Pařížská senzace: Odhalte tajemství na vrcholu Eiffelovy věže
Svět je plný tajemství, z nichž některá nemáme šanci odhalit. Jedno z nich se skrývalo přímo v srdci Francie. Celá řada lidí o něm dlouhá léta nevěděla, avšak nyní je již přístupné veřejnosti. Řeč je o skryté místnosti, která se nachází na samotném vrcholu Eiffelovy věže v Paříži. Za jakým účelem byla tato místnost vybudována? A komu patřila?
Jakmile někdo zmíní Paříž, většině lidí se v hlavě vyrojí pojmy jako móda, víno, romantika nebo v neposlední řadě Eiffelova věž. Toto všechno k hlavnímu městu Francie zkrátka patří. Zdaleka ne každý má však tušení, že se na jejím vrcholku nachází utajená místnost. Ta byla do roku 2015 před širokou veřejností zcela uzavřena. Jakmile byla zpřístupněna, povědomí o ní rapidně vzrostlo. Velké množství lidí však stále nemá o její existenci sebemenší ponětí. Ještě více jedinců pak nemá tušení o tom, co je skrytá místnost zač.
Nepřehlédnutelná dominanta
Eiffelova věž patří k největším architektonickým skvostům na světě. Byla vybudována v letech 1887 až 1889. Její otevření pak bylo oslaveno 21 vystřelenými salvami z děla. Ihned v moment, kdy byla dostavěna, získala nálepku nejvyšší budovy na světě. Zpočátku dosahovala výšky 300,65 metrů. S tou zaujímala první pozici v žebříčku nejvyšších staveb až do roku 1930, kdy byla odsunuta na druhé místo. Její postavení tehdy převzal Chrysler Building – jedná se o mrakodrap, který stále stojí v New Yorku. Dnes Eiffelova věž dosahuje 330 metrů. Na nejvyšší budovu, kterou je aktuálně s 829,8 metry Burj Khalifa ve Spojených arabských emirátech, tak ani zdaleka nedosahuje. Přesto ovšem patří k těm nejznámějším a nejnavštěvovanějším. Ročně ji navštíví přibližně sedm milionů lidí z celého světa.
Eiffelova věž nebyla vždy tak oblíbená
Další zajímavostí o této honosné stavbě, bez které si dnes již neumíme Paříž představit, je, že měla být zbourána. V některých obdobích totiž Eiffelovu věž téměř nikdo nenavštěvoval. Její srovnání se zemí bylo dokonce naplánováno. „Naposledy vydechnout“ měla konkrétně v roce 1909. V tomto roce mělo být vlastnictví věže převedeno z Eiffela na město Paříž. Kvůli nízké návštěvnosti a řadě protestů se očekávalo, že ji město strhne. Avšak to se nakonec nestalo, jak je nyní všem známo. Díky tomu může svou velkolepostí uchvacovat návštěvníky ze všech koutů světa. Navíc bychom s jejím stržením přišli taktéž o utajený prostor, který se nachází na jejím vrchu.
Eiffelova věž měla být navíc původně vybudována především kvůli světové výstavě. Po oznámení její stavby se objevila celá řada nevole. Nespokojenost s tímto záměrem vyjádřila kromě pařížských obyvatel taktéž celá řada známých architektů a umělců. Mezi nimi byl například i světově známý spisovatel Guy de Maupassant.

Luxus v oblacích
Skrytou místností, o které byla zmínka, je byt patřící samotnému Eiffelovi. Ten se nachází ve třetím stupni věže, takže téměř na samém vrcholu. Jeho rozloha není nijak oslnivá a nepůsobí nějak extravagantně či odlišně od běžných bytů v Paříži. Je však útulný a luxusní. Velmi zvláštní je nicméně fakt, že se v sousedních místnostech nacházela vědecká laboratoř. Samotný Gustave Eiffel chtěl existenci tohoto bytu tajit. Bohužel pro něj ho však před veřejností příliš dlouho neschoval. Proto se musel potýkat se závistí nebo s žádostmi o pronajmutí. Někteří lidé byli ochotní zaplatit majlant, aby je slavný architekt nechal v bytě na vrcholu věže přespat. On byl ovšem neoblomný. Do bytu se tak za jeho života mohli podívat pouze jeho blízcí přátelé nebo významné osobnosti. Mezi ty patřil například Thomas Alva Edison.
Byt s nejkrásnějším výhledem na Paříž je nyní dostupný i vám
Jak již bylo zmíněno, od roku 2015 je možné Eiffelův byt navštívit. Proto se i vy můžete podívat na místo, kde tento významný architekt žil, tvořil a zkoušel různé experimenty. Přivítáni budete samotným Eiffelem a Edisonem, byť jsou oba přítomni jen ve voskové podobě.
Zdroje: funfacts.cz svetovafakta.cz wikipedia.org ctidoma.cz