny.
Kromě toho zde brzy na jaře vykvétá také kolenec Morisonův, což je 10 až 25 centimetrů vysoká květina z čeledi hvozdíkovitých, která je v České republice považována za ohrožený druh. A dále se tu nachází také například silně ohrožená nahoprutka písečná, jejíž populace v důsledku úbytku přirozených stanovišť v ČR stále klesá.
Co se týká zástupců zvířecí říše, tak písečný přesyp je především domovem zajímavých druhů hmyzu. Na jaře se to tu hemží koloniemi pískorypek vrbových, což je druh samotářských včel, které si stavějí hnízdečka v zemi. Kromě nich zde můžete vidět poletovat i nenápadné motýly, chrousty, teplomilné mouchy a mnoho dalších zástupců hmyzího světa.
Zdroje: trebonsko.cz, ochranaprirody.cz, kct-tabor.cz kudyznudy.cz