Rada pro zahrádkáře: Toto je důvod, proč byste měli v prosinci posypat zahradu chilli práškem
Pokud jste na podzim byli dostatečně pilní, nyní si můžete užívat období roku, kdy vás příliš mnoho práce na zahradě nečeká. Zatímco ale budete nabírat síly a pomalu plánovat, do čeho se pustíte na jaře, zamyslete se nad tím, zda byste nemohli něco udělat pro divoce žijící zvířata. Poněkud překvapivě se vám k tomu může hodit i chilli prášek.
Naši pomoc potřebují v zimním období především ptáci. Jejich přirozených zdrojů potravy, tedy například hmyzu, je obecně stále méně, a v zimě to platí dvojnásob. Ani ti ptáci, kteří živočišné bílkovině neholdují, ale rozhodně nemají vyhráno.

Pro ptáky připravte něco k snědku
Řada přírodovědců v poslední době upozorňuje na to, že ptáků ubývá. Důvodem není pouze menší množství hmyzu, ale také změna klimatu nebo úbytek přirozeného prostředí, které je k jejich životu vhodné. Za poslední dvě desetiletí se výskyt některých druhů hmyzu snížil až o 80 procent, což je skutečně alarmující. Zejména v chladnějších měsících roku tak ptákům bohužel hrozí vyhladovění. Klimatickou změnu pochopitelně jako jednotlivci nezvrátíme, můžeme ale pomoci ve svém bezprostředním okolí. Třeba tak, že na své zahradě nebo balkoně připravíme pro ptáky něco k snědku.
Ptákům chilli nevadí
Vhodný je mix arašídů, semen a ovoce, který nejspíš již znáte jako směs do krmítek. Posloužit ale mohou také některé domácí přebytky, jako například vařená rýže nebo strouhanka, tyto potraviny by ale určitě neměly tvořit hlavní složku krmiva pro ptáky – jedná se spíše o něco „na přilepšenou“.
Britská Královská společnost pro ochranu ptactva navíc přišla s jedním poměrně překvapivým doporučením. Připravenou hostinu pro ptáky posypte mletým chilli. Než se zhrozíte, měli byste vědět, že opeřenci pálivou chuť chilli vůbec necítí, a proto je nechává ledově klidnou.
Kdo ji ale cítí velmi intenzivně, to jsou například veverky a další drobní savci, kteří by si na obsah krmítek mohli dělat zálusk. Chilli je ale poměrně spolehlivě odradí. Chilli však může mít na zahradě také další využití. Protože jsme si už řekli, že většinu zvířat představa pálivého pokrmu zrovna nenavnadí, můžete s jeho pomocí ochránit nejen potraviny určené pro ptáky, ale také ty, které byste rádi sklidili sami.

Chilli prášek odradí také zahradní škůdce
Nejen veverky, ale také krtci nebo myši a dokonce i slimáci se chilli budou vyhýbat obloukem. Proto jako opatření poslouží, když se vybavíte sáčkem tohoto koření a dotyčný záhon nebo konkrétní rostlinu pikantním práškem obsypete kolem dokola.
Jedinou nevýhodou tohoto opatření je to, že ho budete muset pravidelně opakovat, protože postupem času ochrannou linii z koření rozfouká vítr, případně spláchne déšť. V takovém případě se ale chilli smíchá se substrátem, takže bude odpuzovat také tvory, kteří by se k vaší zelenině chtěli prokopat podzemní cestou.
Naopak vás možná potěší, že se jedná o zcela ekologický ochranný prostředek, který přírodě nikterak neublíží a někteří zahrádkáři dokonce zastávají názor, že chilli může zlepšovat kvalitu půdy. Kromě toho odborníci uvádí, že jde o přírodní fungicid, tedy prostředek, který hubí plísně a houby.
Navíc je jistě příjemnou stránkou věci také nízká cena. Vzhledem k tomu, že vám nemusí vůbec záležet na chuti koření, můžete totiž bez obav koupit ten nejlevnější sáček, který v obchodě objevíte. Využít je možné také pálivou papriku z vlastní kuchyně, které již prošla expirace a do maďarského guláše byste si ji proto spíše nedali.
Zdroje: iReceptar.cz, Dagens.no