Za tímto českým podzemím systémem se vydávají dobrodruzi z celé Evropy
Z podzemních útvarů vyzařuje zvláštní tajuplná aura, která v celé řadě lidí podněcuje zvědavost. Nejen díky tomu jsou častým turistickým cílem dobrodruhů ze všech koutů světa. Ti se v nich mohou pokochat pohledem na spoustu zajímavých přírodních skvostů.
Jeden z nejvýznamnějších podzemních systémů v České republice najdete kousek od obce Javoříčko. Ta je známá nejen díky okolním jeskyním, ale taktéž kvůli tragickým událostem z druhé světové války. Na jejím samotném konci byla bohužel vypálena a mužští obyvatelé popraveni zastřelením. Místní si tuto událost pravidelně připomínají. Jen díky tomu všechny oběti nadále přežívají alespoň v podobě vzpomínek v bohatém království, jímž je lidská mysl.
Rozmanitý podzemní komplex je proslulý pestrou paletou přírodních úkazů
Javoříčské jeskyně vznikly v mohutných vrstvách vápenců. Pomohl je formovat potok Špraněk, podle kterého se jmenuje i místní přírodní rezervace. Celkově se skládají z podzemních prostorů, jejichž celková délka činí 6 000 metrů. Široké veřejnosti je však přístupných pouze 788 metrů. Bez průvodce se každopádně v žádném případě nikam nevydávejte. Celý komplex je uspořádán do tří pater. Mezi každým patrem je výškový rozdíl zhruba 30 metrů.
Obzvláště opěvované je především horní patro. A není to jen z toho důvodu, že je největší. Nachází se v něm totiž ještě mimořádně bohatá krápníková výzdoba, která má mnoho forem i barev. Je tvořena drobnými a křehkými brčky, několikametrovými záclonami, kolosálními krápníkovými kaskádami nebo gigantickými stalagmity (výrůstky, které rostou od země směrem nahoru).
Nejrozměrnější „místností“ celého podzemního komplexu je Olomoucký dóm, který měří 10 metrů na výšku, 15 metrů na šířku a neuvěřitelných 130 metrů na délku. Svou kolosálností zaujme i Dóm gigantů, jak napovídá sám jeho název. Je vysoký 18 metrů, široký 34 metrů a dlouhý 56 metrů. V něm vás zaujme především vodopád a přes čtyři metry vysoké stalagmity.
Javoříčské jeskyně jsou součástí Javoříčského krasu, který se může pyšnit pestrou paletou geologických úkazů. Kromě všudypřítomných vápenců se v něm nacházejí vrstvy žuly, ruly, svorů nebo fylitů.

Zanedlouho se bude slavit 100 let od nálezu jeskyně
Existence Javoříčských jeskyní byla vypátrána již v roce 1938. Objev si na své konto připsal lesník Vilém Švec se svými spolupracovníky. Podstatná část byla odhalena při několikahodinovém náročném průstupu nižším patrem ještě v ten samý rok. Zbylé části byly objevovány postupně, nejvíce však mezi lety 1940 a 1950. Poslední z nich byla zatím nalezena v roce 2017. Jedná se o dóm, který byl nazván Svatováclavský. O nález se postarali prostějovští speleologové (vědci, kteří se zabývají výzkumem jeskyní). Narazíte zde na krápníky, které dosahují délky až jeden a půl metru.
Javoříčské jeskyně ocení taktéž milovníci filmů o upírech
Podle mnohých prastarých povídek se v jeskyních ukrývají různé nadpřirozené bytosti, příšery, podzemní bludiště nebo legendární poklady. Na nic takového v nich s vysokou pravděpodobností nenarazíte. Mnohdy se v nich nicméně vyskytuje hojný počet netopýrů a jiných nočních tvorů. Právě Javoříčské jeskyně jsou nálepkovány titulem „největší známé zimoviště netopýrů a vrápenců v České republice“. Vrápenci se netopýrům velmi podobají, avšak disponují několika rozdíly. Jedním z nich je například ten, že se zabalují do blan křídel. Obzvláště zajímaví jsou potom z toho důvodu, že přijímají i vysílají akustické signály nosem. Netopýři oproti tomu skládají křídla podél těla a signály vysílají otevřenou tlamou a přijímají ušima, jak byste to nejspíše očekávali u všech zvířat. Některé druhy vrápenců jsou kriticky ohrožené.
Co navštívit v okolí
Velmi blízko Javoříčských jeskyní se nachází překrásný hrad Bouzov, který je terčem filmařů z celého světa. Za příznivého počasí na něj můžete dohlédnout z vyvýšených bodů u obce Javoříčko. Určitě nezapomeňte ani na prohlídku okolní přírodní rezervace Špraněk.

Zdroje: kudyznudy.cz wikipedia.org caves.cz treking.cz npu.cz