Pokud chodíte s rukama za zády, máte podle psychologů tyto výjimečné vlastnosti
Komunikace je způsob, jakým se dorozumíváme. Kromě slov lze ke komunikaci využívat i mimiku a gestikulaci. O tom, co chceme říct beze slov, může vypovídat i postoj, který zaujímáme. Ruce v kapsách například signalizují, že je dotyčný nervózní, nejistý či neuctivý. Co znamená, když máte ruce za zády?
Věděli jste, že abyste o sobě neprozradili více, než chcete, doporučuje se držet ruce volně podél těla nebo jimi jemně podporovat slovní projev? S gestikulací byste to ovšem neměli přehánět.
Řeč těla poskytuje až 55 % informací
Americký profesor psychologie Albert Mehrabian při svém experimentu zjistil, že nonverbální komunikace zaujímá až 55 % celkové komunikace. Jde o mimiku, pohyby očí a podobně. Dalších 38 % je tón, melodie a rytmus řeči, a jen 7 % patří slovům. Nejvíce tedy o vás a vašich záměrech nebo pocitech prozradí právě řeč těla. Mimoslovní komunikace o člověku vypoví, kdo je. Tímto způsobem můžete vytvořit takzvaný první dojem, který je založený na hodnocení zevnějšku. Z tohoto pohledu se tedy za formu komunikace může považovat například i úprava zevnějšku. Rozhodně někoho na první pohled pozitivně ovlivníte, když máte čisté a zastřižené nehty, umyté a učesané vlasy apod.

Gesta jsou pohyby rukou, paží, hlavy a dalších částí těla, která doplňují řeč nebo ji nahrazují. Existují například akcentační gesta, ta zdůrazňují nebo podtrhují části verbálního sdělení, jde třeba o ukazování prstem pro zdůraznění důležité informace. Existují také uvolňovací gesta, ta pomáhají zmírnit napětí nebo nervozitu, například hraní si s prstenem nebo s pramenem vlasů. Ikonografická gesta pomáhají přiblížit velikost nebo tvar předmětu, o kterém je řeč. Samostatný ustálený význam, který je srozumitelný beze slov, mají takzvané emblémy – příkladem je palec nahoru, který znamená „dobře“, nebo přiložený prst k ústům, což znamená „ticho“.
Své vypoví i postoj těla. Založené ruce na hrudi oznamují uzavřenost, obranný postoj, nesouhlas nebo nejistotu. Pevné podání ruky symbolizuje sympatie, profesionální přístup. Ruce v kapsách zase nezájem nebo nejistotu. Když se nakloníte dopředu, dáváte najevo zájem, když naopak dozadu, zájem nemáte, držíte si odstup. Gesta a postoj těla často fungují dohromady a doplňují se.
A co ruce za zády?
Psychologové a odborníci na neverbální komunikaci dlouhodobě zkoumají význam postojů těla, včetně chůze s rukama za zády. Tento způsob mimoslovní komunikace má hned několik interpretací v závislosti na kontextu a situaci.
Sebevědomí a autorita
Chůze s rukama za zády je často spojována s lidmi, kteří vyzařují sebevědomí, sebeovládání a kontrolu nad situací i svým tělem. Člověk s rukama za zády, vypnutou hrudí a vztyčenou hlavou působí asertivně a majestátně. S rukama za zády jsou často vyobrazeni vůdci, kteří chtějí vypadat autoritativně.
Pocit bezpečí a pohodlí
V méně formálních situacích může držení rukou za zády znamenat, že se člověk cítí v pohodě a bezpečně. U starších osob se může jednat o zakořeněný zvyk. Nevědí, co s rukama, a tak je nechávají za zády, kde jim nepřekážejí.

Odstup a rezervovanost
Držení rukou za zády může signalizovat odstup nebo neochotu k bližšímu kontaktu. Značení nepřístupnosti může zároveň znamenat, že se dotyčný necítí bezpečně nebo dává najevo svou nadřazenost.
Koncentrace a přemýšlivost
Někdy chůze s rukama za zády znamená, že se člověk potřebuje soustředit. Typickým příkladem je slavný žák večerní školy, který se o látce rozpovídá pouze v případě, že u mluvení může chodit po třídě s rukama za zády.
Uzavřený postoj
V některých případech může být držení rukou za zády vnímáno jako uzavřený postoj, podobně jako ruce v kapsách. Dotyčný naznačuje, že nechce dát najevo své myšlenky a názory.
Význam rukou za zády je potřeba vnímat v celkovém kontextu situace, ve které se nacházíte. Všímejte si, jaká mimika postoj doprovází, a snadno navnímáte, co člověk s tímto postojem signalizuje.