Jako jediný Čech získal místo, o kterém sní miliony lidí na celém světě. Tato práce je snem dětí i dospělých
Co byste řekli na to, kdyby vaší náplní práce bylo skládání stavebnice. Že je to nemožné? Omyl, i taková pracovní místa existují. A jedno z nich získal dokonce český rodák, kterého kreativita a vášeň pro detail dostaly až do světového centra dění této ikonické stavebnice.
Skládání stavebnice miluje snad každé dítě. Hra s kostkami podporuje kreativitu, prostorové vnímání a jemnou motoriku. Tyto vlastnosti ještě podtrhne obrovský výběr různých druhů stavebnic, které v regálech hračkářství najdeme. Nejmenší děti si mohou stavět z větších kostek, holčičky si vyberou zámky pro princezny, kluky potěší modely aut nebo letadel, zatímco dospělí se vyřádí na náročných a rozsáhlých stavebnicích.
Mnoho dětí, a možná i dospělých, při hře jistě napadlo, jaké by to asi bylo, kdybychom si mohli stavěním vydělávat. I když se to zdá mimo realitu, tato práce snů opravdu existuje.
Od fanouška ke špičkovému designérovi
Milan Reindl měl ke stavebnicím blízko již od dětství. Jeho první stavebnici poskládal asi v jedenácti letech. Byla to malá raketa a ihned v něm probudila obrovskou vášeň pro stavění. Od té doby se jeho sbírka barevných kostek rozrůstala až do patnácti let, kdy nabyl pocitu, že stavění není pro dospělé.
Svůj názor ale brzy změnil a po letech se ke kostkám opět vrátil. Jako pedagog hledal relax a ve svých pětadvaceti začal nakupovat stavebnice a tvořit z nich vlastní modely, které pak fotil na internet. To vše ho přivedlo až k příležitosti pro Lego pracovat.
V roce 2010 se Milan Reindl zúčastnil konkurzu na pozici designéra stavebnic. Díky svým výjimečným schopnostem také uspěl a dnes se podílí na tvorbě stavebnic, které jsou zaměřené na technické a kreativní konstrukce.
Jeho rukama procházejí například modely ze série Lego Technic. „Je to dost specifické oddělení. Musíte rozumět zákonům mechaniky, trochu fyzice, mít obecné povědomí, jak fungují stroje, převodovky, různé pákové systémy a mít na to představivost a trpělivost,“ uvedl Milan Reindl.

Typický den designéra stavebnic
Milanův typický pracovní den se odehrává v ikonické dánské centrále v Billundu. Ta je „domovem” pro stovky nejlepších designérů a kreativců z celého světa. Hlavní částí jeho práce jsou návrhy nových modelů, testování jejich konstrukční stability, ale i spolupráce s inženýry na technických detailech.
Za největší výzvu považuje najít dokonalý balanc mezi estetikou, funkčností a dostupností stavebnice. Za úkol má například dát do kupy stavebnici, která bude věrnou kopií skutečného vozu oblíbené značky. Sestavení takové skládačky je technicky i časově velmi náročné. „Když mám dobrý den, stavím v práci třeba šest hodin, ale takových dnů je čím dál méně,“ zmiňuje dále v rozhovoru.

Na kontě má Mercedes i Land Rover
Z jeho „dílny” pochází například i dvourotorová nákladní helikoptéra, kamion Mack Anthem s návěsem nebo pásový závoďák na dálkové ovládání.
Podílel se také na přípravě modelu Land Rover Defender, který až donedávna považoval za nejsložitější projekt, kterého se zúčastnil. Nejnáročnější byla údajně tvorba jednotlivých součástek motoru, ale i fakt, že daný vůz ještě nebyl ani oficiálně odhalen na frankfurtském autosalonu. K posledním projektům pak patří vývoj dálkově ovládaného modelu terénního Mercedesu.
Zdroje: Seznamzpravy, Wikipedia, Matyhokostky