Rychlý kvíz pro generaci 1994 a mladší: Čtyřicátníci, raději to vzdejte, než si uděláte ještě větší ostudu
Přestože se mnozí z nás cítí stále mladí, smutnou pravdou je, že třicítka nebo čtyřicítka už značí střední věk. To, že už nejsme nejmladší, pak nejvíce pocítíme, když se dostaneme mezi skupinu mladých lidí, jejichž řeči téměř nerozumíme, ačkoliv mluvíme stejným jazykem. Mnohdy navíc už ani nemáme ponětí, o čem se ta „dnešní mládež“ baví.
Slova jako meme, stream, banger, cancelled nebo třeba crush jsou běžnou součástí slovníku některých generací. Dokázali byste odhadnout, co znamenají, nebo jsou běžnou součástí vaší mluvy? Pokud se chcete v tomto směru otestovat, připravili jsme pro vás kvíz týkající se pojmů, které používají lidé narození v roce 1994 a později.
Co jsou zač mileniálové a generace Z?
V médiích, na sociálních sítích i mezi mladými lidmi můžete často slýchat pojem mileniálové nebo generace X, Y a Z. Tyto termíny označují skupiny lidí, kteří se narodili v různých časových obdobích. Jako generace Y, respektive jako mileniálové, se přitom označují osoby narozené mezi lety 1982 a 2000. Období generace Y a Z se přitom prolíná, protože generace Z představuje osoby, které se narodily mezi rokem 1996 a rokem 2009.
Tak jako tak, obě tyto skupiny zahrnují mladé lidi, kteří jsou ovlivněni moderními trendy. A přece se od sebe v mnohém liší. Každá generace je zároveň škatulkována různými přívlastky, jež jsou typické pro dobu, v níž se narodili a vyrůstali. Například v případě mileniálů je to patrné už z jejich označení, které odkazuje na to, že se jedná o osoby, jež dospívaly na přelomu tisíciletí a později. Tento název je však dost zavádějící, jelikož i generace Z zahrnuje jedince dospívající v tomto období.

Vysoké ambice a časté psychické problémy
Charakteristickým rysem, který se přisuzuje mileniálům, je jejich ambicióznost a touha po kariérním růstu. V současné době navíc tato generace dominuje na pracovním trhu, jelikož zahrnuje osoby v nejproduktivnějším věku. Tato generace už vyrůstala v demokratických poměrech a výrazně se vzdělávala v angličtině, takže většina z nich se dokáže v tomto jazyce dobře domluvit. S tím souvisí i skutečnost, že mileniálové často a rádi cestují, ať už v rámci studií nebo za prací.
Přesto je mezi jednotlivci spadajícími do této generace značný věkový rozdíl. Zatímco ti mladší jsou více ovlivnění západní kulturou a moderními trendy, ti starší bývají více konzervativní. Co je však pro tuto sortu lidí typické, jsou časté psychické problémy, které v mnoha případech souvisejí s pracovními ambicemi. Mileniálové tak trpí oproti jiným generacím více na deprese a syndrom vyhoření.

Život bez sociálních sítí si neumějí představit
Generace Z vyrůstala v době chytrých telefonů a internet byl v jejich dětství již běžnou součástí života. Valná většina osob z této generace používá sociální sítě a streamovací platformy. Dospívání ve světě internetu se odrazilo také na jejich vyjadřování. Často tak třeba používají termíny, kterým starší generace (kromě mladších mileniálů) vůbec nerozumí.
Technologie v jejich případě hrála roli nejen v rozvoji komunikačních schopností, ale také v oblasti vzdělávání, zábavy a v současné době i práce. Ačkoliv jsou „zetkaři“ ještě velmi mladí a mnozí z nich si teprve svou profesní cestu zvolí, někteří již začali budovat kariéru právě na internetu. Nejčastěji se jedná o práci influencerů, youtuberů nebo třeba správců sociálních sítí.
Vyhodnocení
7 až 10 bodů: Skvělá práce! Vypadá to, že patříte mezi mileniály nebo generaci Z. A pokud ne, tak vám patří velký potlesk, protože se v trendech jejich doby orientujete perfektně.
4 až 6 bodů: Sice vám pár bodíků uniklo, ale i tak jste si s testem poradili bravurně! Pakliže jste se navíc narodili před rokem 1994, je to výkon, za který se nemusíte vůbec stydět.
0 až 3 body: Tak tohle se vám moc nepovedlo. Asi jste už staršího data vydání. Ale s tím si nelamte hlavu. Vy zase znáte věci, o kterých mladší generace nemají ponětí.
Zdroje: csas.cz, echo24.cz, novinky.cz