Pokud tohle najdete na své terase, okamžitě jednejte. Na jaře už může být škoda nevratná
Neustále zarostlé spáry ve venkovní dlažbě jsou protivníkem, s nímž se potýká spousta majitelů teras a zahrad. Nejenže si esteticky nerozumí s vaší udržovanou zahradou, o kterou se tak poctivě snažíte, dokáže také velmi rychle vytlačit okrasné rostliny a zničit celý trávník. Víte, že mechu prorůstajícího mezi betonovými, keramickými nebo kamennými dílci na terase nebo chodníku se můžete zbavit poměrně snadno, aniž byste ho museli likvidovat pouze úporným mechanickým dloubáním?
A začněte raději hned, jakmile mech objevíte. Čím déle budete jeho likvidaci odkládat, tím větší paseku na vašem udržovaném pozemku zanechá, a na jaře už může být škoda nevratná.
Existuje spousta chemických postřiků, kterými mech rychle a efektivně zahubíte, ovšem pokud vedete vaši zahradu tak, aby byla co nejvíce přírodní a záleží vám na tom, abyste zbytečně nepoužívali chemii, tak máte už jen jedinou možnost, a to uchýlit se k domácím a osvědčeným přípravkům, které jsou stejně účinné jako chemikálie, ale pořídíte je za zlomek ceny. Ty dokážou s mechem velmi rychle zatočit, a vám tak zbyde více času na to, abyste si terasu užili jako relaxační místo.
S mechem si poradí osvědčení kuchyňští pomocníci
Nejen s mechem, ale i s dalšími nedostatky v domácnosti si dokáže rychle a efektivně poradit jedlá soda. Ta je univerzálním řešením při problémech se skvrnami, nepříjemnými pachy, usazenou mastnotou, ale umí pomoci i v péči o koupelnu včetně toalety. Její síla spočívá především v jednoduchosti. Buď ji nasypete přímo na inkriminované místo, nebo ji smícháte s vodou, případně octem, a máte účinný roztok použitelný v celé domácnosti a také na zahradě.
Pro odstranění mechu smíchejte zhruba 1 litr vody s 30 g jedlé sody. Tímto přípravkem stříkejte mech po dobu několika týdnů, a uvidíte, že po čase po něm nebude ani památky. Ještě účinnějším prostředkem je ocet, další všestranný společník při vaření, úklidu a čištění. Octový sprej snadno vytvoříte smícháním půl litru octa, čtvrt kila soli a vody s pár kapkami čisticího přípravku na nádobí. Vyčkejte na teplé a slunné počasí, mech důkladně postříkejte a nechte několik hodin působit. Tato směs by měla mech zahubit a „spálit“. Po několika hodinách jen stačí jít a zbytky odumřelého mechu vymést ze spár.

Komu nevadí chemie, může použít osvědčené přípravky
Pokud se chemii nebráníte, v každém specializovaném obchodě seženete přípravky na hubení mechů zvané mechstopy. Ty dokážou rychle a stoprocentně mech zlikvidovat. Bohužel dokážou také velmi snadno zničit i ostatní rostliny v dosahu. Při chemickém postřiku musíte být nanejvýš opatrní a rozhodně ho neprovádět při větrném počasí, zvlášť pokud je v předpovědi déšť. Vítr by mohl roztok roznést do vzdálených koutů vašeho pozemku a déšť pak chemikálie spláchnout k ostatním rostlinám, které by jeho účinky nevydržely. Při odstranění mechu zbývá ještě jedna možnost. Tou je mechanické odstranění. To bývá sice stoprocentně nezávadné, ovšem také nejnáročnější. Vezměte si speciální škrabku, případně nožík a pěkně kousek po kousku dloubejte mech i s kořeny. Pokud ho seříznete jen částečně, brzy vám zase vyraší. Jedinou cestou je tudíž odstranění celého kořenového systému.

Jak předcházet prorůstání mechu
I když se snažíte sebevíc, mech si čas od času cestu zkrátka najde. Proto už při výběru dlažby na terasu myslete na to, abyste jeho výskyt maximálně eliminovali. Čím hrubší dlažba, tím více práce. Vybírejte proto hladkou dlažbu, s co možná nejmenšími spárami. Skvělou možností je i použití neprorůstající geotextilie před samotnou pokládkou. Čím čistější povrch, tím méně mechu. Dlažbu proto pravidelně zametejte a zkuste snížit výskyt stinných míst, v nichž se mechu dobře daří.
Mechy jsou zajímavé rostliny. Spousta lidí je používá do okrasných florárií, kde dělají parádu a fungují jako jedinečná dekorace. Na terase a chodníčcích však mech moc krásy nedělá, a právě tam je nutné s ním bojovat ještě dřív, než nad vámi zvítězí.
zdroje: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz