Tento poklad v průvodcích nenajdete: Historická věž s dechberoucím výhledem se otevře už příští rok
Pokud vám připadá, že už jste viděli snad vše a Praha vám nemá co nového nabídnout, čtěte dál. Vsadíme se totiž, že následující skvost jste určitě ještě nenavštívili. Jedná se o krásnou historickou věž, která už brzy otevře své brány dalším návštěvníkům.
O Praze se často říká, že je stověžatá. A není divu, protože věží a věžiček v ní skutečně nalezneme mnoho. Ne všechny jsou ale úplně známé, což je případ Novomlýnské vodárenské věže, která stojí nedaleko Vltavy poblíž náměstí Republiky.
Na jejím místě stála její první předchůdkyně už skutečně velmi dávno. „Konkrétně v roce 1438 v těchto místech stála dřevěná vodárenská věž pro Petrskou čtvrť,“ vysvětlil kurátor památkově chráněných objektů muzea a sbírky zbraní Muzea hlavního města Prahy Karel Kučera.

Úplně první věž lehla popelem
Ta ale nejspíš shořela, a tak za vlády císaře Rudolfa II. byla postavena věž kamenná, která pro změnu neodolala povodním v roce 1652. O osm let později vznikla proto věž nová, která se již dochovala až dodnes.
„Byla založena lépe. Zajímavé je, že vzhledem se podle dochovaných pramenů příliš nelišila. Na její stavbu byly, alespoň z části, použity kameny ze starší věže,“ uvedl Kučera pro Blesk.cz.
K čemu vůbec taková vodárenská věž sloužila? V minulosti se v domácnostech tekoucí voda pochopitelně nevyskytovala a ne každá domácnost měla vlastní studnu. Proto existovaly vodárenské věže, které z Vltavy pomocí mlýnského kola a dřevěného potrubí vodu čerpaly.
Voda se čerpala až do posledního patra
V případě té Novomlýnské se všechna voda vyčerpala až do posledního patra, odkud poté samospádem tekla do dalšího potrubí. To vodu rozvádělo do okolních kašen na náměstích nebo ve dvorech domů movitějších měšťanů. Podle historických pramenů takto zásobovala až 56 kašen v Petrské čtvrti a části Nového Města.
„Kdy ale věž přestala být funkční, kupodivu nevíme. Roku 1879 byla zvětšena její nádrž, protože tehdy u věže vznikla parní čerpací stanice s velkým výkonným čerpadlem. Víme jen, že roku 1909, kdy byla odstraněna veškerá vodárenská technologie, byla věž již nějakou dobu nefunkční,“ prozradil dále Kučera.
V řadě jiných měst byly nepoužívané vodárenské věže strženy, ale v Praze se to očividně nestalo. Důvod byl poměrně kuriózní. Pražští konšelé se totiž rozhodli, že si její nejvyšší patro zrekonstruují a budou ho používat jako letohrádek. Šlo prakticky o reprezentativní místnost s krásným výhledem na podstatnou část města.

Věž se brzy znovu otevře novým návštěvníkům
Věž je vysoká lehce přes 40 metrů, má šest pater a do toho nejvyššího vede přes 200 schodů. V současnosti je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce expozice, ale již v březnu bude znovu otevřena, a tak se tam budete moci vydat a pokochat se výhledem, ale také prohlédnout si velmi unikátní prvky.
Zmiňovali jsme požár vodárenské věže. Těch zažily i novější verze věže několik, stejně jako celá řada dalších historických objektů v Praze. Podstatná část expozice je proto věnována právě jim. Jedna z místností je například zařízena tak, aby se návštěvníci cítili doslova jako v plamenech. Jakmile se proto Novomlýnská vodárenská věž otevře znovu, rozhodně si tuto nevšední výstavu nenechte ujít.
Zdroje: Prague.eu, Kudyznudy.cz, Blesk.cz, Prima CNN