Kdysi se jí smáli, dnes je to práce za 200 tisíc měsíčně. Je to zlatý důl, ale není to pro každého
Jedna moje dobrá kamarádka objevila práci, v níž nejenže skvěle vyniká, ale ještě si přijde na pěkné peníze. Ostatní se jí kdysi smáli, ale dnes je to práce, v níž vydělává klidně i 200 tisíc měsíčně.
Svým způsobem je to zlatý důl, ale Češi o skutečné podstatě této práce zatím moc nevědí a myslí si, že to je jen další práce, při níž se vydělává a nemusí se nic dělat, ale je to omyl. Dobré finanční ohodnocení je vyvážené usilovnou pílí a hromadou práce.
Jde o práci, při které ani tak nezáleží na tom, jaké konkrétně máte vzdělání. Důležité jsou úplně jiné parametry, jakými jsou např. jednání s lidmi, vystupování na veřejnosti nebo to, jak působíte na své okolí. Více než nutné jsou tu dobrý charakter a poctivé jednání, protože bez nich sice dokážete rychle vydělat, ovšem z dlouhodobého měřítka si u svých klientů podkopete důvěru, bez níž se tenhle business ve velké konkurenci špatně dělá. Navíc jak se říká, s poctivostí nejdál dojdeš – a držet by se toho měli i realitní makléři.
Realitní makléř je práce jako každá jiná
I když si ještě dnes spousta lidí myslí, že být realitním makléřem je práce pro každého, komu se nechce moc pracovat, realita je trochu jinde. Ano, realitním makléřem může být opravdu téměř kdokoliv, ale být dobrým, tím nejlepším realitním makléřem, to už není pro každého. Za úspěchem ve tvrdém světě realitní džungle stojí spousta práce, která mnohdy ani není vidět. Realitní makléři neznají pracovní dobu od do. Velmi často pracují po večerech, o víkendech, o svátcích, a to klidně více než 12 hodin denně, protože zkrátka musejí. Nemají jistotu stálého příjmu, který jim každý měsíc přijde na účet, musí se zkrátka otáčet, aby se uživili. Ti nejlepší se vyznačují výborným proklientským přístupem, který je vstupenkou do světa jejich klientů.

Rok 2020 byl pro realitní makléře zlomový
Do roku 2020, kdy vstoupil v platnost zákon o realitním zprostředkování, mohl realitního makléře dělat prakticky kdokoliv. V rámci nového zákona se realitním makléřem může stát pouze osoba s vysokoškolským vzděláním, které souvisí s realitní praxí, tedy právním, ekonomickým či stavebním. Postačí ale i maturita a minimálně 3 roky praxe v oboru. Alternativou může být akreditovaný kurz pro realitní makléře. A vzdělávání provází realitního makléře po celou dobu, jinak v oboru brzy zanikne.
Za úspěšným makléřem stojí vytrvalost a touha po úspěchu
S vysokoškolským vzděláním, nebo bez, úspěšného makléře dělá hlavně vytrvalost, poctivost a touha uspět. To potvrzují velké realitní kanceláře:.
„Obecně lze říct, že v oboru nakonec vydrží zhruba 10 % ze všech uchazečů o práci. Naše realitní kancelář vidí problém i v množství administrativy, která může leckoho odradit.“
„Nejvíce času zabere makléři práce, která není vůbec vidět. Tou nejdůležitější je navázání a upevnění vztahu s klienty a dále také náročná administrativa.“

Chce-li být makléř na trhu úspěšný a vyniknout v konkurenci, musí investovat nemalé náklady do reklamy, cestování, inzerce, fotografa atd. Benefity v podobě služebních automobilů, kariérních postupů a také vysoké výdělky, to je to, co neznalí lidé vidí jako první, ale náklady na opravdu profesionální práci mnohdy převyšují reálné zisky.
Ačkoliv se čeští realitní makléři všeobecně netěší velké oblibě, v zahraničí je trend jiný. Realitní makléři jsou tam přizváni k nákupům a prodejům nemovitostí naprosto automaticky. Češi i dnes mnohdy raději absolvují celý proces převodu nemovitosti sami, protože nemají v realitní trh důvěru a bojí se případných podvodů, které byly v minulosti velmi rozšířené. Od té doby, co platí zákon o realitním zprostředkování, se situace poměrně stabilizovala a na trhu zůstali hlavně ti makléři, kteří to se svojí prací myslí vážně a dělají ji naplno.
zdroje: idnes.cz, zpravy.kurzy.cz