Pro někoho ikona světového formátu, pro jiné ostuda Česka. Tahle stavba byla největší chloubou socialismu
Slavné socialistické stavby mají jedno společné, nikoho nenechají lhostejným. Zatímco někteří je obdivují jako fascinující odkaz jedné epochy, jiní je vidí spíš jako nevkusnou připomínku minulosti, kterou bychom raději zametli pod koberec. A pak je tu ještě jedna stavba, která do těchto škatulek vůbec nezapadá.
Když mluvíme o socialistických budovách, musíme zmínit především Ještěd. V tomto případě ale nemůžeme říct, že je to další betonová „krabice“ socialistické éry, ale spíše opravdový architektonický klenot. Vypadá trochu jako kosmická raketa, která právě přistála na vrcholu hory. Liberečané na něj nedají většinou dopustit, ale od některých přesto možná uslyšíte, že je to podivná konstrukce bez vkusu. Ale ať už se vám líbí nebo ne, jedno se mu musí nechat. Umí upoutat pozornost.

Pohled do historie
Když architekt Karel Hubáček na přelomu 60. a 70. let realizoval stavbu televizního vysílače, horského hotelu a restaurace v jediné věži, budova si velmi rychle získala světové renomé. Vysloužila si prestižní Perretovu cenu ještě před dokončením a později se stala Stavbou 20. století. A když se na ni díváte dnes, pořád máte pocit, že předběhla svou dobu.
Restaurace v televizním vysílači
Vrchol Ještědu láká výletníky a turisty nejen kvůli architektonickému skvostu, ale také k návštěvě vyhlášené restaurace. Každý den od jedenácti hodin zde servírují klasická denní jídla, od 18 hodin pak večerní menu. Restaurace se pro veřejnost zavírá ve 22 hodin, pro ubytované až o půlnoci. A kolik za jídlo zaplatíte? Kuřecí vývar vás vyjde na 115 Kč, smažený kuřecí řízek s bramborovým pyré a zelným salátkem 330 Kč, za svíčkovou 380 Kč a za lívance 165 Kč. Pivo stojí od 48 Kč a limonády od 68 Kč. Za hezkého počasí je k dispozici i venkovní občerstvení Rohanka od 9 hodin a na terase můžete ochutnat třeba lokální kopečkovou zmrzlinu.
Ubytování jako zážitek na celý život
Ubytování tady je zážitek sám o sobě. Můžete si vybrat od ekonomičtějších pokojů s koupelnou na chodbě od 2500 Kč za noc až po luxusní apartmá od 6200 Kč, včetně jednoho pokoje vytvořeného přímo z kanceláře prvního ředitele hotelu. Ten vás vyjde na 4100 Kč. Ráno vás čeká snídaně, kterou si vychvalují skoro všichni. Cena možná není úplně nejnižší, ale rozhodně ne přehnaná, a za ten výhled rozhodně stojí.

Jak se na Ještěd dostanete
Dostat se sem teď ale není úplně jednoduché. Legendární lanovka z Horního Hanychova nejezdí kvůli nehodě z roku 2021, kdy se jedna z kabin zřítila a zahynul v ní strojvedoucí. Dokončení nové lanovky se plánuje až někdy kolem roku 2030. Její trasa by měla být o zhruba kilometr delší a naváže na tramvajovou trať z centra města. Zatím můžete vyjet nahoru alespoň kratší lanovkou Skalka a odtud jít příjemnou pěší procházkou. Alternativně můžete nechat auto na parkovišti Ještědka a vyšlápnout si posledních 950 metrů k vrcholu. V loňském roce jezdil na Ještědku turistický autobus. Zda tomu bude i letos, zatím není známo.
Co dělat v okolí Ještědu
V okolí Ještědu je co dělat po celý rok. V létě můžete objevovat krásy Jizerských hor, navštívit město Liberec nebo romantický zámek Sychrov. V zimě zase potěší místní Ski areál, kde si užijí lyžovačku začátečníci i pokročilí lyžaři.
Pro někoho Ještěd zůstává socialistickou podivností, pro jiné jasným důkazem, že i tahle éra dokázala vyprodukovat něco, co stojí za obdiv. Až budete nahoře, dívejte se chvíli dolů na Liberec a okolí. Možná pochopíte, proč právě tahle zvláštní stavba nikdy nepřestala lidi fascinovat.
Zdroje: kudyznudy.cz, rozhlas.cz, jested.cz, rozhlednajested.cz