Přemístěte tuto rostlinu do ložnice. Vyřeší problém s kondenzací oken během okamžiku
Zima s sebou kromě zábavných sněhových radovánek a provozování zimních sportů nese i nepříjemnosti spojené s kondenzací vody na oknech našich bytů a domů. Celý jev způsobuje srážení studeného vzduchu zvenku a teplého zevnitř. Jak na to, abyste letos nemuseli každé ráno otírat mokrá okna, z nichž teče voda až na parapet?
Existuje spousta jednoduchých triků, které dokážou srážení vlhkosti na oknech eliminovat. Velmi efektivní možností, jak se této nepříjemnosti zbavit, je použití květiny, která si za vás poradí s vysokou koncentrací vlhkosti. Pokojové rostliny jsou totiž nejen líbivé, ale i velmi užitečné. Kromě zkrášlení domova dokážou zlepšovat vzduch, a tím i životní podmínky v prostoru.
Nastěhujte si do ložnice lopatkovec
Lopatkovec je poměrně rozšířenou pokojovou rostlinou, kterou mají mnozí z nás ve svých domovech. Často ji můžeme spatřit v obývacím pokoji, ale největší službu vám udělá, pokud ji přemístíte do ložnice. Mezi její nejvýznamnější benefity patří hlavně schopnost čištění vzduchu, takže její stanoviště v ložnici se jeví jako ideální.
Na první pohled zaujme svými nádherně zelenými listy vejčitého tvaru a také velkými bílými květy, které přitahují okolí lákavou vůní. Je poměrně nenáročný na pěstování, a pokud dodržíte pár pěstitelských zásad, krásně vám poroste. Nejvíce se mu daří na světlém místě, ovšem v bezpečném úkrytu před přímým slunečním svitem.

Mnohé výzkumy naznačují, že je lopatkovec velmi účinnou přírodní čističkou vzduchu. Díky obrovským listům dokáže zachytit velkou spoustu nečistot poletujících prostorem, snadno si poradí i s nebezpečnými plísněmi, které absorbuje ze vzduchu. Svojí filtrací vzduchu dokáže eliminovat vlhkost v místnosti, a tím i částečně zabraňovat nežádoucí kondenzaci na oknech.
Další tipy proti oroseným oknům
Rosení oken v zimě pravděpodobně absolutně nezabráníme. Dělají to okna nová i stará. Problém způsobuje chladné sklo a teplý vlhký vzduch v místnosti. Původců vlhkosti vnitřních prostor je mnoho, od vydýchaného vzduchu v ložnici, častého sušení prádla po nedostatečné větrání. Čím lepší a těsnější okno máte, tím větší je problém. Nadbytečná vlhkost nemá kudy uniknout, a tak se zarazí o okno, kde se z ní kontaktem se studeným sklem stávají nepříjemné vodní kapky stékající až na parapet.
Správné větrání je nezbytné. Proto nezapomínejte v zimních měsících větrat pravidelně, krátce a intenzivně. Několikrát za den otevřete okna dokořán, vyměňte vzduch a po pár minutách zavřete. Tímto způsobem unikne ven vlhkost, ale nepromrznou vám zdi. Pokud máte dostatek financí a prostoru, popřemýšlejte o sušičce prádla. Divili byste se, kolik vody se uvolní při sušení jednoho sušáku plného mokrého oblečení.
Nepřetápět místnosti je ekonomické a zdravé, ale nic se nemá přehánět. V obytných místnostech by se teplota měla pohybovat alespoň na hranici 21 °C. Při těchto stupních nebude docházet k chladnutí zdí a teplý vzduch dokáže pohltit více vzdušné vlhkosti.

Když už se stane, že se vám okna i přes preventivní opatření přece jen orosí, nejlepším řešením je vodu ihned po probuzení utřít. Perfektními pomocníky jsou ruční vysavače na okna. Mějte je vždy při ruce a ráno, než odejdete do práce, obejděte okna. Tam, kde uvidíte orosení, okno osušte. Tím eliminujete vznik nebezpečných plísní, které se z přílišné vlhkosti dokážou velmi rychle tvořit na stěnách, kolem oken i za nábytkem.
Pokud jste loňskou zimu bojovali s mokrými okny, zkuste to letos jinak. Souborem preventivních opatření v podobě správného větrání, umístění vhodných pokojových rostlin do ložnice, dostatečným vytápěním nebo pravidelným a poctivým sušením kapek vody ihned po probuzení si letos ušetříte spoustu starostí s tvorbou plísní a nepříjemného vzduchu v místnostech.
zdroje: prozeny.cz, sleepcentrum.cz