Připravte se na nejhorší: Těmito signály vám pes dává najevo, že se jeho čas krátí. Nikdy to neignorujte
Každý, kdo někdy sdílel domácnost s pejskem, dobře ví, jak hluboké pouto se mezi člověkem a jeho čtyřnohým parťákem vytvoří. Psi přinášejí radost, pohodu a často dokážou zvednout náladu i ve chvílích, kdy se nám nic nedaří. Jejich loajalita, citlivost a schopnost vnímat lidské emoce z nich dělá právoplatné členy rodiny. Přestože by si každý přál, aby tento vztah trval věčně, realita je neúprosná, psi žijí mnohem kratší život než lidé, a proto dříve či později přijde chvíle, kdy se budeme muset se svým mazlíčkem rozloučit. Právě na toto období je dobré být alespoň částečně připravený a vědět, jaké příznaky mohou naznačovat, že se pejskovi krátí čas.
Když pes stárne nebo vážně onemocní, začínají se postupně objevovat změny v jeho chování i zdravotním stavu. Mezi první a nejvýraznější signály patří ztráta chuti k jídlu a neochota přijímat vodu. Pes, který byl dříve zvyklý nadšeně vyhlížet každé krmení, začne ignorovat i oblíbené pamlsky a na misku s vodou se dívá bez zájmu. Taková situace bývá nejčastějším varovným signálem a rozhodně ji nelze odbýt tím, že “to samo přejde”. Pokud pes odmítá potravu i tekutiny, je nutné jednat rychle, dehydratace a hlad mohou jeho stav zhoršit během velmi krátké doby.

Jak ještě poznat, že se blíží konec
Další častou změnou je úbytek sil a pohybové potíže. Pes se může jevit malátný, obtížně vstává, často polehává a pohyb pro něj začíná být náročný. Někdy se objevuje nejistá chůze, třes, podlamování nohou nebo časté pády. Tyto obtíže se s věkem a zdravotním stavem zhoršují a postupně mohou vést až k úplné ztrátě schopnosti samostatného pohybu. Pes, který už není schopen se sám zvednout nebo se přesunout na toaletu, potřebuje intenzivní péči.
Mezi další příznaky blížícího se konce patří i změny v chování. Některá zvířata se začínají stranit společnosti, vyhledávají samotu, hledají klidné a tmavé místo, kam se uchylují před ruchem domácnosti. Naopak jiní psi, kteří byli celý život spíše samotáři, mohou v posledních dnech nebo hodinách hledat blízkost svého člověka, dožadovat se pohlazení nebo alespoň kontaktu. Je dobré sledovat, co pes preferuje, a přizpůsobit mu prostředí tak, aby se cítil bezpečně a v klidu.
Co dělat, když se stav psa zhoršuje
V okamžiku, kdy se objeví výše popsané příznaky, je důležité zajistit psovi maximální pohodlí a minimalizovat jeho stres. Nabídněte mu měkké a čisté pelíšky, dbejte na to, aby byl v teple a měl kolem sebe klidné prostředí bez zbytečného hluku. Pokud pes trpí inkontinencí, měňte mu pravidelně podložky a udržujte jeho srst i kůži čisté, protože znečištěná srst může rychle vést k bolestivým kožním problémům. Pokud pes nezvládne chůzi po kluzkých podlahách, zajistěte mu povrch, na kterém se bude cítit jistěji, a na kterém mu nehrozí zranění.
Neignorujte také případné projevy bolesti. Pokud má pes obtíže s pohybem, je apatický, nereaguje na podněty, naříká nebo těžce dýchá, je vhodné se poradit s veterinářem. Ten může doporučit léky na tlumení bolesti nebo navrhnout další postup, jak ulevit vašemu psovi. V některých situacích je však třeba zvážit i možnost eutanázie, pokud kvalita života psa výrazně klesla a léčba už nepřináší žádné zlepšení.
