Řidiči, snad jste nezapomněli zaplatit. Na vyřešení máte jen 3 dny, jinak hrozí pokuta až 10 000 Kč
Ohromné množství lidí cestujících autem denně využívá dálnice nejen v Česku, ale i v zahraničí. Pro jízdu na dálnici je nezbytně nutné mít zaplacenou dálniční známku, která je jakousi povolenkou k tomu, že dálnice můžete využívat. To se týká především majitelů a provozovatelů osobních vozidel, co když ale na cestu vyrazíte s vozidlem těžším než 3,5 tuny? V takovém případě jste povinni hradit další poplatek, který není radno opomenout.
Tímto poplatkem je tzv. mýtné, které v Česku ukládá povinnost hradit poplatek za využití dálnic a vybraných úseků silnic 1. tříd všem, kteří cestují vozidlem přesahujícím hmotnost 3,5 tuny. Výše mýtného není pevně stanovená a jeho konečná cena je výpočtem mnoha různých skutečností. Jde o celkovou ujetou vzdálenost, emisní třídu, do níž vozidlo spadá, denní dobu a také počet náprav vozidla. Pokud se vás mýtné týká, dbejte na jeho včasné placení, případná pokuta by vás v opačném případě mohla nepříjemně zaskočit. Zatímco u nás se mýtné osobních automobilů zatím netýká, v zahraničí jsou vybrané úseky povinni platit všichni. A právě za hranicemi byste mohli narazit na problém, který by nepříjemně provětral vaši peněženku.
Systém Free Flow v zahraničí
Čas a zvyšující se frekvence provozu ukázaly, že mýtné brány s nutností platit na místě dokážou velmi značně zasahovat do plynulosti provozu na dálnicích. Některé evropské země proto začaly využívat sofistikovanější metodu úhrady poplatků. Jde o tzv. Free Flow systém. Je založen na principu bezkontaktní platby, jejíž úhrada nezpomaluje celkový provoz a eliminuje dopravní kolony na mýtných branách.

Celé to funguje velmi jednoduše. Mýtné úseky projedete bez nutnosti zastavování, ovšem poplatek musíte uhradit nejpozději do 72 hodin. Způsobů jak poplatek zaplatit je hned několik. Pohodlně platební kartou na vybraných místech, odpočívadlech nebo v trafikách. Při častých cestách se vyplatí mít vozidlo zaregistrované, takže při průjezdu mýtnou branou vám přijde upozornění na platbu.
Úhradu mýtného se nevyplatí ignorovat ani odkládat, dodatečné náklady za upomínky se mohou vyšplhat poměrně vysoko. Při opakovaných urgencích na nutnost zaplacení se může celková pokuta vyšplhat na až 375 eur, tedy zhruba na 9 425 korun. A to už je částka navíc, která rozhodně nikoho nepotěší.
Neopatrní řidiči mohou naletět podvodníkům
Již od podzimu loňského roku řeší Policie ČR podvodné SMS zprávy, které vybízejí řidiče k zaplacení mýtného, v opačném případě jim falešné zprávy slibují závratné pokuty. Součástí zprávy je přímo odkaz, kde je možné poplatek zaplatit. Před těmito nekalými praktikami varuje Policie ČR a nabádá k maximální opatrnosti. Na odkaz neklikejte a na zprávu nijak nereagujte. Každé otevření nebezpečného odkazu, který může vést do platební aplikace, je vysoce riskantní a může uživatele připravit o velkou spoustu finančních prostředků.

Výběr mýtného má dlouhou tradici
V českých zemích je systém výběru mýtného známý již od středověku. Již před dávnými časy vybírala vrchnost poplatky od svých poddaných při použití mostů a různých cest. Všechny výnosy byly opětovně používány na údržbu stávajících a výstavbu nových dopravních cest. Celý systém fungoval v různých státních uspořádáních, od Rakouska-Uherska až po vznik Československa, na podobném principu až do současnosti. V roce 2007 se zavedl elektronický systém výběru mýtného, který využíváme dodnes.
Volnost a neomezené možnosti cestování je skvělým výdobytkem dnešní doby. Na řidiče však může čekat spousta legislativních nástrah a před cestou do konkrétní země je dobré zmapovat situaci ohledně tamějších silničních předpisů. Předejdete tak nepříjemným pokutám za neuhrazené poplatky, ale také sankcím za nepřiměřenou rychlost.