Paříž by mohla jen tiše závidět: Pražský Montmartre je bohémským klenotem střední Evropy
„Pražský Montmartre“ je pojmenování oblasti nacházející se kousek od Pražského hradu, která nápadně připomíná pařížský Montmartre. Tento název čtvrť získala díky svému malebnému prostředí, křivolakým uličkám i dechberoucí atmosféře, která sem táhne spoustu milovníků umění a kultury. Stejně jako v pařížském Montmartre, i v tom pražském najdete kouzelné kavárny a restaurace s tak unikátním kouzlem, že se tu budete cítit jako v opravdové Francii.
Montmartre v Praze se nachází v těsné blízkosti Pražského hradu mezi Hradčany a Malou Stranou. Celá oblast je známá svou uměleckou atmosférou. Schází se zde umělci z celé Prahy i okolních měst a podobně jako v Paříži, i tady se pravidelně pořádají nejrůznější výstavy, koncerty a další umělecké akce. Potkáte tu dokonce i pouliční malíře, kteří zde svá originální díla prodávají. Místní Montmartre je skvělým místem pro všechny umělecké duše, které v Praze hledají něco unikátního a neotřelého. Právě zde se totiž budete cítit velmi výjimečně a možná se ve vás probudí i skrytý tvůrčí talent.
Místo s jedinečnou a bohémskou atmosférou
Pražský Montmartre se dá rozhodně považovat za klenot střední Evropy, a to zvlášť pokud se na něj podíváme z hlediska kulturních hodnot, uměleckých tradic a okouzlující krásy. Je to místo, které má osobitou atmosféru a speciální kouzlo. A to i přesto, že je mnohem skrytější a menší než originální pařížský Montmartre. Stejně jako pařížský, má i ten pražský dlouhou historii, která sahá do doby, kdy se v Praze začali poprvé usazovat umělci a různí bohémové. Aktuálně se na tomto místě scházejí i turisté z jiných zemí, aby zde prožili neotřelý kulturní zážitek, který nikde jinde běžně nezažijí. Právě to z Pražského Montmartre činí klenot nejen Prahy, ale také střední Evropy. O Novém Světě, jak se tomuto místu oficiálně říká, koluje spousta informací. Toto místo rozhodně stojí za návštěvu, protože má nejen temnou minulost, ale také bohatou historii. V názvech domů se to blyští zlatem, proto se této čtvrti také říká „nejzlatější místo Prahy“. „Obyvatelé, kteří měli hluboko do kapsy, se to snažili vynahradit zlatými názvy svých domů,“ říká Petr Ryska, autor knihy Praha neznámá.

Nový Svět jako klenot střední Evropy
Praha je rozhodně městem s kouzelnou historií, dechberoucími památkami a právě Nový Svět patří mezi ta nejkrásnější místa metropole. Jedná se o jednu z nejstarších částí, která stále zůstává pro mnohé návštěvníky tajemstvím. Historie čtvrtí sahá do středověku, kdy byla celá tato oblast osídlena řemeslníky a obyvateli nižších vrstev. Kdysi zde žili lidé, kteří pracovali v okolí Pražského hradu. V uličkách visely šňůry s pověšeným prádlem a místní domky obývala převážně chudina.
Z dávné historie se ví, že Nový Svět byl v minulosti opravdu domovem pro řemeslníky, kteří si zde otevírali své vlastní dílny. Žili zde také služebné nebo malí živnostníci, kteří si nemohli dovolit bydlení v centru. Nový Svět byl od centra Prahy docela daleko, tím pádem tady bylo také levnější ubytování. Celá čtvrť byla chudá a obyvatelé žili povětšinou v nuzných a velmi skromných podmínkách. Dnes je Nový Svět neboli Pražský Montmartre místem, které si sice nese stopu svého historického původu, ovšem má již svůj pověstný kulturní i bohémský charakter. To z tohoto místa činí jednu z nepřitažlivějších pražských lokací.

Natáčela se tu pohádka Honza málem králem
Nový Svět je zákoutím dokonale skrytým před zrakem zvědavých turistů. Turisty tu samozřejmě potkáte, ale určitě jich nebude tolik jako v rušném centru známých historických památek. Domky se zde postupně opravují, rekonstruují a jako kulisy je použili i čeští filmaři. Lokalita se objevila např. v pohádce Honza málem králem, Čarovné dědictví, ale také v seriálu Dynastie Nováků nebo ve filmu Báječní muži s klikou. Mohutná a obrovská zeď, která tento Pražský Montmartre odděluje od Hradčan, připomíná, že právě zde v minulosti končila historická Praha. Místu se tedy také začalo říkat Nový Svět.
Může se zdát, že se v tomto místě doslova zastavil čas. Místní lidé zde ale často chodí za klidem a odpočinout si od všedního stresu. Stále zde stojí spousta historických domků, ve kterých bydleli slavní velikáni. V domě U Zlatého noha např. bydlel slavný dánský matematik Tycho Brahe. Žil zde také malíř Jan Zrzavý, významný architekt Jan Blažej nebo astronom Jan Kepler. Návštěvníky nejobdivovanější je však chalupa U Raka, která je dnes luxusním hotelem. Jedná se o skutečně excelentní roubenku.
Zdroje: rozhlas.cz, poznatsvet.cz, kudyznudy.cz