První země nařídila jen 4 dny práce. Překvapivý důvod, proč Česko může být další na řadě
V minulosti byly v našich končinách běžné pracovní soboty, dnes už většina z nás o víkendech do práce nechodí, pokud pomineme specifická povolání, jako například lékaře nebo gastroslužby. Je možné, že v budoucnu dojde k další změně a budeme pracovat jen čtyři dny v týdnu. Existují dokonce státy, kde se s něčím podobným již experimentuje.
Jak kombinovat pracovní a osobní život je v současnosti velmi aktuální otázka. S postupem automatizace všemožných úkonů, které ještě nedávno lidé museli vykonávat vlastnoručně, přichází na přetřes ještě častěji.
Dnešní lidé už často nevidí práci jako jediný smysl života, a tak je pochopitelné, že v ní nechtějí trávit více času, než je nezbytně nutné. Ušetřené hodiny raději věnují svým koníčkům nebo rodině.

Čtyřdenní pracovní týden jako experiment
Právě v souvislosti s rodinným životem se s kratším pracovním týdnem nyní začalo experimentovat v Japonsku. Země se totiž potýká s dlouhodobým a výrazným poklesem porodnosti. Tento problém není cizí ani Česku, kde porodnost rovněž klesá a otázka, jak sladit profesní a rodinný život, je stále aktuálnější.
V Tokiu se proto momentálně provádí experiment, který má za cíl tento nepříznivý stav zvrátit. U profesí, kde je to jen trochu možné, tak nyní probíhá snaha pracovat pouze čtyři dny v týdnu a poté mít tři dny volno. Od toho si úřady slibují, že lidé budou mít více času na svůj osobní život.
Jak informoval list Financial Times, nejde o jediné opatření, které má pomoci sladit profesní a rodinný život. Současně s tím probíhají změny, které by rodičům malých dětí umožnily trávit s potomky více času a usnadnit ženám návrat na trh práce poté, co jejich děti nastoupí do školek.
„Budeme pokračovat v pružné revizi stylu práce, aby nikdo nemusel obětovat svou kariéru kvůli životním událostem, jako je porod a péče o děti,“ uvedla guvernérka Tokia Juriko Koikeová na zasedání městského zastupitelstva.
V Česku zatím nemáme mnoho zkušeností
Jak situace vypadá v Česku? Některé firmy již s čtyřdenním pracovním týdnem experimentují, osobní zkušenost s touto novinkou má zatím ale pouze přibližně 18 procent Čechů.
Jednou z nich je například společnost Welcome to the Jungle. Její ředitel Jan Klusoň promluvil o tom, jak vnímá dopad tohoto kroku ve své firmě. „U nás máme za sebou první tři měsíce zkušebního provozu a už teď víme, že se k pětidennímu pracovnímu týdnu znovu vracet nechceme,“ uvedl.
Řada podnikatelů na takové opatření hledí s nedůvěrou, protože mají pocit, že zkrácení pracovní doby o dvacet procent nutně povede k přímo úměrnému poklesu efektivity provozu. Podle Klusoně ale zatím nic podobného nepozorují. „I přes zkrácený pracovní týden se množství našich aktivit a odvedené práce díky vyšší efektivitě dokonce zvýšilo,“ překvapil.

Pokles produktivity se nekoná
V zahraničí je firem, které se do podobných pokusů pustily, mnohem více. Ve Velké Británii například proběhl pilotní projekt, do kterého se zapojilo více než 70 společností z různých oborů. Výsledky jsou velmi zajímavé.
Vyšlo najevo, že 86 procent procent zúčastněných firem plánuje ve čtyřdenním pracovním týdnu pokračovat i nadále. Podniky zaznamenaly v průměru pětatřicetiprocentní nárůst produktivity a také zpozorovaly, že počet dní, po které zaměstnanci byli na neschopence, poklesl o neuvěřitelných 57 procent.
Jedním z důvodů může být například to, že více odpočatí zaměstnanci dokáží pracovat více efektivně a dostatek regenerace prospívá také jejich zdravotnímu stavu. Dá se tedy předpokládat, že tento směr má budoucnost a budeme se tak s čtyřdenním pracovním týdnem setkávat stále častěji.