Prokoukla jsem lež svého šéfa. Ještě ten den jsem od něj dostala přidáno 10 000 Kč
Každá firma se snaží působit férově a profesionálně. Šéfové na tuto skutečnost rádi poukazují a snaží se ve svých zaměstnancích vzbudit dojem, že jim na nich záleží a že spravedlivost je pro danou firmu jednou z hlavních zásad. Často je ale vše spíše naopak. To se má však v příštím roce zásadně změnit.
„Všichni jsme na jedné lodi,“ říkal nám šéf pravidelně na poradách. Vždy se prezentoval jako férový a vstřícný manažer. Když jsem přišla do firmy, měla jsem pocit, že jsem konečně našla zaměstnavatele, který ctí zásluhovost a rovné podmínky.
Šéf nebyl ani spravedlivý, ani upřímný
Jenže pak jsem náhodou zjistila něco, co mě šokovalo. Jeden den jsem byla u tiskárny, když si kolega zapomněl na stole výplatní pásku. Neměla jsem v plánu do ní nahlížet, ale číslo na něm mě praštilo do očí. Byl na stejné pozici jako já, dělali jsme stejnou práci, měli stejnou zodpovědnost, a přesto měl o 10 000 Kč víc.
„To přece nemůže být pravda,“ říkala jsem si. Cítila jsem směs vzteku a zklamání. Celou dobu nám šéf tvrdil, že platí všechny stejně. Nechtěla jsem dělat ukvapené závěry, a tak jsem se na to zeptala přímo jeho. Sedla jsem si do jeho kanceláře a řekla na rovinu: „Můžeš mi vysvětlit, proč má kolega na stejné pozici o 10 000 Kč vyšší plat?“
Šéf zbledl. Chvíli koktal něco o tom, že „to není tak jednoduché“ a že „o penězích se přece nemluví“. Pak přišlo to nejzajímavější – místo toho, aby hájil svůj postoj, ještě ten den mi plat dorovnal. „Ber to jako uzavřené, ano?“ řekl. A tehdy jsem pochopila, že se mnou od začátku nehrál fér.
Rovné mzdy: Realita, nebo jen prázdná slova?
Snad každá firma se veřejně ohání tím, že její zaměstnanci mají férové podmínky. Především, pokud jde o plat. Známé klišé typu „férové ohodnocení“ nebo „odpovídající plat“ vidíme snad v každém pracovním inzerátu. Skutečnost je ale často jiná a většinou znamená platovou nerovnost založenou na diskriminaci podle pohlaví.
Podle dat Českého statistického úřadu vydělají ženy na stejné pozici v průměru o 16 procent méně než muži. Odvádějí přitom stejnou práci. Ještě větší rozdíly jsou pak na vysokých pozicích, kdy vrcholoví manažeři vydělají i o více než 20 procent více, než jejich stejně postavené kolegyně.
Situaci příliš nepomáhá, že se kolegové bojí o výši svého platu mluvit. V Česku je zcela normální o své mzdě před spolupracovníky mlžit. Lidé s vyšším platem ho často tají se strachem, že by jim mohl být snížen na úroveň ohodnocení jejich kolegů. Kromě toho se tito lidé, ale i zaměstnavatel, bojí konfliktů na pracovišti.

Co dělat, když zjistíte, že berete méně než kolega?
Platová nerovnost je u nás zažitý a dlouho zakořeněný systém, který doposud fungoval. V posledních pár letech se však o něm mluví stále častěji a zaměstnanci se začínají o výši platu svých kolegů zajímat. Diskriminace se však neomezuje pouze na pohlaví, ale i na věk nebo národnost.
Pokud zjistíte, že je vaše výplata nižší, než mzda kolegy na stejné pracovní pozici, zjistěte si první fakta. Nepracuje ve firmě výrazně déle? Nemá lepší výsledky a vyšší osobní ohodnocení? Pokud jste na tom víceméně stejně, není důvod, proč dostávat za stejnou práci méně peněz.
Se svým zjištěním se nebojte konfrontovat svého nadřízeného. Ideální je, pokud zjistíte situaci i mezi dalšími kolegy a vydáte se jednat společně. Zachovejte však klidnou hlavu a přichystejte si pádné argumenty. Musíte být také připraveni odejít. Ne vždy se člověk u firmy setká s férovým jednáním. V současnosti však svítá na lepší časy, Evropská unie se totiž chystá zajistit rovné podmínky všem zaměstnancům středních a velkých firem.

Nová směrnice EU: Konec tajností v odměňování
Evropská unie přijala v roce 2023 směrnici, která má za úkol zajistit spravedlivé odměňování zaměstnanců. Od nařízení si slibuje rovnost platů mužů a žen, ale i lidí různé národnosti, věku a podobně. Systém odměňování má být transparentní a zaměstnanci se tak mohou bez problému informovat o tom, jaký plat má jejich kolega na stejné pozici.
Členské státy EU pak mají povinnost tuto směrnici zahrnout do svého právního řádu do června roku 2026. Firmy se na tyto změny připravují již nyní. Nařízení se bude týkat všech firem s více než 150 zaměstnanci. Ty budou muset pravidelně reportovat rozdíly v odměňování mezi muži a ženami. Mimo jiné směrnice například zakazuje zjišťovat od zaměstnance, kolik pobíral v předchozím zaměstnání.
Zdroje: Europarl.europa.eu, e15.cz, Csu.gov.cz