Podvodníci mají nový trik. Pokud jste to zvedli, může být pozdě. Češi hlásí děsivé scénáře
Zazvoní vám telefon. Hlas na druhé straně se představí a zní důvěryhodně. Oznámí vám, že je potřeba rychle jednat, jinak přijdete o své peníze. Znervózníte a pod návalem adrenalinu jen přikyvujete a jste ochotni splnit neškodně vypadající pokyny. Nechcete se přece dostat do průšvihu.
Začíná to jako obyčejný hovor. Nečekaný, ale ne zas tak zvláštní. Vždyť vám dnes volá každou chvíli někdo – třeba bankéř nebo někdo z úřadu. Navíc číslo, které se objevilo na displeji, vypadalo úplně normálně. Člověk na druhé straně mluví klidně, věcně, někdy naléhavě. Do dvou minut vás nenápadně přesvědčí, že jste jednou nohou v průšvihu, a že volá, aby vás před ním ochránil. Nabízí pomocnou ruku a dává stručné a praktické pokyny, co je potřeba udělat. A tak posloucháte a jednáte. Děláte to, co vám radí. Jenže tenhle člověk vám ve skutečnosti pomoct vůbec nechce a hrozící katastrofu vám jen podsunul.
Profesionální podvodníci nové doby
Jedná se o telefonické útoky v úplně jiném rozměru než tomu bylo doteď. Zavolají vám z čísla, které nevypadá nijak podezřele. Představí se jako zástupce banky, úřadu, policie nebo jiné oficiální instituce. Hlas je profesionální, rétorika promyšlená a scénář vyšperkovaný opravdu do detailu. Tihle podvodníci jsou v tom zatraceně dobří. Nenápadně ve vás vyvolají paniku. Scénářů pro to mají připravených hned několik:
- únik peněz z účtu – přesvědčí vás, že se někdo snaží opakovaně dostat k vašim penězům
- zneužití identity – tvrdí, že někdo použil vaši identitu
- napadení zařízení – informují o tom, že váš mobil nebo jiné zařízení bylo napadeno nějakým padouchem
Cílí zkrátka na to, čeho se Češi bojí. Ať už je to krádež peněz, nebo třeba únik dat z telefonu. Nebáli jste se snad někdy i vy podobných nepříjemností? Bylo by to naprosto přirozené. Protože lidí, kteří mají tuto zkušenost, přibývá raketovou rychlostí.

Proč jim uvěříte?
Tihle podvodníci jsou dnes už opravdu uvěřitelní. Jsou schopni napodobit třeba telefonní číslo banky, které je na první pohled k nerozeznání. K tomu se vám představí, mluví velmi seriózně, plynule česky a uvedou konkrétní instituci, za kterou volají. Dost často třeba vědí, u které banky máte účet, a k tomu znají i některé vaše osobní údaje. Působí tak věrohodně, že vás ani nenapadne zapochybovat.
Když ke zmíněnému profesionálnímu vystupování přidáte to, že vás informují o hrozbě a nabízí s klidným hlasem jednoduché řešení, může vás to zviklat. Spousta Čechů před vámi naletěla. Podvodník je jednoduše přesvědčil, že jediný způsob záchrany peněz je poskytnout (falešnému) bankéři své údaje ke kartě nebo účtu. A zbyly jim jen oči pro pláč a prázdný bankovní účet.
Jak šmejdy odhalit
Není nic lepšího, než když se člověk na takové situace dopředu připraví. Tito šmejdi jsou čím dál vynalézavější a umí využít moment překvapení. Když ale víte, jak podvod rozpoznat, máte vyhráno. Tyto informace a rady vám pomohou:
- Volají nečekaně a často i ve zvláštních časech, kdy by z žádné banky nevolali – pozdě večer, brzo ráno nebo třeba o víkendu
- Představí se tak rychle nebo potichu, že jejich jméno skoro nepostřehnete
- Znají některé vaše osobní údaje – celé jméno nebo třeba banku, u které máte účet
- Nutí vás konat okamžitě, jinak se podle jejich slov stane něco hrozného – vyvolávají paniku a tlačí vás k rychlému rozhodnutí
- Cílí na to, o co máte strach – vaše peníze, osobní údaje, zdravotní stav vašich příbuzných
- Žádají vás o hesla nebo přihlašovací údaje
- Chtějí po vás přečíst kódy, které vám během hovoru přijdou do SMS
- Navádí k instalaci aplikací do telefonu nebo počítače, aby vám údajně mohli „lépe a rychleji pomoct“
- Vyzývají k převodu peněz na „bezpečnější účet“, který ve skutečnosti patří jim
- Tvrdí, že jediná cesta, jak ochránit vaše peníze, je vybrat je z bankomatu a vložit do vkladomatu

Jak se zachovat?
Podle výše popsaných varovných signálů už nejspíš poznáte, kdo vám volá jen proto, aby vás podvedl. Co tedy ale dělat, když situace nastane? Zachovejte chladnou hlavu a nespěchejte. Zhluboka se nadechněte. A hlavně se nenechte zahnat do kouta člověkem, který tvrdí, že „jde o vteřiny“. Pokud vás někdo nutí jednat hned, a vy přitom jen držíte v ruce telefon místo tašky s výbušninou, pak je něco špatně. Opravdoví zástupci institucí nepanikaří. A už vůbec vám neříkají, co máte stisknout a kam co psát.
Takže si ověřte, jestli jde skutečně o podvodníka. Zavěste a zavolejte na číslo instituce, za kterou se osoba vydává – to zjistíte na oficiálním webu. To je ta nejbezpečnější cesta. Pokud zjistíte, že to byl podvodník, nahlaste celou věc na policii. Pamatujte, že dnešní zloději už nejsou jen ti v černých kuklách, ale mají telefon, připravené scénáře a bezchybnou rétoriku. Vaší zbraní je ostražitost a červené tlačítko. Nebojte se ho použít. Zavěste a uchraňte svou peněženku i nervy.
Zdroje: policie.gov.cz, digitalsecurityguide.eset.com, spajk.cz, e-bezpeci.cz, kybertest.cz