Pozor na tyto nenápadné housenky u domu. Kdo se jich dotkne, může mít týdny zdravotní problémy
V přírodě narazíme na různé druhy housenek. Většina z nich je neškodná, některé si pochutnají na vaší úrodě. Jsou ale i druhy, které jsou pro člověka nebezpečné. Pokud se jich dotknete, riskujete vážné zdravotní problémy.
Housenky jsou často středem zájmu zvědavých dětí, které zkoumají jejich barvy nebo způsob pohybu. Zaujmou i dospělé pozorovatele a někteří lidé se nebojí vzít je do ruky. Tady ale mohou narazit. Existuje totiž housenka, která patří mezi nejnebezpečnější druhy hmyzu v Evropě. A najdete ji klidně na české zahradě.

Tichá invaze, která ohrožuje zdraví i stromy
Na první pohled působí nenápadně. Bourovčík toulavý (Thaumetopoea processionea) je malý motýl, kterého by si většina lidí ani nevšimla. Sám o sobě by neškodil, potíž ale nastává v okamžiku, kdy se z jeho vajíček začnou líhnout larvy. A právě ty představují vážný problém.
V České republice se s bourovčíkem setkáte hlavně na jižní Moravě, nebo v teplejších oblastech našeho území. Tento druh si oblíbil především duby. Stromy mu poskytují ideální prostředí, dostatek potravy pro housenky i klidné místo pro vývoj. Dospělý motýl na listy naklade vajíčka, z nichž se brzy líhnou larvy. Ty pak vytvářejí na kmenech či větvích charakteristická „hnízda“, ve kterých žijí pospolu. Stromy trpí, jelikož housenky okusují listy a oslabují jejich vitalitu.
Největším rizikem jsou mikroskopické chloupky, kterými má larva pokryté tělo. Obsahují totiž silně dráždivý protein zvaný thaumetopoein. Ten může při styku s pokožkou vyvolat nepříjemné alergické reakce, ať už jde o svědění a zarudnutí či vážné záněty očí nebo dýchací potíže. U citlivějších osob se může objevit dokonce astmatický záchvat. Potíže se navíc nemusí projevit hned. Reakce se může dostavit až po několika hodinách, kdy už člověka ani nenapadne, že za jeho zdravotními problémy stojí nenápadná housenka.
Na zahradě, v lese i ve městě
Největší aktivita housenek bývá od května do července, kdy se ve velkém množství líhnou a putují za potravou v typickém „procesí“. Právě odtud pochází jejich latinský název processionea. Jsou velmi nenápadné, hnízda si tvoří vysoko v korunách stromů i na jejich kmenech. Mnohdy jsou zaměňovány s jinými druhy, které nejsou nebezpečné. V parcích, zahradách a městské zeleni proto představují reálnou hrozbu, obzvlášť pokud si poblíž hraje dítě nebo se člověk nevědomky opře o strom s hnízdem.
Není nutné se housenky přímo dotknout, nebezpečné chloupky se mohou šířit i vzduchem. Právě to je na bourovčíkovi zrádné. Při větším zamoření se totiž mikroskopické toxické chloupky dostávají do ovzduší a mohou být vdechnuty, nebo se zachytit na kůži a oděvu. Stačí tedy projít pod napadeným stromem během větrného dne a problém je na světě.

Zdravotní komplikace nejsou výjimkou
Jak již bylo zmíněno výše, nebezpečí představují hlavně chloupky na housenkách. Ty umí způsobit nepříjemnou vyrážku, podráždění sliznic, ale i silné alergické reakce nebo otoky. Dostanou-li se do očí, hrozí zánět spojivek či rohovky. Nejhorší je, pokud člověk chloupky vdechne. V tomto případě mohou způsobit podráždění dýchacích cest, silný kašel, dušnost nebo astmatický záchvat. U velmi citlivých lidí a alergiků hrozí i anafylaktický šok.
V oblastech, kde se bourovčík běžně vyskytuje, jsou zaznamenány opakované případy hospitalizací po jeho vdechnutí. A nejde jen o alergiky, ale hlavně o malé děti, či dospělé, kteří se dostali do blízkosti hnízda. Pokud máte podezření, že jste se dostali do kontaktu s chloupky bourovčíka, je důležité ihned jednat. Oblečení je třeba sundat a vyprat, pokožku důkladně omýt vlažnou vodou a mýdlem. Neškrábejte se, protože mechanickým poškozením se toxin šíří ještě víc. Pokud se vám špatně dýchá nebo máte velmi podrážděné oči, vyhledejte lékařskou pomoc.
Likvidace? Raději odborně a s ochranou
Odstranit housenky bourovčíka svépomocí se rozhodně nedoporučuje. Jejich hnízda bývají pevně přichycená ke kmeni stromu a manipulace s nimi uvolňuje další chloupky. Proto by zásah měla vždy provádět odborná firma se speciálním vybavením, tedy s kombinézami, respirátory a vysavači s HEPA filtrem. Města i obce, kde je výskyt bourovčíka častější, nezřídka uzavírají části parků a lesů nebo zakazují vstup do zamořených lokalit, právě z důvodu ochrany veřejnosti. Důležité je také napadené dřeviny sledovat. Stromy po napadení oslabují, jsou náchylnější k chorobám a často vyžadují zvýšenou péči nebo i následné ošetření.
Zatímco u tropických pavouků nebo hadů bývá respekt samozřejmostí, chlupaté housenky si v našich krajích málokdo spojuje s reálným nebezpečím. A právě v tom spočívá jejich největší riziko. Bourovčík toulavý se už dávno nevyskytuje pouze v jižní Evropě. Rozšířil se i do našich krajů a odborníci předpokládají, že s postupující změnou klimatu jeho výskyt dál poroste.