Proč je kocovina po třicítce horší? Odhalte pravdu o alkoholu a věku
Zatímco ve dvaceti jste zvládli propařit celou noc, s přibývajícím věkem už to bývá horší. Hlavně ta rána. Kocovina je mnohem nepříjemnější, intenzivnější a z jejích následků se dostává mnohem hůř a déle, než tomu bylo dřív.
Dnes si dáte sotva pár skleniček a už se cítíte unavení a neschopní normálně fungovat. Hlava bolí jako střep, žaludek máte jako na vodě a nejradši byste celý den proleželi v posteli. Rok od roku je to navíc horší.
V alkoholovém opojení
Člověk je tvor společenský, a tak tvoří setkávání s lidmi, zábava a oslavy přirozenou součást jeho života. Většinou se tyto „sedánky“ neobejdou bez dobrého jídla, ale ani bez alkoholu. A my Češi se v jeho konzumaci rozhodně nedržíme zkrátka. Však taky ne náhodou patříme mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na jednoho obyvatele. Odepřít si ho umí jen málokdo, a to přesto, že víme, jak našemu tělu ani zdraví neprospívá.
Alkohol má řadu negativních účinků. Rozšiřuje cévy v mozku, dráždí žaludeční sliznici, může způsobovat nevolnost, zvracení a překvapivě i bolesti hlavy. Jakmile se alkohol dostane do krve, je metabolizován játry na toxický acetaldehyd, který je až 30krát toxičtější než alkohol samotný. Jedná se o karcinogen, který způsobuje zánět v našem těle. A může také za naši kocovinu.
Čím starší, tím horší…
Asi to neuslyšíte rádi, ale za horšími kocovinami stojí věk. S přibývajícími roky se naše tolerance k alkoholu snižuje, protože se naše tělo úměrně svému věku chová – a taky mění. Zhoršuje se funkce jater, která už se tak dobře nezvládají vyrovnat s toxicitou. Proto zůstanete „přiotráveni“ déle než pijáci o generaci mladší. Navíc v těle ubývá svalové hmoty, zatímco tuku přibývá. V tuku se přitom alkohol rozkládá daleko méně než ve svalu. S věkem klesá i množství tekutin v našem organismu, alkohol se tak v krvi méně ředí a zůstává tam déle. To vše jsou důvody, proč touha po flámu s přibývajícím věkem odeznívá. Tělo se zkrátka nedokáže s alkoholem tak době vypořádat.

„Zrazují“ nás játra, ledviny i mozek
Pití alkoholu nejvíc odnesou játra, zabrat ale dostávají i ledviny, které pomáhají vylučovat odpadní látky z těla. I jejich funkce se s věkem zhoršuje, už totiž nejsou tak schopné udržovat správnou rovnováhu vody v těle jako dřív. Alkohol významně ovlivňuje i mozek, narušuje totiž funkci mozkových buněk a poškozuje propojení mezi neurony. Děje se tak dokonce už šest minut po jeho konzumaci. Ke změnám na mozku tak dochází dřív, než k poškození jater, úzkosti a deprese proto na sebe nenechají dlouho čekat.
Tělo pomaleji regeneruje
S věkem se nemění jen naše tělo, ale i psychika. S „opravdovým“ dospělým životem totiž přibývá stres v práci, do toho musíme řešit každodenní povinnosti, starat se o děti. Zkrátka si už nemůžeme dovolit vypnout, jako když jsme byli vysokoškoláci, a nechat si celý víkend volný k regeneraci. Stres a únava jsou potom právě ty faktory, kvůli kterým si naše tělo hůře poradí s velkým množstvím alkoholu. Na vině je také nedostatek spánku. V průběhu života si totiž navykneme spát mnohem méně, ať už kvůli pracovnímu vytížení či starostem. Klesá navíc také jeho kvalita. Při nevyspání tak nemůžeme čekat, že budeme po večírku jako rybičky.

Udržujte hladinku
Jak tedy na to, když nechcete abstinovat a sem tam byste si na oslavě rádi dopřáli trochu alkoholu či si připili na Silvestra? Nějakou tu skleničku si odpírat nemusíte. Ale místo opíjení si udržujte hladinku, která vás dostane do dobré nálady, a tu nepřekračujte. Zmírnit negativní následky alkoholu můžete tím, že nebudete pít na lačný žaludek, budete drinky prokládat vodou či jiným nealkoholickým nápojem. A když už vám to přece jen „ujede“, pak mějte po ruce ty správné vyprošťováky v podobě aspirinu nebo Vincentky.
Zdroj: Kondice.cz, Prozeny.cz, Refresher.cz