Oznámení: Nové turistické poplatky na obzoru: Tato oblíbená města nově zpoplatňují turistický ruch. Není to žádná láce
Cestování už dávno není jen o letenkách, ubytování a suvenýrech. Čím dál víc světových měst zavádí další a další poplatky, které se mohou turistům značně prodražit. Kromě objevování krás okolních zemí se tedy připravte i na mnohem větší náklady spojené s vaší dovolenou. Kde a kolik přesně zaplatíte?
Možná se divíte, proč města stále zvyšují své poplatky pro návštěvníky, ale důvod je jednoduchý. Má to za cíl regulovat masový turismus a tím chránit historická centra. Jedním z největších příkladů jsou Benátky, kde je od dubna loňského roku zaveden jednorázový vstupní poplatek pro všechny přijíždějící turisty. I letos pak budou italské Benátky návštěvníkům zvyšovat sazby. Platit se bude nově vždy od dubna do července 10 eur. To je oproti loňsku dvojnásobně více. Platí to pro osoby, co ve městě nestráví noc. Poplatek se vybírá v předem stanovených dnech, zejména během hlavní turistické sezóny.
Je to v souladu s jedinečností města, říká benátský starosta
Podle starosty Benátek Luigiho Brugnara je zvyšování poplatků pro turisty v mezích. Cílem opatření je zkrátka to, aby se zabránilo extrémnímu zaplnění města návštěvníky, a to zejména v kritických letních měsících. Benátky si chtějí zachovat své jedinečné kulturní dědictví, proto se rozhodly zavést turistický poplatek 5 eur. Ten se ale bude údajně zvedat na dvojnásobek. V praxi to probíhá tak, že si každý návštěvník města musí před vstupem do Benátek vjezd zakoupit prostřednictvím QR kódu prostřednictvím webu. Kontroly jsou pak u turistů prováděny namátkově. Pokud se zjistí, že jste jako turista poplatek městu nezaplatil, může vám hrozit pokuta až 300 eur.
Tento krok od vedení města se ale nelíbí všem a vyvolává smíšené reakce. Někteří snahu vedení oceňují, jiní se rozčilují, že zvyšováním poplatků přicházejí o turisty, a tím pádem o zisk. Město si ale stojí za svým a Benátky se tak stávají prvním městem Evropy, které se takto razantně rozhodlo bojovat proti nadměrnému turismu. Existuje však výjimka, kdy turista poplatek za vjezd do města platit nemusí. Jedná se především o osoby se zdravotním postižením, pro děti mladší 14 let, studenty, obyvatele Benátek a hosty s rezervovaným ubytováním přímo v Benátkách.

Benátky nejsou jediné, které vybírají turistické poplatky
Možná po vzoru Benátek se i další města rozhodla, že začnou vybírat turistické poplatky. Chtějí tak snížit nadměrný turismus. Nejde přitom o žádné drobné! Některé poplatky totiž míří až k desítkám eur. Mezi další města, která se chystají turistický ruch zpoplatnit, patří třeba Řím, Amsterdam, Paříž a Baleárské ostrovy. Každé z nich má svá vlastní pravidla a výjimky. Pokud se sem chystáte, připravte si peněženku: V Římě už teď za svůj pobyt zaplatíte téměř 10 eur za noc, a to na osobu. Návštěva Řecka tak může být v budoucnu dost nákladná záležitost.
Amsterdam zavedl loni novou pobytovou daň, která činí 12,5 % z ceny ubytování. Tím se toto město řadí mezi vůbec nejdražší, co se týče turistických poplatků. Paříž si nechala zvýšit poplatky za turismus už před olympijskými hrami, které se tu konaly. Od loňskému roku si zde tedy turisté zaplatí přibližně o 200 korun za noc víc než v předchozích letech.

Do 16 let zadarmo
Poplatky zvyšují i Baleárské ostrovy (Mallorca apod.). Již několik let se tu sice platí ekologická daň (4 eura za noc pro osobu), ovšem bude hůř. V roce 2024 zde došlo k navýšení tohoto poplatku na téměř pět eur a cena se údajně bude pořád šplhat výš. Po osmém dni pobytu se ale poplatek zmenšuje o 50 % a děti do 16 let jsou od povinnosti platit zcela osvobozeny. Jak se tedy zdá, cestování do evropských měst se může pořádně prodražit. Plánujete-li výlet do cizí země, kromě ceny letenek si raději předem zjistěte, jak vysoký je městský poplatek.
Zdroje: elpais.com, thetimes.com, aktualne.cz