Předčí ženský fotbal ten mužský? Divácky úspěšné 9. mistrovství světa v ženském fotbalu trhalo rekordy
Letošní rok se nepochybně zapíše do historie ženského fotbalu. Divácky i komerčně zdařilé 9. mistrovství světa v Austrálii a na Novém Zélandu, které skončilo minulou neděli, trhalo rekordy a vede některé pozorovatele k velkým předpovědím o budoucnosti ženského fotbalu – a asi nejodvážnější z nich je, že dřív nebo později předčí mužský fotbal.
Mistrovství se zúčastnil zatím největší počet mužstev – 32. Rekordní průměrná návštěvnost na zápas dosáhla podle FIFA téměř 29 000 diváků na stadionu. Oproti předešlému turnaji se prakticky zdvojnásobila sledovanost mistrovství světa v televizi po celém světě na 2 miliardy diváků. Před turnajem ale došlo i k patové situaci s evropskými vysílacími společnostmi, které se dlouho zdráhaly zaplatit požadovanou cenu za vysílací práva, až prezident Gianni Infantino pohrozil zástupcům televizních společností z fotbalových mocností v Evropě úplným „televizním blackoutem“, pokud budou chtít koupit práva pod cenou a dát ženám na celém světě pomyslnou „facku do tváře“, psal deník Al Jazeera.
Ženský fotbal má odlišné kvality
Pokud se někteří před soutěží obávali, že 32 týmů rozmělní kvalitu hry, týmy Maroka, Jamajky, Jihoafrické republiky a Nigérie se postaraly o nejedno překvapení. Talenty zjevně dorůstají i mimo profesionální evropskou a americkou fotbalovou ligu. Naopak obhájkyně titulu z minulých soutěží – Kanada, USA nebo Německo – skončily na mistrovství dříve, než od nich jejich fanoušci očekávali. Poprvé se mistryněmi světa staly Španělky.
Domácímu australskému týmu, přezdívanému the Matildas, utekla jen těsně účast ve finále a nakonec se musel tým spokojit jen s bramborovou medailí. „Spící obr se probudil. Toto mistrovství světa ve fotbale žen nezměnilo jen ženský fotbal, ale i ženský sport. Austrálie je nyní fotbalovou zemí,“ řekla australská ministryně sportu Anika Wellsová během fotbalového kongresu v Sydney.
Zdroj: AlJazeera