Rozhodnutí padlo: V systému vracení PET lahví a plechovek nastane zásadní změna
Velká část Čechů už doma odpad dávno třídí. Nyní ale nastane poměrně velká systémová změna, na kterou si budeme muset postupně zvyknout. Týkat se bude právě nápojů v plastových lahvích a také plechovek. S čím je potřeba počítat?
Ministr životního prostředí Petr Hladík nedávno informoval o tom, že počítá se skutečně velkou změnou, týkající se recyklace odpadu. Nejpozději do roku 2027 tak budou PET lahve a plechovky zálohované. V současnosti je pro české životní prostředí mnohem větší problém recyklovat plechovky, než lahve. „V Česku se vytřídí přibližně 75 % PET lahví, ale jen 27 % plechovek,“ vysvětlil ministr, na co bude třeba se v budoucnu zaměřit.

Co bude novinka obnášet?
Systém bude přitom fungovat velmi podobně, jako jsme již zvyklí od lahví skleněných. Namísto kontejnerů na tříděný odpad tak budeme plechovky a obaly od balených nápojů přinášet zpět do prodejen. Zálohy se budou týkat nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 litru až tři litry a v plechovkách o velikosti 0,1 litru až litr. Týkat se to bude také alkoholických nápojů do 15 procent, naopak osvobozeno bude mléko a další mléčné produkty.
Momentálně se předpokládá, že záloha bude činit čtyři koruny. Přesnou částku ale určí vyhláška v době, kdy se bude blížit doba, ve kterou tato novinka vejde definitivně v platnost. Ministerstvo doufá, že vše bude připraveno včas tak, aby bylo možné začít se zálohováním již v lednu 2026.
Kde se budete moci obalů zbavit?
Vrátit obaly bude možné ve všech prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na čerpacích stanicích. Stejně tak tuto možnost budou povinně muset nabízet také online supermarkety.
V obcích nad 300 obyvatel, ve kterých nebude žádné odběrné místo například z důvodu absence většího obchodu a ani se nikdo nerozhodne zřídit ho dobrovolně, jej bude muset založit a spravovat provozovatel systému.
Přímo v daném obchodě vám poté bude záloha proplacena. Nejspíš bude možné čerpat ji například ve formě slevových kuponů, ale pokud si bude zákazník přát obdržet hotovost, musí mu obchodník vyhovět.
V domácnosti zaberou obaly nyní více místa
Oproti třídění obalů do k tomu určených kontejnerů ale nastává jedna změna. Bude totiž nutné je odevzdávat i s etiketou, nepoškozené a nesešlápnuté. V případě kontejnerů se to ale dělá opačně, a to z toho důvodu, že se tak šetří místo uvnitř popelnice.
Pro některé lidi tam možná nastane praktický problém, jak tyto obaly doma ukládat do doby, než je zanesou do obchodu. Z prostorového hlediska je to přece jen o něco náročnější.
Některé obchodní řetězce ovšem vyhlásily anketu, která se vracením lahví a plechovek zabývala. Celkem 70 % z dotázaných uvedlo, že by jim nevadilo, pokud by museli doma ukládat nesešlápnuté obaly.

Ve třídění jsou Češi již nyní dobří
Momentálně jsou sice Češi poměrně dobří v třídění odpadu, ale následná recyklace už tak dobře nefunguje. A právě to by se díky zálohování mělo podle ministra Hladíka změnit. „Díky zálohovacímu systému by se z plastové lahve opět stala petka, což dnes nejde. Používají se znovu maximálně na výrobu mikin nebo třeba koberečků do aut,“ uvedl.
Žluté kontejnery a ani popelnice na kovový odpad ale ani po této změně z ulic nezmizí. I nadále se bude totiž v domácnostech vyskytovat další odpad, který bude třeba třídit – například konzervy nebo vaničky od masa a uzenin.
Přestože to v mnoha lidech vyvolává obavy, pravděpodobně to není třeba. V řadě států totiž zálohování již nyní bez potíží funguje. Koneckonců nemusíme chodit příliš daleko, v sousedním Německu je to již roky běžná praxe.
Zdroje: Blesk.cz, Novinky.cz, SeznamZprávy.cz