Překonat únavu nebo si zdřímnout? Experti mají jasno
Leckdo z nás jistě zná ten pocit, když to přežene s obědem a padne na něj obrovitá únava. Některým z nás se však potřeba krátkého zdřímnutí může dostavit i jen tak. Často se pak nacházíme ve stavu, kdy jen bezmyšlenkovitě bloumáme a snažíme se bojovat se svojí únavou. Je lepší překonat své potřeby a vydržet vzhůru? Nebo je takový odpolední šlofík ve skutečnosti dobrým pomocníkem?
Každému se to jistě již někdy stalo. Během dne vás přepadne neodkladná potřeba si na chvíli zdřímnout. Mnoho z nás se to snaží zahánět kávou, ale často se pak dostavuje pocit, že jednáme navzdory potřebám svého těla. Mnoho z nás má možná ze šlofíku strach – snadno se totiž může přelít v několikahodinový spánek. Jak tedy k dokonalému odpolednímu odpočinku přistoupit?
Proč si dopřát šlofík?
Proč si tedy vůbec dávat odpolední šlofík? Dobrý odpočinek je zdrojem dobré nálady, protože pomáhá regenerovat vaši mysl, která si může na chvíli odpočinout. Právě odpolední zdřímnutí totiž dává mozku čas na zpracování nových informací, které může proběhnout v klidu. Z těchto důvodů pak kvalitní odpočinek pomáhá zlepšovat vaši schopnost soustředění, což je zejména pro velmi zaměstnané jedince poměrně důležitá věc.
Dalším faktorem je pak i zvýšení kreativity, které se dostavuje na základě kombinace všech dříve zmíněných faktorů. Unavený mozek toho moc nevymyslí a pokud dáte svému mozku čas na rychlé „přeskupení“, budete pak překypovat nápady. Zároveň však odpolední šlofík pomáhá regenerovat i tělo, čímž si můžete pomoci během dne udržet obecně lepší výkon.
Jaké fáze má spánek?
Pokud si chceme dopřát opravdu dokonalý odpolední šlofík, je určitě vhodné se nejdříve zamyslet nad tím, jak samotný spánek vlastně funguje. Jedině tak totiž budeme schopni k tomuto odpočinkovému rituálu přistoupit z toho správného směru a vytěžit z něj maximum.
Spánek se skládá ze dvou fází, které se vzájemně neustále střídají – jedná se o NREM a REM spánek (REM je zkratka pro Rapid Eye Movement – spánek, během kterého pohybujete očima).

Paradoxní spánek a spánkový cyklus
REM spánek se často nazývá i jako takzvaný „paradoxní spánek“. To z důvodu, že tento typ spánku se nachází na pomezí mezi spánkem a bděním. Z tohoto důvodu během něj totiž dochází k pohybu očí a jedná se o fázi spánku, během které člověk nejčastěji sní.
Každá noc pak pro člověka začíná NREM spánkem, po kterém přichází REM spánek – po něm následuje NREM, posléze opět REM a tak dále. Kombinace NREM a následovného REM pak vytváří jeden spánkový cyklus, který zpravidla trvá 90 až 120 minut. Pokud tedy spíte 7-9 hodin denně, během spánku vystřídáte 4-5 spánkových cyklů.
Ideální délka a doba zdřímnutí
Pokud se tedy budeme bavit o ideální délce zdřímnutí, většina expertů se shoduje na tom, že by délka odpoledního spánku neměla přesáhnout 15 až 30 minut, přičemž horní hranice 30 minut může být riskantní. Právě po 30 minutách totiž člověk upadá do hlubokého spánku, ze kterého je mnohem těžší se probudit. Zároveň se jeho násilným přerušením mohou vynulovat výhody, které by jinak poskytoval.
Ideální dobou pro odpolední šlofík je pak zpravidla 13. až 15. hodina odpolední. V té době nám totiž přirozeně klesá soustředění a bdělost. Pokud si dopřejete šlofík právě během tohoto rozmezí, nenaruší se vám váš spánkový biorytmus – a to je taktéž důležité.

Odpočinek beze spánku
Pokud máte strach, že byste se ze svého šlofíku neprobudili, nezoufejte. Pro takovýto denní odpočinek není usnout vyloženě nutností. Pokud se chcete rychle zrelaxovat, stačí si jen na chvíli lehnout a neusnout.
Je dobré se snažit uvolnit svoji mysl, aby se nemusela zabývat problémy, které řešíte během dne – tím si vaše psychika odpočine. Je však důležité zvolit správné místo – měli byste být obklopeni klidem, a mělo by se vám ležet pohodlně – koneckonců, nechcete přeci přitížit svým zádům.
Kofeinové zdřímnutí – co to je?
Pro jedince, kteří mají problémy s probouzením se ze svého odpoledního spánku, existuje mazaný trik. Ten se nazývá kofeinový spánek – a je to přesně tak, jak to zní.
Kofeinový spánek spočívá v tom, že si bezprostředně před šlofíkem dopřejete šálek kávy. Kofein se bude postupně vstřebávat do vašeho organismu a přibližně po 30 minutách začne působit. To vám může pomoci s probuzením a zamezí to přechodu do hlubokého spánku.
Každý jedinec je však specifický a je nutno brát v potaz, že ne každému může takovéto počínání dělat dobře. Proto je na místě to buď vyzkoušet na vlastní pěst, nebo se například poradit se svým lékařem.
zdroje: ansu.cz ispanek.cz prozeny.cz jakzdrave.cz