Eutanázie: Rozhodnutí, které nikdo nechce učinit
Jedním z nejtěžších rozhodnutí, které majitel psa v životě učiní, je volba mezi dalším udržováním zvířete při životě za každou cenu a důstojným ukončením jeho trápení. Eutanázie je řešením především v případech, kdy pes trpí nevyléčitelnou nemocí, není možné zmírnit jeho bolest a zvíře už nevykazuje žádné známky radosti nebo zájmu o okolí. Samotný proces eutanázie probíhá tak, že veterinář nejprve psa uspí anestetikem a teprve poté podá druhou injekci, která způsobí zástavu srdce. Tento postup je bezbolestný a pes odchází v klidu, většinou ve spánku. Pokud si to majitel přeje, je možné provést eutanázii i doma, kde je zvíře v bezpečném a známém prostředí. Přítomnost majitele v posledních chvílích může být pro psa velkou oporou a pocit bezpečí mu umožní odejít bez strachu a stresu.

Co dělat po smrti pejska
Po úmrtí psa přichází otázka, co dělat s jeho tělem. Pokud chcete uspořádat pohřeb na vlastním pozemku, je třeba dodržet určité legislativní podmínky, například uložit ho v dostatečné vzdálenosti od vodních zdrojů a obytných budov, a zajistit dostatečnou hloubku hrobu. Další možností je využít služeb zvířecích hřbitovů, které se nacházejí v některých městech. Tyto služby zahrnují nejen pohřbení, ale často i obřad nebo možnost označení hrobu.
Stále častěji využívaným způsobem je kremace. Krematoria pro zvířata nabízejí individuální i hromadné kremace a majitel má možnost uchovat si popel svého psa v urně, kterou si může ponechat doma nebo uložit na hřbitově. Některá krematoria poskytují i doplňkové služby, například výrobu památečního šperku s popelem nebo otisk tlapky. Rozloučení si tak může každý přizpůsobit svým představám a potřebám.
Jak se vyrovnat se ztrátou psa
Ztráta psa je psychicky velmi náročná a každý ji prožívá jinak. Je běžné cítit smutek, prázdnotu, někdy i pocit viny nebo lítosti, že jste něco mohli udělat jinak. V první fázi je důležité dovolit si tyto emoce prožít a nesnažit se je potlačovat. Pláč, vzpomínky na společné chvíle nebo sdílení zážitků s rodinou a přáteli mohou přinést úlevu a pomoci zpracovat bolestivou zkušenost. Pokud je smutek příliš silný a trvá déle, nebo se nedaří se s odchodem psa vyrovnat, není ostuda vyhledat psychologickou pomoc. Odborník může pomoci najít cestu, jak se s tímto životním milníkem vyrovnat a znovu najít radost v každodenním životě.
Nový pes po ztrátě parťáka: Kdy je ten pravý čas?
Otázka, kdy si pořídit nového psa, je velmi individuální a neexistuje na ni univerzální odpověď. Pro někoho je pomyšlení na nového mazlíčka dlouho nemyslitelné, jiný naopak cítí potřebu znovu naplnit prázdné místo v domácnosti co nejdříve. Zásadní je, abyste se na nového psa cítili opravdu připravení a dokázali mu nabídnout lásku i péči, kterou si zaslouží. Nový pes není náhradou za toho předchozího, ale stává se samostatnou osobností, která do vašeho života přinese nové zážitky a zkušenosti. Důležité je dopřát si čas na smutek, uzavřít předchozí vztah a přijmout skutečnost, že i když vám váš první pes navždy zůstane v srdci, máte možnost začít budovat nové pouto, které bude stejně jedinečné, i když bude úplně jiné.
Odloučení od psího přítele je vždy bolestivé, přesto je důležité znát příznaky blížícího se konce a vědět, jak mu v posledních dnech ulevit. S vědomím, že jste pro svého psa udělali maximum, můžete tuto těžkou životní kapitolu uzavřít s klidem v duši. Psi jsou s námi jen omezenou část našeho života, ale pro ně jsme celý svět, a právě proto jim za tu věrnost a radost, kterou nám dávali, dlužíme důstojné rozloučení i po jejich odchodu.
Zdroje: haziallat.hu, vaschovatel.cz, hobbio.cz, ifauna.cz, peliskydog.cz,