Praha už není středobodem Česka. Češi objevili lepší místo pro život. Nabízí vše, co hlavní město nemohlo
Pryč jsou časy, kdy lidé nejvíce vyhledávali bydlení v naší krásné metropoli. V posledních letech dávají přednost spíše jiným lokalitám. V současné době občany České republiky lákají spíše menší města nebo venkovní oblasti, kde panuje klid, je tam více zeleně a zároveň i cenově dostupnější život.
V naší zemi se nachází mnoho zajímavých měst, která nabízejí nejen levnější bydlení oproti Praze, ale také kvalitní sociální a lékařské služby, dobrou infrastrukturu a krásnou okolní přírodu či hezké městské parky. Pro mnohé Čechy jsou důležitými faktory ovlivňujícími to, kde se usadí, také možnosti vzdělávání, a hlavně množství lidí, které v daném městě bydlí. Řada z nich totiž v současnosti dává přednost klidným lokalitám před rušnými velkoměsty.
V Hradci Králové by chtěl žít téměř každý
Jedním z oblíbených měst, kde Češi často hledají v poslední době bydlení, je Hradec Králové. A není se vlastně moc čemu divit. Toto město je nejen zajímavé historickými a architektonickými památkami, ale navíc se také nachází na strategickém místě. Jedná se totiž o důležitou křižovatku dopravních tras. Dostanete se z něj snadno do Prahy a jiných větších měst, a kromě toho se hned v sousedství nachází další významné větší české město, a sice Pardubice.

Zároveň Hradec patří k místům s vysokou kvalitou života. Toto město nabízí kvalitní lékařskou péči i velký výběr vzdělávacích zařízení. Také se zde nachází mnoho parků, takže ani o zeleň tu není nouze. Na své si ale přijdou i sportovci a „kavárenští povaleči“. Češi se sem masově stěhují, protože toto místo má vše, co Praha nenabízí, především tedy klid a levnější bydlení.
Průměrná cena nájmu bytu o dispozici 1+1 se v Hradci Králové aktuálně pohybuje kolem 11 tisíc korun. Za byt 2+1 zde zaplatíte už výrazně více, a to asi 16 tisíc korun. Zajímavé však je, že rozdíl mezi nájmem bytu o dispozici 2+1 a bytu s dispozicí 3+1 už není zase tak markantní. Činí totiž pouhých 1500 korun.
Třetí nejlepší místo pro život
Každý rok provádí agentura Datank výzkum s názvem Místo pro život, jehož cílem je od obyvatel různých měst v ČR zjistit, jak jsou spokojení s životem v kraji, kde se nachází místo jejich bydliště. Ačkoliv žebříčku stále vévodí Praha, ani Královéhradecký kraj si nevede špatně. V loňském roce se dokonce umístil na krásném třetím místě.
V rámci tohoto šetření jsou respondentům pokládány otázky týkající se kvality životního prostředí, rozvoje infrastruktury, sociální oblasti včetně kvality zdravotnictví, péče o děti a vzdělávání, volnočasových aktivit, občanské vybavenosti, pracovních podmínek a bezpečnosti. Průzkumu se přitom účastní celkem 1600 obyvatel jednotlivých krajů.

Ani v Liberci se nežije špatně
Vedle Hradce Králové se zvýšil zájem také o bydlení v Liberci. Toto univerzitní město nacházející se na severu Čech čítá přibližně 108 tisíc obyvatel a od Prahy je vzdálené asi 91 kilometrů. Dominantou města je novorenesanční budova radnice, která byla postavena roku 1893, a mezi další místní významné památky patří například liberecký zámek nebo Valdštejnské domky ve Větrné ulici pocházející ze 17. století.
Zhruba před deseti lety si město Liberec nechalo vypracovat sociální průzkum, který měl ukázat, jak jsou zde obyvatelé spokojeni s životem. Šetření dopadlo velmi dobře, a asi necelých 80 % respondentů by Liberec doporučilo ostatním spoluobčanům jako místo, kde se dobře žije. Pozitivně v té době obyvatelé Liberce hodnotili například osobní bytovou situaci.
„Celkem 27 % dotázaných například souhlasí s tím, že má běžný člověk možnost ovlivňovat dění, projekty a opatření v Liberci. Větší optimismus v této otázce mají spíše mladší lidé (18–44 let), naopak nejvíce pesimističtí jsou v tomto lidé nad 60 let,“ vyjádřil se k výsledkům šetření Jan Burianec z agentury STEM/MARK, která průzkum prováděla.
Zdroje: stehuju.cz, liberecky.denik.cz, liberecka.drbna.cz, idealninajemce.cz