Pokud máte tento poklad po prarodičích, můžete si pískat. Dnes to prodáte za miliony a hodnota astronomicky roste
Vlastníte chalupu u lesa po babičce nebo třeba starý srub po dědovi v koutě Vysočiny, kde lišky dávají dobrou noc? Než je necháte dále chátrat nebo nabídnete k prodeji za pár korun známému, měli byste vědět, že ceny rekreačních nemovitostí v Česku zažívají nebývalý nárůst cen. A dokonce i některé ruiny z devadesátek se dnes prodávají za miliony. Poptávka přitom stále roste.
Češi se po zimě znovu probouzejí a vrací se ke své oblíbené roli víkendových obyvatel venkova. S jarem totiž sílí chuť navrátit se k tradici, která je téměř zakořeněná v našich genech. A tou tradicí je chataření. A ti, co žádnou chatu nevlastní, jsou za ni ochotni zaplatit miliony. Ceny rekreačních nemovitostí letí vzhůru, především v populárních lokalitách, ve kterých stojí chaty a chalupy o desítky procent více než loni. Sice ještě pořád existují kouty republiky, kde se dá pořídit chata za rozumné peníze, ale chce to hledat a mít hodně trpělivosti. A nový zlatý důl roste především v zapadlých místech naší republiky.

Rostoucí zájem o chalupy
Za socialismu lidem chalupy umožňovaly utéct od každodenních starostí a užít si kousek svobody. Po revoluci chalupy lehce ztratily glanc. Lidé chtěli raději na prázdniny do Chorvatska, do Alp, kamkoliv jinam než na stejnou lavičku před chatou. A tak ceny klesaly. Zlom přišel paradoxně v době, kdy jsme byli nejvíc zavření doma, a to během covidové pandemie. Najednou se i stará chatka po strýčkovi stala vysněným luxusem. V přírodě, bez roušek a bez hluku, a tahle změna myšlení trvá dodnes. Aby toho nebylo málo, přišla energetická krize a s ní prudký růst cen nemovitostí obecně. Lidé hledali alternativy ke klasickému bydlení a chaty tuto možnost nabízely. Chalupy s možností celoročního obývání lidé shánějí ještě dnes a pokud nějakou seženou, rovnou ji přestaví na plnohodnotný dům.
Středočeský sen a slepé mapy pokladů
Nejdražší oblastí, kde si můžete pořídit chalupu, je region střední Čechy. Metr čtvereční koupíte za víc než 57 tisíc korun, a pokud míříte třeba ke Slapům, připravte si třeba i sedm milionů. A to mluvíme o průměrné chatě, žádný designový zázrak s výhledem na fjord. Davy pak směřují i do dalších míst, jako jsou Krkonoše, Jizerky nebo Lipno. V pozadí už ale nestojí ani Karlovarsko, Děčínsko nebo Vysočina, a to díky rostoucí infrastruktuře či glampingu, tedy novému stylu digitálního nomádství.

Chalupa jako investice
Lidé moc dobře vědí, jaký je zájem o chalupy. Proto se chalupy nejen kupují k bydlení, ale i k pronajímání přes webové portály Airbnb, Booking, nebo jen známým přes sezónu. Takže mít chalupu už neznamená jezdit o víkendech opékat buřty na ohni, ale začíná to být i byznys. A může být velmi výnosný. Hlavně pokud máte nemovitost blízko sjezdovky, jezera, nebo v pěkném lese a jste ochotní do ní trochu investovat. A nebo ji aspoň pořádně vyfotit.
Cesta zpět na venkov
Všechno tohle nám ukazuje jedno: Češi znovu objevili kouzlo chat a chalup. A nejen to, udělali z nich nový životní styl. Možná je to i tím, že město je pro mnohé už trochu přežitý koncept. A příroda? Ta má pořád co nabídnout. Takže jestli máte možnost, zeptejte se babičky, jestli má ještě klíče od té rozpadlé chalupy u rybníka. Nebo zavolejte sestřenici, které se bortí roubenka před očima. Možná totiž sedí na zlatém vejci a ani o tom nevědí.
Zdroje: novinky.cz, e15.cz, echo24.cz