Rychlý předvánoční úklid: Tato ingredience záclony provoní a vybělí lépe než soda. Zářit budou celý rok
Do předvánočního úklidu by se měla zapojit celá rodina. Ovšem uklízení nemusí být nutně „zábava“ na celý den. Díky jednomu jedinému přípravku bez potíží vybělíte třeba záclony. Navíc je zbavíte i nepříjemného zápachu. S touto ingrediencí si vyčistíte celý domov tak, že za pár chvil už budete sedět s teplým čajem u svého oblíbeného filmu – v naprosto čistém a voňavém pokoji.
O peroxidu vodíku jste možná slyšeli jen ve spojitosti s dezinfekcí. Jeho použití v domácnosti je ale naprosto úžasné a zcela funkční. Je skvělým pomocníkem pro důkladné čištění bez použití chemie. Účinně zbavuje záclony zápachu a skvrn a je navíc také šetrný k životnímu prostředí, levný a snadno dostupný v každé lékárně.

Rychlá a účinná pomoc při vánočním úklidu
Jen si to představte! Přijdete domů po náročném pracovním dni a vaše domácnost vypadá jako po výbuchu. Vy jste unavení, nemáte sílu to řešit, ale zároveň je pár dní před Vánoci a vy toužíte po dokonale čistém domově. Řešení je jednoduché. Vezměte do ruky peroxid vodíku. Naneste ho na skvrny a nechte chvíli působit. Záclona bude opět zářivě čistá a navíc voňavá. Jestli se však skvrny na zácloně stále drží, nezoufejte. Nechte je odmočit s teplou vodou a dvěma hrnečky peroxidu na cca jednu hodinu. Poté je vyperte na kratší program v pračce. Záclony se tak nejenom zbaví skvrnek, ale budou i zářivě bílé a voňavé. Peroxid vodíku dokáže s nežádoucími fleky na záclonách i na oblečení spolehlivě zatočit. Při čištění povrchů se prostředek může používat i přímo, při použití na tkaniny je lepší jej naředit s vodou.
Jak to udělat, aby záclony znovu voněly
Po použití peroxidu a odstranění skvrn ze záclon je možné tkaniny vyprat v pračce. Aby opět krásně voněly a zářily čistotou, přidejte k pracímu procesu jemnou aviváž. Právě ta dodá záclonám potřebnou svěžest a příjemnou vůni. K extra provonění lze přidat do bubnu pračky i pár kapek esenciálního oleje. Vhodné je použít takový olej, který má pro vaši mysl uvolňující účinky – např. meduňkový, díky kterému se vám bude lépe usínat. Záclony se doporučuje prát jednou za tři měsíce a při sušení používat slunné místo, které prádlo přirozeně ještě víc vybělí a osvěží.

S 3% peroxidem uklidíte celou domácnost
3% roztok peroxidu má tu výhodu, že s ním opravdu během chvíle uklidíte celý svůj dům. Stačí ho naředit s obyčejnou teplou vodou z kohoutku v poměru 1:1 a nastříkat na jakýkoliv znečištěný povrch. Ideální způsob použití je však opravdu ten, kdy smícháte peroxid s balíčkem kuchyňské sody. Vznikne vám velmi silná čisticí pasta, která je perfektní např. pro čištění trouby, na připáleniny, ale i na silně zamaštěné fleky na oblečení. Peroxid je také takovým malým kouzelníkem i v boji proti špinavým a zaneseným odpadům v koupelně. Jakýkoliv zápach v místnosti totiž promění na čerstvý vzduch. Stačí nalít půl šálku peroxidu přímo do odpadu, nechat působit asi deset minut a poté zalít hrnkem horké vody.
Lahev s peroxidem by se měla otevírat velmi opatrně. Tekutina v ní se může mírně rozpínat. Aby peroxid fungoval tak, jak má, je třeba ho uchovávat na chladném a tmavém místě. Lahvičku nikdy nenechávejte v dosahu dětí. Při požití může způsobit vážné potíže jako např. zvracení, bolesti břicha nebo vytvoření puchýřů v ústech. Peroxid je bezpečný pro většinu povrchů, neměl by se však používat na dřevo. Může totiž způsobit vyblednutí nebo změnu barvy. Oblíbený je i v létě, kdy je možné ho využívat k odstranění vodních řas z bazénu.
Zdroje: prostreno.cz, jakk.cz