Polární vír se hroutí, hrozí ledovka a přívaly sněhu. Česko zasáhne nečekaný úder arktického vzduchu už za pár dní
Tento únorový týden se opět nese ve znamení jarních prázdnin, které si užívají děti v několika krajích České republiky. Mnoho rodin využilo této příležitosti k zimním radovánkám a vyrazilo na hory, kde si zatím mohly užívat stabilního a poměrně příznivého počasí. Jenže meteorologové varují, že se situace může brzy dramaticky změnit. Oslabení polárního víru totiž hrozí přinést do střední Evropy příliv arktického vzduchu, což by mohlo znamenat prudký pokles teplot, komplikace na silnicích i zvýšené riziko ledovky.
Zatímco v minulých dnech převažovalo slunečné počasí a v některých oblastech dokonce náznaky jara, v následujících dnech se obloha zatáhne a vrátí se pravé zimní podmínky.
Zima ještě neřekla poslední slovo
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozorňuje, že zeslabení polárního víru ve stratosféře už začíná ovlivňovat počasí na severní polokouli. Modely ukazují, že pravděpodobnost proniknutí arktického vzduchu do Evropy v následujících dnech výrazně vzrostla. Zda ale tato mrazivá vlna zasáhne i Českou republiku a v jaké intenzitě, zatím není zcela jisté.
Podle meteorologů může narušení polárního víru změnit charakter proudění vzduchu nad Evropou, což by vedlo k extrémním výkyvům teplot a nepředvídatelným změnám počasí. „Polární vír ve stratosféře je v současnosti velmi oslabený a tento jev se brzy projeví i v nižších vrstvách atmosféry, zejména v troposféře, tedy přibližně do výšky 10 kilometrů,“ uvedl ČHMÚ. Pokud by došlo k výraznému propadu chladného vzduchu směrem na jih, znamenalo by to nejen citelné ochlazení, ale také sněhové srážky a možnost silných mrazů. Meteorologové proto doporučují bedlivě sledovat aktuální předpovědi, protože situace se v příštích dnech může ještě výrazně zpřesnit.

Polární vír je rozsáhlá oblast nízkého tlaku a extrémně studeného vzduchu, která se nachází nad severním pólem. Pokud je silný a stabilní, udržuje studený arktický vzduch nad severními oblastmi. Když ale dojde k jeho narušení nebo zhroucení, části této ledové masy mohou unikat směrem na jih – právě do Evropy, Severní Ameriky nebo Asie. Výsledkem mohou být silné mrazy, sněhové bouře a dlouhodobé studené vlny, které ochromí dopravu i běžný život.
Podobný jev se odehrál například v roce 2018, kdy se vlivem narušení polárního víru do Evropy dostal extrémně studený vzduch ze Sibiře. Tento jev, známý jako „Beast from the East“, způsobil rekordní mrazy a přinesl silné sněžení i do oblastí, kde běžně tolik sněhu nepadá. Letos se situace může v určité míře opakovat.
Ačkoliv jsme si tedy v posledních dnech užili převážně slunečné počasí a teploty nad nulou, zdá se, že se brzy vrátí klasická zima. Už ode dneška hrozí v západních a středních Čechách nebezpečné mrznoucí srážky, které mohou vytvořit rozsáhlou ledovku a komplikovat dopravu i pohyb ve městech. Meteorologové varují, že kluzké silnice a chodníky mohou být velmi nebezpečné nejen pro řidiče, ale i chodce.
Ledovka a přívaly sněhu
Tlaková níže postupující od západu přinese další změny – dešťové srážky postupně přejdou ve sněžení, a to i v nižších polohách. Teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu, což znamená, že sníh může zůstávat ležet a na horách se očekávají nové přívaly sněhu. Zároveň se může v některých regionech objevit silný vítr, který způsobí, že teploty budou pocitově ještě nižší, než jak ukážou teploměry.

Podle meteorologů je situace dynamická a nepředvídatelná. Na konci týdne není vyloučena další vlna arktického vzduchu, která může přinést mrazivé noci a ještě více sněhu. Pokud se modely potvrdí, může Česko zažít nejchladnější dny této zimy – a to i přesto, že se mnozí už začali těšit na jarní počasí.
Po relativně teplém lednu, kdy se teploty pohybovaly většinou nad dlouhodobým normálem a v některých dnech připomínaly spíše předjaří, se nyní zdá, že se zima vrátí v plné síle. Tato změna může být pro některé nepříjemná, ale na druhou stranu ji jistě ocení milovníci zimních sportů. Především rodiny s dětmi, které se chystají v dalších „prázdninových“ týdnech na hory, si pravou zimu užijí naplno.
Zdroj: zivotvcesku.cz, tn.nova.cz, autorský text